Kanoe.cz

Tak byl zase Hamerák

Jaký byl? No, jako vždycky , až na to počasí. Tedy trošku bolel, hodně studil, vody teklo docela dost. Ale popořádku.

Letošní Hamerák se začal připravovat už v lednu, kdy jsem jel na Rybářství Kardašova Řečice jednat s ředitelem rybářství panem ing. Zajícem o podmínkách pouštění vody. Po velmi vstřícném jednání jsem se domluvili na jistých podmínkách pro další roky, aby se pokud možno neopakoval loňský rok. Vyjasnili jsme si potřeby vodáků , co se týká průtoku vody, přístupu pod hráz,a případných včasných informací.

Potom jsme se v červnu sešli s jejich výrobním ředitelem, panem ing. Šterclem přímo na hrázi rybníka. Tady nás překvapili vyčištěným havarijním přelivem, který nám nabídli místo přechodu přes hráz. Stačilo „jen „ udělat schody“ za barákem a vyjednat s majiteli pozemků povolení k průchodu. Těsně před samotnou stavbou jsem se dozvěděl, že do Hameráku na dvou místech spadly dva obrovské stromy. Jeden do čtvrté kaskády a druhý za mostem ve Dvorečku. Oba tak velké , že pořadatelé nebyli schopni je vlastními silami vyndat ven. Zejména ten ve čtyřce by znamenal přenášení kaskády. Po několika telefonátech je svojí technikou vyndalo Povodí Nežárky. Díky jim jste mohli jet Hamerák v plné kráse.


… ubohej stromeček malinkej …

V srpnu vyjelo  cca 10 obětavců na víkend do Ratmírova. Díky starostovi Blažejova , panu Tóthovi , jsme mohli spát na radnici v Blažejově a náves použít jako dílnou na schody. Z našich lidí má na schodech největší zásluhu Jašek, který je navrhl a řídili na návsi jejich výrobu. Druhá parta zatím za pomoci kanga připravovala podloží pro umístění schodů . V sobotu odpoledne jsme je přemístili pod hráz a jako lego je sestavili. Před tím i potom jsme se stihli v místní hospodě parádně dvakrát upravit a seznámit s místními. Poprvé nám ale někdo zabouchl dveře od radnice. Jen chvilku jsme volili mezi přespáním venku a vzbuzením nájemníků. Pak se Pivas opřel o zvonky a bylo vyhráno.

… šťastnej Jašek velikej…

Radši nás pustili dovnitř a při pohledu na nás ani moc nenadávali. Teprve ráno nám sdělili, že dveře jdou ztuha, a bylo pouze nutno více zatlačit. No, nám ten večer zbyla síla jen na ty zvonky.

V neděli , po vystřízlivění, jsme uklidili náves a vyrazili domu. Pracovně jsme nazvali schody kaskádou nula, a uvažovali, jestli naše záchrana nemá stát tady.

Kaskáda „0“

Mezi tím se pravidelně od dubna scházel v loděnici tým lidí ( Ešus, Hraboš, Mejla, Jašek,Lišák, Evka,Štěpán , oba Honzové ) a Hamerák se krok za krokem připravoval. V červnu proběhlo schvalovací řízení na policii, na radnicích a magistrátu Jindřichova Hradce, oslovení sponzorů akce a shánění pořadatelů . Jenom pro představu – aby Hamerák mohl proběhnout tak, jak jste si zvykli , tak se přímo na místě o jeho průběh staralo 90 lidí.  Proto vzdávám hold všem sponzorům, co umožnili Hamerák udělat včele s ČSK. Dopravu zajistily dvě firmy – Autobusová doprava Jan Kukla ( ten se staral zároveň o všechno kolem dopravy , od jízdních řádů přes cedule až po jízdní řády) a vláčky vypravily Jindřichohradecké místní úzkolejné dráhy. Prosím, na naší adrese http://hamerak.boucek.cz jsou všichni sponzoři uvedeni a zaslouží si vaší pozornost. 

No , a pak přišlo zářijové školení rozhodčích, a poslední schůze v loděnici. Ve čtvrtek před Hamerákem večer z loděnice vyrazilo 30 lidí jedním busem a Kuklovým Trandálem s materiálem na stavbu trati . Trandála jsem po prasknutí výfuku přejmenoval na Randála. Kolem 22 hodiny jsme dorazili na Ratmírov, kde nás čekala otevřená hospoda a zejména gulášek . Po pár pivech jsme šli do spacáků. Ráno nás čekala pěkná klendra a spousta práce. Pověšení branek , vyndání pár padlých stromů, rozvezení dopravních značek, vyhrazení ( vyndání prken ze šlajsny ) rybníčku (skoro půl hodiny jsem se při vyndavání sprchoval ), vyhrazení průchodů, pověšení cedulí a sponzorských reklam. No , a večer přišla nejsložitější práce . Ubytovat zbytek pořadatelů a hlavně se uhlídat a neopít se tak , aby se člověk pro ráno nezneschopnil .

