Kanoe.cz

Seminář vodní záchrany

27.6. proběhl na kanále v Roztokách u Křivoklátu, na řece Berounce, ř. km 63,0 seminář vodní záchrany. Uspořádal jej výbor sekce VT ČSK a po stránce záchrany jej zajistila Vodácká škola záchrany, www.skola.raft.cz - instruktoři Petr Ptáček a Vladimír Pilát.

Jak již jistě víte z oficiálních stránek www.kanoe.cz, naše sekce VT dle finančních možností podporuje školení záchrany a cvičitelů. Cílem semináře bylo praktickou formou přinést do oddílů informace o riziku na vodě a seznámit vodáky s možnostmi sebezáchrany a záchrany. O seminář byl velký zájem oddílů a bylo vybráno 16 vodáků, což je maximální počet pro kurs. Bohužel 4 z nich nepřijeli, což je škoda a hlavně trochu nefér vůči jiným zájemcům. Nakonec se tedy sešlo 12 vodáků.

Za sekci VT pozoroval a fotil Pavel Berounský, pozoroval a jezdil „Kuře“ Míla Svoboda.

Představení účastníků ukázalo zkušenosti i chuť učit se nové věci.
Důkladná suchá kontrola a příprava se zaměřila na správné boty, oblečení, neoprén, vestu, helmu a jejich správné upevnění. Házení pytlíkem na 15 m na cíl zvládla cca polovina lidí s požadovanou přesností 1 m. Záchrana musí být rychlá a zároveň spolehlivá, proto nechyběla ani diskuse o důležitých detailech, jako správné držení lana, poloha při plavání, držení za vestu, opakovaný hod, jištění, správná karabina, lano, nůž, píšťalka apod.

Praktická část byla hodně mokrá. Každý byl několikrát plavcem i zachráncem, zkoušelo se např. bezpečné pasivní plavání na zádech s aktivním plaváním kraulem do vracáku.

Záchrana s použitím házečky musela být přesná a technická, protože situaci ztěžovala spousta sloupků, brankových tyčí a drátů. Vyloženě silová disciplína  byl upoutaný zachránce - hlavně s ohledem na slušný proud a na hmotnost některých plaváčků.

Zkoušeli jsme i překonání řeky, záchranu plaváčka a jeho transport přes řeku.
Náročná byla spolupráce 2 a 3 zachránců. Reálné uvíznutí v proudu pod vodou vyžadovalo odepnutí popruhu vesty, zkoušelo se využití pomocného lana k přitažení.

Posledním bodem byl praktický test - hromadná  záchrana 6 plaváčků, simulujících různé stavy, schválně zmatkujících a plovoucích, či schovávajících se a tedy chybějících.

Pro skupinu zachránců nebylo snadné zjistit „Kolik vás bylo?““Kdo chybí?“ ani v časovém limitu pochytat zaručeně všechny plaváčky.

Nechybělo průběžné hodnocení správného či nesprávného postupu s vysvětlením.

Celý průběh dozoroval z vyvýšeného místa ostražitý správce kanálu, kdykoliv připraven vypnout vodu – na tomto kanále je po zmáčknutí tlačítka opravdu do minutky sucho. Hospoda byla také bez chybičky.

Myslím, že se v Roztokách sešla dobrá parta a kromě pár drobných oděrek akce přinesla všem další zajímavou zkušenost.
Děkuji Petrovi za zajištění akce, za dobrou přípravu a za praktické ukázky.
Doufám, že akci za rok zopakujeme. Zájemci z oddílů se samozřejmě mohou individuálně proškolit v kursech, zakoupit doporučené publikace o záchraně apod.

Kanál v Roztokách lze za rozumný peníz zamluvit. I když je krátký- cca 200m a za stavu 140 byl relativně splachovací, je poměrně bezpečný. Součástí sportovního areálu je objekt loděnice s možností ubytování . Kontakty : p. Holý ( 602 362 818), p. Minařík ( 602 344 668), p. Chňoupek ( 608 541 668).Více informací na www.rakokanoe.cz .

„Kuře“ Míla Svoboda                              Foto: Pavel Berounský