Richard Hála je třetí kajakář světa

Na řece Soči porazil Ríša Tomáše Slováka o pouhé dvě setiny a odsunul nejzkušenějšího českého sprintera na čtvrté místo. Pro Hálu je to druhá individuální medaile mezi seniory. Před dvěma lety byl borec z Veselí nad Moravou třetí na mistrovství Evropy, loni skončil čtvrtý na světovém šampionátu a letos přiváží cenný kov i z největší akce, která se ve sjezdu na divoké vodě koná.

„Je to určitě nejvíc, co jsem dokázal. Byl jsem třetí na Evropě, ale tohle je mistrovství světa a opravdu velká konkurence. Vždycky to u mě je tak, že mi to hned po závodě nedochází, ale za dva tři dny si teprve uvědomím, co jsem dokázal," rozpovídal se Hála po dlouhé dopingové kontrole, kterou musel po vyhlášení absolvovat. Sportovně bral čtvrté místo Tomáš Slovák. „Je to opravdu málo ty dvě desetiny, na druhou stranu jsem rád, že se to povedlo zrovna Ríšovi. Já jsem už měl podobné štěstí jako on několikrát a teď se to trochu vyrovnalo," nesmutnil nad nejneoblíbenějším umístěním sportovce Slovák. V kajakovém finále byl ještě Karel Slepica, který dojel třináctý a o jedno místo vylepšil umístění z kvalifikace. Mistrem světa se v Solkanu stal Belgičan Maxime Richard, který navázal na titul z roku 2010 ve španělském Sortu. Vládce sprintu po odchodu Maxima Richarda k rychlostní kanoistice - domácí Nejc Žnidarčič - po dvou titulech mistra světa v letech 2011 a 2012 tentokrát skončil druhý a porazil našeho Richarda Hálu o pouhých 0,16s.

Ve finále singlů se na prvních čtyřech místech zopakovalo pořadí z kvalifikace. Poprvé se mistrem světa stal Němec Normen Weber, kterému se povedlo udolat nejlepšího sprintera posledních let Francouze Alzingreho. Excelentnímu slovenskému slalomáři Matěji Beňusovi unikla ze čtvrtého místa medaile o pouhých šest setin. Finálová tolik nevyšlo Ondřeji Rolencovi, který nakonec obsadil sedmé místo před osmým Lukášem Novosadem, který byl na rozdíl od Rolence dost spokojený: „Umístění i jízda jsou dobré, povedlo se mi ve finále zajet ideální jízdu a to je dobře. Konkurence byla opravdu výborná a uvidíme, jak se nám povede v hlídce," myslel už po individuálním závodě na zítřejší soutěž družstev Novosad. Češi mají solidní vyhlídky do týmového závodu, protože i třetí Čech Antonín Haleš se dostal do finále, kde dojel jedenáctý. Bohužel závod hlídek se pojede stejně jako kvalifikace individuálních kategorií na rychlejší z obou jízd a atraktivita soutěže tím asi notně utrpí. „Je to totální nesmysl, to co se dělo v kvalifikaci muselo ty diváky, kteří přišli, odradit. Mezi jízdami se změnily trochu podmínky, začalo foukat proti proudu a tak se všichni zhoršovali. Ti, kteří čekali připravení na startu, byli trenéry odvoláváni, protože už podle výsledků věděli, že si vyjedou finále, takže se na to fakt nedalo moc koukat. Tohle se prostě mezinárodní federaci moc nepovedlo," litoval změny pravidel na letošní rok Novosad.

Mezi singlířkami se do finále dostaly všechny tři Češky. Radka Valíková nakonec dojela pátá, Lenka Lagnerová šestá a juniorka Eliška Čapáková obsadila sedmé místo. Mistryní světa se stala Francouzka Marjolene Hecquetová a pro zemi galského kohouta je to překvapivě jediné zlato, které zatím její reprezentanti vybojovali a celkově mají Francouzi zatím jen čtyři medaile, což je daleko za prognózami, které před mistrovstvím měli.