Hilgertová znovu povede reprezentaci na mistrovství světa

Velký víkend má za sebou kajakářka Štěpánka Hilgertová a singl kanoista Stanislav Ježek. Po minulém týdnu byli na pokraji vyřazení z reprezentačního družstva. Uplynulé dva dny je však zastihly ve vynikající formě.
V obou závodech na umělé dráze v Praze Tróji nenašli přemožitele. Bez jakýchkoliv problémů se tak vešli do výběru reprezentačního kouče Jiřího Pultery. Hilgertová navíc v neděli nedala soupeřkám vůbec šanci a zvítězila o nevídaných 11 vteřin.
Jistotu kvalifikace do národního družstva už v sobotu získal singl kanoista Tomáš Indruch. Stejně se vedlo i posádce debl kánoistů Marku Jirasovi spolu s Tomášem Máderem a kajakáři Ondřeji Raabovi. Zejména deblíři Jiras s Máderem si počínali v letošní nominaci suverénně. Měli nejlepší výsledky ve všech čtyřech závodech (v prvním závodě na Trnávce však obsadili 2. místo, když dosáhli na setinu stejného výsledku jako vítězové Jaroslav Volf a Ondřej Štěpánek). Po vyrovnaných výkonech s přehledem postoupila i kajakářka Irena Pavelková a debl kanoisté Volf a Štěpánek.
Podobně jako Ježek a Hilgertová museli do posledního okamžiku bojovat i Marie Řihošková a Lukáš Kubričan. Řihošková si po výborných výsledcích na Trnávce vybrala v prvním pražském závodě slabší chvilku. S padesátkou v úvodní sobotní jízdě neměla šanci na postup do finále A. Ve finále B pak na ní zbylo až předposlední místo v kategorii žen. Rozhodnout tak musel až dnešní závod. V něm Řihošková sice podlehla Marcele Sadilové, která byla její přímou konkurentkou, ale konečné 4. místo jí stačilo k postupu.
Nejdramatičtější bylo rozuzlení kategorie kajakářů. Kdo bude v českém týmu pro MS 2006? Tato otázka mohla mít před dnešním závodem hodně odpovědí. Jedno místo pro sebe jasně držel Ondřej Raab, ale za ním se o další dvě místa pralo dalších 6 borců! Výborně si v sobotu vedl Luboš Hilgert mladší. Syn naší slalomové královny v sobotu triumfoval. Spolu se svou matkou získali rodinný double a měli velkou šanci, že oba budou reprezentovat i na nadcházejícím MS v Praze. Vše nakonec dopadlo jinak. Reprezentační triko po dnešním vítězství oblékne Lukáš Kubričan. Posledním postupujícím se stal olympionik ze Sydney Tomáš Kobes. Naopak velkým neúspěchem a překvapením je až 5. místo Ivana Pišvejce v konečné nominaci. Pišvejc se v Praze ani jednou nevešel mezi nejlepších 10 a letošní sezóna pro něj víceméně skončila.
Český pohár v Praze Tróji byl také generálkou na srpnové mistrovství světa. A jak tato zkouška dopadla? Podle slov ředitele závodu Jiřího Prskavce hladce. „Spolupráce s časoměřiči i televizí proběhla, tak jak měla. Menší starosti nám akorát připravili samotní závodníci USK. Pro ty byla o víkendu na prvním místě nominace do některého z reprezentačních týmů (kromě seniorů měli nominaci i akademici, tým do 23 let a junioři) a tak nám chybělo několik párů rukou. Nejednalo se však o nic zásadního. Myslím, že jsme všechno zvládli v pohodě“ dodal Prskavec. Mistrovství světa se jede na kanále v Praze Tróji v termínu 2. – 6. 8. 2006.