Kanoe.cz

Matka a syn Hilgertovi budou startovat spolu na mistrovství světa

Aktualizováno - přidána fotogalerie.
Drama do posledních metrů, tak takový byl závěr nominace do českého reprezentačního výběru pro rok 2007, jehož poslední dějství skončilo dnes odpoledne na umělé slalomové dráze ve Veltrusech. Obrovsky vyrovnané a napínavé byly všechny kategorie.

Zatímco v kajaku mužů se reprezentační tým značně obměnil a omladil, v kajaku žen a kanoistických dispciplínách kralovaly zkušenosti a prosadili se závodníci s mnohaletou reprezentační praxí. Největší radost po skončení nominace asi propukne ve dvou vodáckých rodinách. U Hilgertů se do reprezentačního družstva z prvního místa nominovala Štěpánka Hilgertová a poprvé ve své kariéře také její syn Luboš. Známá kajakářská rodina se tak zapíše do sportovní historie jako jedna z mála (jestli vůbec), která vyšle na jedno mistrovství světa matku a syna společně. Radost po skončené nominaci zavládne i v další známé vodácké rodině, u Mrůzků. Zatímco Hilgertovi propůjčí naší reprezentaci dva sportovce, Mrůzkovi dnes díky Davidovi rozšířili počet reprezentantů už na tři. Po bratrovi Kamilovi (mistr světa ve sjezdu) a manželce Michale (mistryně světa ve sjezdu a medailistka z MS v rychlostní kanoistice) se o světové medaile pokusí další zástupce klanu Mrůzků David.

Minulý víkend nominační matematiku pořádně zamotal. Na pokraji vyřazení stála Štepánka Hilgertová, ale jako již poněkolikáté ve své kariéře dokázala, že má zkušeností na rozdávání a nervy ze železa. Hilgertová oba své starty ve Veltrusech proměnila ve vítězství a své soupeřky nechala, aby se samy mezi sebou porvaly o zbylá dvě místa. Výborně se letos na reprezentační kvalifikaci připravila Marcela Sadilová. Mistryně Evropy z roku 1996 v německém Augsburgu se po roční přestávce znovu vrací do reprezentace. Spolu s Hilgertovou a Sadilovou si místečko vyjela Irena Pavelková, která rovněž patří k pamětnicím v českém týmu. Český ženský kajak se na mezinárodní scéně bude prezentovat stejnými jmény jako v roce 2005, kdy se jelo MS v australském Penrithu. O zkušenosti a také sportovní dlouhověkosti našich žen svědčí i to, že Sadilová s Hilgertovou startovaly už na XXV. LOH v Barceloně v roce 1992 a Irena Pavelková prvně okusila prostředí olympijských her v Atlantě o čtyři roky později. Nejblíže k reprezentačnímu dresu z „mladší“ generace kajakářek měla Marie Řihošková. Její šance žila až do posledního závodu. K její smůle však těsně nedotáhla nedělní klání na Veltruské trati k vítězství, které by jí zajistilo start na mistrovství světa. Marie Řihošková sice dokázala zajet vždy velice rychlé časy, ale ke svižné jízdě přidala i největší počet trestných doteků, které ji odsunuly za své největší soupeřky.

Obrovská vyrovnanost letos provázela doslova všechny kategorie. O pořadí na třetím a čtvrtém místě – prvním nepostupovém – rozhodovalo v několika případech až pomocné kritérium procentuelního odstupu. Podle slov reprezentačního trenéra Jiřího Pultery sehrála konečnou a rozhodující roli nedělní trať, na níž se hodně kazilo. „Stavitel nedělního slalomu Onřej Mohout vytýčil velice technicky náročnou trať, na níž si vylámali zuby mnozí favorité. O nominaci na poslední chvíli přišli opory minulých let kajakáři Ondřej Raab a Lukáš Kubričan. V zásadě se dá říct, že víkendové klání ve Veltrusech byly mimořádně emociálně vypjaté a zajeli jen ti, kteří se s velkým tlakem dokázali vypořádat“ sdělil své postřehy po nedělním závodě Jiří Pultera.

