Komentář ke stavu ČPŽ ve sjezdu 2011 po závodech v Kadani

Ve dnech 9.-10.7. pokračoval sjezdový seriál ČPŽ tentokrát ve sprintu, společně se závody obdobného významu se slalomu. Ve známém prostředí, za pečlivé přípravy pořadatele a při vysokém počtu přihlášených závodníků.
Jen pro ilustraci uvádím, že počet přihlášených ve slalomu a sjezdu již neumožňoval pořadateli přijímat dodatečné přihlášky. Z toho také vyplynul velmi dlouhý program po oba dny. Šikovností pořadatele, obětavostí rozhodčích, trpělivostí závodníků  a za přispění příznivého počasí se tento prázdninový závod vydařil a byl zorganizován bez zádrhelů. Bezvadná kantýna a hodnotné ceny na závěr sobotního i nedělního vyhlášení výsledků pomohly napravit dojem z očekávaného pozdního návratu domů.
A nyní již k vlastnímu průběhu. V sobotu se jel závod na delší trati, když byl start posunut více proti proudu. V neděli byl start a cíl stejný jako při slalomu, aby se snad urychlil konec závodu. Tím se nedělní délka sprintu zkrátila pro vítěze v kajaku na 32 sec.. Přesto nedělní vyhlášení bylo až do půl sedmé. Zkrácením tratě se dala předpokládat částečná změna umístění ve prospěch slalomářů – specialistů. Výsledky tomu však neodpovídaly. V kategorii K1m s přehledem vyhrál oba závody Martin Zajvar z Veselí n.M., který porazil i rychlostního závodníka Jirku Nachtigala z Chomutova. V  ČPŽ Martin 6x startoval a 6x zvítězil. U děvčat na kajaku s přehledem v obou závodech zvítězila Martina Satková z Brna, která díky nepovedenému závodu v Opavě ještě musí počkat na výsledky z posledních závodů, aby odrazila útok druhé Terezy Fišerové z Roudnice na celkové umístění v poháru. Satková také zvítězila v kategorii C1, kde stejně jako Zajvar již nemůže být předstihnuta. Na singlech chlapců zvítězil také dvakrát Paták Jan z Litovle. Pokud Vojta Zapletal v následujících závodech 3x porazí Honzu Patáka, tak by mohl být celkovým vítězem v této kategorii.  Nesmí ovšem vyplavat. Samostatnou kapitolou jsou debly. Zatím je klasifikováno sedm posádek. Každá posádka však startovala pouze v jednom víkendu. Tady rozhodnou až závěrečné závody . Sestavit dobrou deblovou posádku už v žákovském věku je opravdu obtížné a se zaměřením na sjezd snad je ještě těžší. Tady si budeme muset ještě počkat.
Chtěl bych se nyní ještě vrátit k vlastnímu významu seriálu ČPŽ ve sjezdu. Jedním z hlavních důvodů je podnítit zájem o sjezdování – to se snad daří. Tato dlouhodobá soutěž také přispěla k rozvoji soutěživosti mezi závodníky . Další důvod byl, že nejlépe umístění závodníci se zařazují do SCM. Když ovšem vezmeme kriteria pro zařazení sjezdařů pro rok 2011 ( pro rok 2012 jsem je zatím neviděl ) zjistíme, že postupují do SCM pouze 3 kajakáři a jinak v ostatních disciplínách jenom vítěz žebříčku ČPŽ. Bavil jsem se s několika trenéry o délce programu takto spojených závodů a o významu ČPŽ. Všichni mi potvrdili, že by se s tím mělo něco dělat. Když se vžijeme do situace, že celodenní maratón závodu končí kolem sedmé až osmé hodiny a potom máte před sebou v některých případech 400 km za volantem, tak to k vlastní popularizaci moc nepřispívá. Ještěže tentokrát byly prázdniny.
Na závěr bych chtěl všechny žáky- příznivce sjezdu pozvat na závody na Moravici.  Tam budete mít jedinečnou příležitost v rámci ČPŽ nepřímo porovnat svoje výkony s účastníky mistrovství juniorů. To se vám hned tak jindy nepodaří!