Sjízdnost trati testovali zkušení odborníci

Sobotní ráno bylo sychravé a deštivé . Prostě , ten co nahoře dostal naší objednávku na počasí, na tom byl asi stejně , jako my v pátek v noci.

Nicméně, ráno začla prezentace a v 9 hodin jsem byl na hrázi a točil kolem od trubky. Není nic lepšího , než s kocovinou chodit zapřažený do rumpálu a otvírat propust. Málem jsem vyndal snídani.

Ale povedlo se a ještě jsme obtokem pustili další dva kubíky. Pak byl výklad tratě. Opět pár lidí neposlouchalo a vyjeli na trať předčasně s čísly a museli být diskvalifikováni.

 

To zase teklo kubíků…..

Pak už jsem kromě odvozu jednoho rozmláceného nosu do nemocnice ( ze sesterny se při přijímání ozvalo : Kurňa , to už je zase Hamerák?! ), jen plnil funkcci reprezentační bez možnosti do čehokoliv zasáhnout a  s trochou nervozity očekával , jak to dopadne.

Jakmile se zpět dostaly první listiny od rozhodčích , tak se naplno rozjel náš počítačový tým , a bušil výsledky do několika počítačů. Zároveň se sešla komise nad řešením sporných zápisů, protože poprvé nám program umožnil zapsat vše bez ohledu na duplicity a chyby a průběžně ze sjetin kontrolovat chyby v zápisech a opravovat je. Díky tomu jsme večer kolem půl desáté měli sestavy výsledků připravené k ranní kontrole správnosti jmen a k vytištění . Mohli jsme se s Martinem a Zbyňkem přidat ke slavícímu zbytku pořadatelů a vodáků v hospodě a zpívat, tancovat a slavit . Teprve teď ze mne spadlo napětí a obava z výsledku akce. No , oslavu odnesl jeden stůl ( holt živá váha tanečníků převýšila jeho nosnost), a jedna židle neunesla předvedení jednoho kajakářského záběru.  O tom , že byla voda zajímavá, se přesvědčilo i pár zkušených borců ( ty šrámy byly pěkně vidět). Dokonce ji jeden reprezentant seznámil svojí slečnu důkladně se čtvrtou kaskádou a dal jí čichnout k šutrům J.

A jeden tatínek reprezentanta si čichnul sám. Přeji brzké uzdravení

Ranní vstávání v neděli bylo ještě hnusnější, než v sobotu. Vidět ty zmuchlané tlamy , vylejzající ze spacáků , to bylo slušné panoptikum. A znovu jsem ráno točil rumpálem trubky, a bylo mi z toho stejně blbě, jako v sobotu.

A pak nastalo u někoho ježdění , u nás úklid tratě , dovírání za splutí, vyhlášení vítězů, zavření vody , vrácení prken do šlajsny, zaplacení všeho, co jsme museli, sbalení materiálu do busů, a po 16 hodině odjezd domů . Přijeli jsme do loděnice , uklidili a utahaní vyrazili domů s tím , že o Hameráku nějakou dobu nechceme slyšet ( asi tak do pondělka). Pak , někdy za měsíc se sejde znovu tým , který Hamerák připravoval , a popovídá si o něm . Dvě chyby už známe .Počasí a to , že mládež co jela spodek , nedostala samolepky na splutí. Obojí napravíme.

Postěžovat si chci na rakouské vodáky, kteří se všemožně vyhýbali zaplacení za splutí. Příště vyvěsím cedule v němčině, že takhle se chová jen idiot. A taky jeden blbec 20 čísel před koncem závodu ( jel bez čísla) utrhl část branky 4 , kterou jsme museli proto anulovat.

Byli jsme z toho štěstím bez sebe!

A nakonec chci poděkovat všem pořadatelům za jejich práci ( opravdu to není sranda), všem našim sponzorům za jejich podporu a Vám všem , co jste přijeli , protože počasí nebylo nejlepší a taky za Vaše slušné chování, protože tentokrát jsme neměli problémy s místními lidmi, a ani na trati po Vás nezůstal nepořádek .

Pokud někdo máte fotky a jste ochotni poskytnout je do naší fotogalerie s Vaším jménem, pošlete mi info na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. . Sem posílejte i vaše náměty na zlepšení příštího ročníku.

Ahoj na dalším Hameráku.
Za všechny pořadatele
Ešus – Bohemka
 
 
Fotostory na Hydromagazínu