O vítězství zkušeností se, kromě kategorie kajakářek, může hovořit i po vyhodnocení nominace v kategorii singl a deblkanoistů. Průběh celé nominace a její dnešní vyvrcholení, však ani zdaleka jasné a klidné nebylo. O šťastných, kteří se za týden vypraví na mistrovství Evropy, rozhodly až procenta v odstupu za vítězi. Složení českého singlového tria nedoznalo od loňska žádných změn. Na první místo se dvěma vítězstvími posunul bronzový muž MS 2006 Stanislav Ježek, který na druhé místo odsunul Tomáše Indrucha. Jako třetí si vyjel repre trikot Jan Mašek, který na rozdíl od Indrucha s Ježkem uhájil svou kůži před Vítězslavem Gebasem o pověstná prsa. Mašek s Gebasem získali na své konto stejný počet bodů a ke slovu tak musela přijít vyšší matematika, v níž se počítaly percentuelní odstupy. Součet výsledků ve finále vyzněl ve prospěch Maška

V jediné dvoumístné lodní kategorii, tedy deblkanoích si první místa s přehledem rozdělily dvě velezkušené posádky. Bývalý mistři světa - Jiras s Máderem i ti současní - Volf se Štěpánkem položili svůj základ k úspěchu již minulý týden na Trnávce a tento víkend jim stačilo jen „potvrdit“. Borci jako kdyby se domluvili a i tentokrát si vítězství rozdělili. V sobotu „Volfíci“, v neděli „Šneci“ (Jiras – Máder). Zatímco na prvních dvou místech bylo jasno, o poslední místo se svedl boj jako hrom. Nejlépe měli po dvou bronzech z Trnávky nakročeno Pospíšil – Mrůzek, ovšem ve Veltrusech se letos nově vytvořené posádce přeci jen příliš nedařilo. Naopak ve velice dobré formě se předvedla loď Koplík – Vrzáň, která dojela dvakrát třetí a dařilo se i posádce Hradílek – Sehnal, kteří v neděli dosáhli dokonce na stříbro. Ovšem ani tyto výkony nakonec nestačily. V součtu bodů se i v deblech opakovala situace ze singlkanoí. Výsledek? Hradílek Sehnal patnáct bodů, Pospíšil Mrůzek také patnáct bodů a dvojice Koplík Vrzáň bodů čtrnáct. Ke slovu tedy opět přišly kalkulačky a počítání odstupů za nejlepšími. Nejmenší ztrátu v nominačních závodech nasbírali Pospíšil s Mrůzkem, a jim tak po zásluze patří poslední postupové místo. Jaroslav Pospíšil po loňské sezóně ukončil dlouholeté partnerství s Jaroslavem Pollertem a nalezl nového parťáka v podobě univerzálního Davida Mrůzka. Mrůzek – manžel veleúspěšné kajakářky Michaly Mrůzkové už reprezentoval Českou republiku na mistrovství světa ve sjezdovém kajaku i sjezdové deblkánoi. V juniorské kategorii startoval i na mistrovství světa jako slalomář – kajakář a nyní ve svých jedenatřiceti letech bude mít premiéru jako deblkanoista ve slalomu.

V poslední kategorii kajakářů bylo před Veltrusy vše otevřené. Na postup pomýšleno celkem šest borců. Ani sobotní vítězství nepomohlo Ondřeji Raabovi, který v neděli totálně pokazil a inkasoval dvě padesátky. K prvenství v nominaci se odrazil ze druhého místa v sobotu a čtvrtého v neděli Ivan Pišvejc. Vzpoura mládí za Pišvejcem donesla do seniorské reprezentace dvacetiletého Vavřince Hradílka z USK a o rok staršího Luboše Hilgerta z Dukly. Naopak mimo hru zůstal náš nejúspěšnější kajakář z posledního MS Lukáš Kubričan. Do roku 2007 tak vstoupí český kajak oproti loňsku se zcela novým týmem. Reprezentační zkušenosti má jen Ivan Pišvejc, který má ve své sbírce bronz z mistrovství světa 2002 ve francouzském Bourg St. Maurice.
 

 

 

 

 

 • Výsledky sobotního závodu NKZ ve Veltrusech
 • Výsledky nedělního závodu NKZ ve Veltrusech
 • Fotografie od Ondry Štěpánka
 • Fotografie od Petra Bílého
 •  

   

  Partneři ČSK DV

  UNIQA logo 2018   


  letenky na míru
    


  www.monada.cz
  zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

  Výsledky mezinárodní

  Canoe ICF
  results & rankings

  Archiv výsledků
  canoeslalom.net

  Generální partner logo Skupina ČEZ 

  Hlavní partneři

  logo AutoTreidlogo Litovellogo Galasportlogo OPTREALlogo GRM      

  Partneři

  logo HIKOlogo PlantInspektaO
  Mediální partneři
  logo Ceska Televizelogo Media Bohemia