Kanoe.cz

Pravidla ČPV

Ahoj, protože již uběhl celý "vodácký rok", kdy se jezdilo podle nových pravidel, tak se domnívám, že je potřeba vyvolat diskuzi o těchto nových pravidlech Českého poháru vodáků.

Za celý rok, alespoň s těmi lidmi, co jsem se mohlo bavit, nikomu tato změna nebyla po chuti. Domnívám se, že náš způsob ježdění je spíš o technice, nežli o rychlosti. Nelíbí se mi, že pravidla jednoznačně znevýhodňují doprovod mládeže, a tím lidi, schopné se postarat podle normálních pravidel chování se na vodě, o slabší a o mládež.
Takže ten, kdo dřív někoho doprovázel, má volbu buď jet na výsledek a kašlat na mládež, a nebo vědomě rezignovat na výsledek.
To mě dost vadí, protože podle starých pravidel nás to tolik nepostihovalo.
Jednoznačně ze zkušenosti tvrdím, že jen ten oddíl, který má fungující mládež, má perspektivu. Kdo je ale bude učit jezdit závody?
Dále se mi nelíbí, že jízda, kde je upřednostněna rychlost před technikou jízdy, v podstatě je podporou pro agresivnější jedince .
Někdo zazstaví před brankou a snaží se do ní dostat, a před něj se může podle pravidel nacpat lepší jedinec, zatímco podle starých pravidel by v klidu počkal, protože by ho to tolik "nebolelo".
Český pohár vodáků vzniknul ze starých VTJZ, zrušil některé typy překážek ( schejbačka, xylofon, ), a teď podle vzoru slalomu přešel na přepočítávání na čas. Je ale naším cílem být takovým " B" závodem za slalomem a sjezdem? Proč?
Myslím si, že stará pravidla s upřednostněním čistoty jízdy před rychlostí byla lepší a proto navrhuji vrácení přednosti čistého průjezdu před rychlostí ( ta ostatně byla v pravidlech i dříve, ale jako druhý parametr).
Je mi jasné, že asi píchnu do vosího hnízda, ale jde mi o to, vyvolat o pravidlech věcnou a slušnou diskuzi ,aby třeba upravená pravidla pro příští rok vyhověla všem.
[Pavel Šálek] Ještě mám jednu konkrétní připomínku: v pravidlech se píše o penalizaci za neprojetou branku -10, ale :
1/co když se při nájezdu do branky práskne, vyleze z lodi a branku neprojede? Tak je to podle mne za 20 na té brance, co neprojel a u níž se prásknul, protože porušil dvě ustanovení- opustil loď a neprojel branku.
2/co když se práskne, vyleze, vynese si loď nahoru a najede tu branku znova, aniž před tím začal průjezd branky, a znovu sepráskne a zopakuje to ? Sčítají s mu tím body ( 2x se prásknul a vylezl = 20 plus neprojetí branky dalších 10 ?).
3/ jak s zachovat, když někdo místo s brankami přenese a tudíž ho rozhodčí nemohl registrovat na brance? 4/ jak se zachovat, když závodník má nečitelně nasazené číslo, a rozhodčí ho není schopen identifikovat?

Pavel Šálek- Ešus předseda oddílu VT TJ Bohemians Praha