Kanoe.cz

Výzva k rozšíření řad rozhodčích pro závody na divoké vodě!

180825 lipno nkz mh 0083Reprezentační trenér RD juniorů RNDr. Jiří Kratochvíl zde zveřejňuje mírně nevážnou výzvu na opravdu vážné téma

 Výzva!

Jak vyřešit následující problém a vyřešit níže položenou otázku?

Bude mít kdo rozhodovat kanoistické závody na divoké vodě?

Problém:

            Na základě informací ze závodní komise a komise rozhodčích, je zřejmé, že ubývá aktivních rozhodčích.  Jde o to, aby těch každoročních zhruba 150 závodů veřejných, kontrolních i mistrovských (často se termínově překrývajících) měl kdo v brzké budoucnosti vůbec rozhodovat.

Charakteristika činnosti:

            Přiznejme si, že funkce rozhodčího není úplně vděčná a na druhé straně je velmi psychicky náročná. Okamžik rozhodnutí k ohodnocení průjezdů není jednoduchá kontinuální činnost časově daná rozsahem závodu. Navíc, a to si přiznejme, stále ne asi optimálně finančně ohodnocená – zatím, na vylepšení podmínek a výši odměn pro rozhodčí se pracuje. Rozhodování tedy vyžaduje dlouhodobou maximální soustředěnost a značné zkušenosti. A kdo tyto zkušenosti má?

Varianty řešení: 

  1. Závodníci bývalí i zkušení stávající.  Ten apel je trochu na Vás. Máte přesně ty nejlepší předpoklady pro rozhodování. Znáte brankové situace z vody i ze břehu.  Divoká voda Vám určitě něco dala. Necítíte, že byste jí něco touto cestou mohli vrátit?  Je to výzva podívat se na závody z „druhé“ strany. Půjdete do toho, ne? Pro začátek stačí počet do dvaceti….

  2. Trenéři! (Přednáška o pravidlech je součástí každého školení). Vyzkoušejte si to. Určitě tato zkušenost může obohatit sportovní přípravu Vašich svěřenců a jejich vedení při závodě… Co takhle dva tři závody ročně rozhodovat?... Nebyl by pak větší nadhled? Skoro bych dodal: „Hodnotit a připomínkovat výroky rozhodčích na břehu by měl mít pouze ten trenér, který rozhodoval alespoň 20?, 10? závodů“.

  3. Rodiče závodníků! „Nejpřísnější“ hodnotitelé výkonu rozhodčích. I vy se můžete postupně zapojit. Stačí projít základním školením a zkouškou, začít rozhodovat na veřejných závodech a rok se sejde s rokem, a pokud se chytíte, můžete to dotáhnout až na rozhodčího mezinárodního.

     Věříme, že se situace brzy změní k lepšímu, že komise rozhodčích a závodní komise budou zahlceni přihláškami na nejbližší školení.

     Z pověření odborných komisí „apel“ pro hnutí vypracoval historicky asi nejhorší rozhodčí

                                                                                                                                          Jiří Kratochvíl            

Pokud budete mít zájem, sledujte web kanoe.cz nebo neváhejte kontaktovat Lenku Kutou na mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) nebo telefonicky +420605000596.

 

Partneři ČSK DV

UNIQA logo 2018   


letenky na míru
  


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů