Kanoe.cz

Kamenice byla divoká a odhalila první jména pro MS ve sjezdu

Uplynulý víkend přinesl krásné a velice náročné duo závodů ve sjezdu na divoké vodě. Sobotní sprint přes peřej Tobogán se skutečně zapsal do dějin jako nejtěžší krátký závod historie a měl i zajímavé výsledky.  

Nejlépe si s obtížnou tratí poradili deblíři Marek Šálek a Jan Říha, kteří letos změřili síly s konkurencí poprvé, a hned to bylo jasné vítězství. V růžových barvách bude na poslední dubnový víkend roku 2008 vzpomínat také kajakář Aleš Marek, který byl nejrychlejší v sobotním sprintu a jasný, nutno dodat i překvapivý triumf, přidal také v nedělním klasickém závodě. Double si odváží z vln technické řeky Kamenice kajakářka Kateřina Vacíková, která letošní sezónou proplouvá velmi suverénně. V singlkánoi dominoval ve sprintu Marek Rygel, ovšem v neděli musel nejvyšší stupínek po dlouhé době přenechat svému rivalovi Lukáši Uncajtikovi.

            Technicky náročná trať, vyžadující výborné ovládání lodě spolu s průtokem, který přidal těžké peřeje, si vyžádal několik sportovních karambolů, které jsou divácky atraktivní a patří ke koření sjezdu na divoké vodě. Své by o tom mohli vykládat i mnozí čeští reprezentanti. V sobotní druhé sprintové jízdě se zvrhla do té doby stříbrná Petra Slováková a po nevydařeném eskymáckém obratu, musela opustit svůj koráb a závod pro ní s nezdarem skončil. Podobně si počínala i dvojice David Lisický – Jan Neset, kteří stejně jako Slováková vyplavali v peřeji Tobogán. Naštěstí pro oba deblíře jejich slabší chvilka přišla už v tréninku a neznamenala pro ně konec nadějí v závodě. Ne úplně radostně se bude ve vzpomínkách k sobotnímu sprintu vracet kajakář Kamil Mrůzek. Vedoucí muž po první jízdě v kole druhém chyboval v osudném Tobogánu a pětivteřinová ztráta znamenala pokles o čtyři pozice na konečnou pátou příčku. Ještě hůře dopadl Lukáš Uncajtik, který ve finálové jízdě eskymoval, otočil se špicí proti proudu a poté musel couvat, což znamenalo obrovskou ztrátu téměř dvaceti sekund. Velice si případnou nominaci na MS ve sprintu zkomplikovala Lenka Lagnerová, která se vůbec na start nepostavila. Rozluštění české sprintové nominace se dozvíme za čtrnáct dní při závodech ve Veltrusech a Praze Tróji.
 
            Nedělní klasický závod byl už třetím nominačním závodem pro MS a několika závodníkům přinesl jistotu startu na červnovém vrcholu sezóny. Prvníma dvěma nominovanými se stalo duo nejrychlejších singlířů Lukáš Uncajtik (Pardubice) a Marek Rygel (Dolní Kounice). K reprezentačnímu trikotu se výrazně přiblížil i znovu bronzový junior Ondřej Rolenc z Pardubic. V kategorii kajakářů se dál pojede jen o jedno volné místo. Trio Aleš Marek (Loko Trutnov), Kamil Mrůzek (Dukla Brandýs), a Tomáš Slovák (SK UP/ Olomouc) má nyní na svém kontě shodně dvacet dva nominačních bodů. Každý z borců obsadil jednou první, druhé i třetí místo a náskok před ostatními soupeři už je takový, že je letošní světový šampionát nemine. Mezi kajakářkami se třetí výhrou v řadě posunula do Ivrei Kateřina Vacíková z Olomouce. O zbylých místech se rozhodne za tři týdny ve Špindlerově Mlýně, ale druhým místem si hodně pomohla Petra Slováková a také bronzová Lenka Lagnerová (obě SK UP Olomouc) si řekla o nominaci. Jasná situace na čele reprezentační nominace je v deblech. Třetí dlouhý závod a do třetice vítězství znamená postup pro Lisického (Olomouc) s Nesetem (Litovel). Hodně blízko do Itálie má i dvojka Roman Mornštejn (Pardubice) - Petr Veselý (Dolní Kounice). Po bronzovém umístění žije naděje i pro posádku Marek Šálek (Bohemians Praha) a Jan Říha (Klášterec nad Ohří). O posledních nominovaných v klasickém sjezdu se rozhodne při dvou závodech na Labi pod Špindlem třetí víkend v květnu.
 
            Obtížný vodní terén se podstatnou měrou podepsal na prořídlém startovním poli. Zatímco některé kanoisty náročnost odradila, tak jiné naopak krásné údolí Tanvaldské Kamenice přilákalo. Obdiv celé vodácké veřejnosti si vysloužil trenér Kamila Mrůzka a bývalý skvělý singlíř Oldřich Blažíček. Bronzový medailista z MS 1977 v rakouském Spittala se po více než dvaceti letech znovu spustil do kamenitého řečiště a s bravurou si zazávodil s o generaci mladšími soupeři. Olda dokázal, že vodákem je člověk celý život a ve sprintu si pod Tobogánem vystřihl i jednoho „eskymáka“.
 
Výsledky 3. ČP na Kamenici ve sprintu, výsledky 4. ČP na Kamenici v klasickém sjezdu
Fotogalerie TomášeSlováka na serveru kickthewawes.com   

MS Rio 2018

logo Rio2018

1.SP Liptovský Mikuláš

4.SP Tacen

Krumlovský maraton

KVM 2018

Finále SP La Seu

3.SP Augsburg

Instagram #czechcanoe

MS juniorů a U23

2.SP Krakov

SP KrakowOnline výsledky
Fotogalerie

Přímý přenos
ČT Sport
sobota K1ž, C1m
semi
8:50-11:20
finále 11:50-13:20
 neděle C1ž, K1m
semi 8:50, 10:05, 10:45
finále 11:50-13:20

Mistrovství Evropy

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Sledujte, kdo vede!

Adidas Sickline

SP La Seu

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

ME slalom Tacen

Tacen 2017

SP Ivrea

logo ivrea
Live stream
Online výsledky
ČT Sport - přímý přenos
neděle 3.9. 13:30-14:30

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

3.SP Markkleeberg

WRR Markkleeberg

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF