Kanoe.cz

Komentář ke stavu ČPŽ ve sjezdu 2011 po závodech v Kadani

Ve dnech 9.-10.7. pokračoval sjezdový seriál ČPŽ tentokrát ve sprintu, společně se závody obdobného významu se slalomu. Ve známém prostředí, za pečlivé přípravy pořadatele a při vysokém počtu přihlášených závodníků.
Jen pro ilustraci uvádím, že počet přihlášených ve slalomu a sjezdu již neumožňoval pořadateli přijímat dodatečné přihlášky. Z toho také vyplynul velmi dlouhý program po oba dny. Šikovností pořadatele, obětavostí rozhodčích, trpělivostí závodníků  a za přispění příznivého počasí se tento prázdninový závod vydařil a byl zorganizován bez zádrhelů. Bezvadná kantýna a hodnotné ceny na závěr sobotního i nedělního vyhlášení výsledků pomohly napravit dojem z očekávaného pozdního návratu domů.
A nyní již k vlastnímu průběhu. V sobotu se jel závod na delší trati, když byl start posunut více proti proudu. V neděli byl start a cíl stejný jako při slalomu, aby se snad urychlil konec závodu. Tím se nedělní délka sprintu zkrátila pro vítěze v kajaku na 32 sec.. Přesto nedělní vyhlášení bylo až do půl sedmé. Zkrácením tratě se dala předpokládat částečná změna umístění ve prospěch slalomářů – specialistů. Výsledky tomu však neodpovídaly. V kategorii K1m s přehledem vyhrál oba závody Martin Zajvar z Veselí n.M., který porazil i rychlostního závodníka Jirku Nachtigala z Chomutova. V  ČPŽ Martin 6x startoval a 6x zvítězil. U děvčat na kajaku s přehledem v obou závodech zvítězila Martina Satková z Brna, která díky nepovedenému závodu v Opavě ještě musí počkat na výsledky z posledních závodů, aby odrazila útok druhé Terezy Fišerové z Roudnice na celkové umístění v poháru. Satková také zvítězila v kategorii C1, kde stejně jako Zajvar již nemůže být předstihnuta. Na singlech chlapců zvítězil také dvakrát Paták Jan z Litovle. Pokud Vojta Zapletal v následujících závodech 3x porazí Honzu Patáka, tak by mohl být celkovým vítězem v této kategorii.  Nesmí ovšem vyplavat. Samostatnou kapitolou jsou debly. Zatím je klasifikováno sedm posádek. Každá posádka však startovala pouze v jednom víkendu. Tady rozhodnou až závěrečné závody . Sestavit dobrou deblovou posádku už v žákovském věku je opravdu obtížné a se zaměřením na sjezd snad je ještě těžší. Tady si budeme muset ještě počkat.
Chtěl bych se nyní ještě vrátit k vlastnímu významu seriálu ČPŽ ve sjezdu. Jedním z hlavních důvodů je podnítit zájem o sjezdování – to se snad daří. Tato dlouhodobá soutěž také přispěla k rozvoji soutěživosti mezi závodníky . Další důvod byl, že nejlépe umístění závodníci se zařazují do SCM. Když ovšem vezmeme kriteria pro zařazení sjezdařů pro rok 2011 ( pro rok 2012 jsem je zatím neviděl ) zjistíme, že postupují do SCM pouze 3 kajakáři a jinak v ostatních disciplínách jenom vítěz žebříčku ČPŽ. Bavil jsem se s několika trenéry o délce programu takto spojených závodů a o významu ČPŽ. Všichni mi potvrdili, že by se s tím mělo něco dělat. Když se vžijeme do situace, že celodenní maratón závodu končí kolem sedmé až osmé hodiny a potom máte před sebou v některých případech 400 km za volantem, tak to k vlastní popularizaci moc nepřispívá. Ještěže tentokrát byly prázdniny.
Na závěr bych chtěl všechny žáky- příznivce sjezdu pozvat na závody na Moravici.  Tam budete mít jedinečnou příležitost v rámci ČPŽ nepřímo porovnat svoje výkony s účastníky mistrovství juniorů. To se vám hned tak jindy nepodaří!
 
 
Bohuslav Šamánek
Trenér SCM Brno
25.7.2011
 

Partneři ČSK DV

UNIQA logo 2018   


letenky na míru
  


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů