Česká Lípa bude mít poprvé v historii reprezentanty ve sjezdu na divoké vodě

Sjezdaři na divoké vodě mají za sebou první dva závody Českého poháru (ČP) pro letošní rok. Nejvyšší domácí soutěž se poprvé ve své historii jela na Slovensku a premiéra to byla vydařená, jakkoliv zimní počasí vodním sportům příliš nepřálo.

Sobotní a nedělní ČP konané na umělé slalomové dráze v Liptovském Mikuláši byly také součástí nominace na vrcholy mezinárodní sezóny. Po zimní pauze se příliš ve vodáckém světě nezměnilo, jedno velké překvapení se však objevilo a jmenuje se deblkánoe Michal Šrámek – Lukáš Tomek. Tito borci z České Lípy, kteří se věnovali spíše slalomu se před letošní sezónou rozhodli zaútočit na reprezentační dres ve sjezdu a jejich útok, to už v tuto chvíle je jisté, byl úspěšný. Nová posádka zaskočila všechny favority, včetně páté lodě loňského MS ve sprintu Marka Šálka s Janem Říhou, a oba své starty proměnila ve vítězství, čímž si s předstihem zajistili účast na Mistrovství Evropy ve sprintu a má nejlépe nakročeno i na červnové MS.

Podobný kousek jako Šrámkovi s Tomkem, tedy dvě vítězství, se povedl ještě singlkanoistovi Ondřeji Rolencovi z Pardubic a jeho oddílové kolegyni Radce Valíkové, která vyhrála v kategorii singlkanoistek. V kajakářských disciplínách se radost z triumfů rozdělila. V sobotu byl na dráze v Liptovském Mikuláši nejrychlejší olomoucký Karel Slepica. Mistr světa v hlídce z loňského roku v neděli o pozici klesl, zlato však zůstalo v Olomouci zásluhou Tomáše Slováka. V kajaku ženském se sobotní klání stalo kořistí další olomoucké stálice Kateřiny Vacíková. O den později se korytem pod Tatrami propletla nejrychleji Anna Zástěrová z Písku. Všichni zmínění si na Slovensku zajistili místo na květnovém Mistrovství Evropy v srbském Kraljevu na řece Ibar. Větší část reprezentační tajenky ve sprintu se doplní až za dva týdny po závodech ve Špindlerově Mlýně, kde se kvalifikace na Evropu uzavře. Už za týden se sjezdaři sejdou znovu a to na legendární Tanvaldské Kamenici, kde se rozehraje nominace na ME v klasickém neboli dlouhém sjezdu.

Výsledky závodů byly zpracovány slovenskou stranou. Po dodání budou vystaveny na webu www.kanoe.cz