Kanoe.cz

ČP žáků sjezd 2011

Tenér SCM Brno pan Bohuslav Šamánek zde zveřejňuje komentář k závodům Českého poháru žáků ve V.Mýtě.
Český pohár žáků ve sjezdu - 2011
 
Vydáno 20.června 2011
 
O víkendu 18. - 19. června pokračoval další díl závodů ČPŽ ve sjezdu. Po sprintech v Opavě byl tentokrát na řadě sjezd dlouhý, též nazývaný klasický, na známé trati ve Vysokém Mýtě. Tato trať je zkušenými vodáky charakteristicky nazývána „Sto zatáček Luďka Rolečka“.
 
Rozmary počasí nám otrlým kanoistům pochopitelě nedělají vůbec žádné problémy. A tak tomu bylo i v sobotu v „Mejtě“. Po předchozím týdnu takřka tropických teplot a ještě poměrně příjemně slunečném začátku onoho sobotního dopoledne bylo ideální počasí pro sjezdy vytvořeno hned se startem prvního závodníka. Nečekaný výrazný pokles teploty vzduchu, déšť, vítr a nízký stav vody - vše najednou připomínalo aprílový duben. Že jsme na začátku pravděpodobně parného léta globálně se oteplující planety, připomínala pouze bujná vegetace kolem řeky…
 
Naštěstí o doplnění energie závodníků i jejich doprovodu pečoval dobře pracující bufet v nově zprovozněném (a hlavně zastřešeném) prostoru vysokomýtské loděnice. Tím tak bylo alespoň částečně kompenzováno ono nezlepšující se počasí.
 
Sjezdový závod ČPŽ začal v sobotu tradičně až po skončení bohatě obsazených slalomů, tedy o půl páté odpoledne (nebo večer)? Startovní listina byla navíc delší o účast závodníků MČR veteránů. A je potřeba poděkovat pořadateli, že organizaci závodu v takovém rozsahu bez problému zvládal. Perfektně pracující výpočetní středisko bylo schopné vydávat výsledky ihned bezprostředně po každé jízdě - ale i když vše šlo bez zbytečného zdržování, přesto vyhlašování výsledků skončilo až v osm hodin večer.
Jedinou výtkou směřovanou na pořadatele bylo to, že losování neprovedl podle průběžného žebříčku ČPŽ, jak ukládají směrnice o závodění.
 
I přes několikahodinový předcházející déšť se ukázalo, že nedělní sjezd pak proběhne za ještě nižšího stavu vody než o den předtím. Pořadatel proto rozumně zkrátil trať. Startovalo se u staré loděnice - a tak se časy dosahované při tomto klasickém sjezdu místy blížily časům sprintovým. Z výsledků je však patrné, že pořadí ze soboty se příliš nezměnilo a neděle potvrdila stabilní výkonnost borců na jakékoliv trati.
 
Teď trochu statistiky:
  1. Chybělo 24 závodníků, kteří startovali v Opavě. To bylo způsobeno tím, že se nekonal současně ČPŽ ve slalomu a někteří „specialisté“ tím pádem nepřijeli.
  2. Přibylo 22 nových jmen ve startovním poli. Tady je potřeba vyzdvihnout účast šesti  závodníků z místního regionu - Třebechovice, Týniště a Pardubice. Další čtyři posily startovní listiny mladých sjezdařů přivezlo Valašské Meziříčí. Po dvou závodnících přidaly oddíly z Olomouce, Brna, a Českého  Krumlova a objevilo se také šest nováčků - jednotlivců z různých oddílů
  3. Pořadatel umožnil vhodným losováním a organizačním opatřením zajistit start ve dvou kategoriích šesti závodníkům. Za to jim patří při tak složité organizaci poděkování.
 
Při srovnání výsledků z Vysokého Mýta a Opavy vidíme, že na prvních místech došlo v kategorii K1 žáci k vytvoření špičky čtyř závodníků se stabilními výsledky.
Vede Martin Zajvar a na něj se tlačí Zapletal Vojta, Junek Matyáš a Neubert Adam.
 
U dívek je situace složitější, jelikož v Opavě výborná Amálka Hilgertová ve Vysokém Mýtě nestartovala. Suverénní vítězka z Mýta Martina Satková dohání ne zcela povedený výsledek z Opavy, a tak zatím vede žebříček Terezka Fišerová. V dalších závodech lze proto očekávat mezi dívkami ještě velký boj.
 
Stejná situace je i v kategorii C1 žačky. I přes vítězství v nedělním závodě, kdy porazila seniorskou reprezentantku Radku Valíkovou, musí dohánět Martina Satková ztrátu z Opavy. Tam totiž doplatila na přemíru odvahy a byla čochtanem potrestána za to, že si dovolila startovat na sjezdové lodi.
 
V kategorii C1 žáci tentokrát zvítězil Jan Paták z Litovle. Za ním se drží Michal Šmoldas taktéž z Litovle a do této špičky v singlech patří dále Vojta Zapletal, který skončil v Mýtě 2x třetí.
Kategorie C2 se zatím nemůže pořádně rozběhnout, a proto si komentář necháme na příště.
 
Další závody ČPŽ (sprinty) proběhnou 9. – 10. 7. v Kadani
 
Pro mnoho žákovských závodníků mohly být závody ve Vysokém Mýtě posledním porovnáním výkonnosti před celostátní Letní olympiádou dětí a mládeže v Olomouci
(21.- 25.6), na níž bude startovat 93 kanoistů z řad mladších a starších žáků z celé republiky.  Přeji jim proto před tímto významným závodem hodně sportovních úspěchů i nevšedních zážitků, protože Letní olympidáda dětí a mládeže navozuje atmosféru opravdových olympijských her – včetně zapálení olympijského ohně, soužití v olympijské vesnici nebo složení olympijské přísahy a slavnostních ceremoniálů při vyhlašování vítězů.
 
Na závěr povídání z „Mejta“ si dovoluji citovat názor jedné začínající závodnice: „Kdyby byla řeka ve Vysokém Mýtě tlustější a zatáčky rovnější, bylo by tady krásně jako u nás na loděnici.“
 
Bohuslav Šamánek
Trenér SCM Brno
 
 

Partneři ČSK DV

UNIQA logo 2018   


letenky na míru
  


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů