Rolenc se Šťastným mají světový bronz

První medaili české výpravy na mistrovství světa ve sprintu na divoké vodě vyjela deblová dvojice Ondřej Rolenc - Jan Šťastný. Naši borci v nočním finále porazili dvojnásobné mistry světa z Francie, loď Alzingre - Claudepierre, i další francouzské deblíře, kteří před měsícem brali medaile na mistrovství Evropy.

Rolda s Chrudošem na Soči nestačili jen na domácí dvě posádky. Mistry světa se stali Sašo Taljat s Lukou Božičem a stříbro vyjeli Simon Hočevar s Blažem Cofem. Pro Taljata s Božičem, výborné slalomáře a účastníky OH v Londýně, to je už třetí titul mistrů světa ve sjezdu, první dvě světové zlata vyjeli v roce 2010 ve španělském Sortu a od té doby se věnovali výhradně slalomu. Pro Rolence se Šťastným je zisk bronzu korunováním výborné sezony, v níž jasně ovládli domácí kvalifikaci a nakonec uspěli i na světovém šampionátu. „Konkurence tady byla fakt velká a získat medaili je super. Před měsícem vyhrály Evropu tři francouzské lodě a teď nemá medaili nikdo z nich. Kdyby tady nebyli ti slalomáři, tak máme titul," usmíval se po dojezdu nočního finále zadák Jan Šťastný, který poukazoval na to, že obě slovinské lodě mají blíže ke slalomu než sjezdu. Ke světovému titulu našim závodníkům skutečně moc nechybělo, na Božiče s Taljatem ztratili Češi jen 0,58s a na stříbro chyběly pouhé dvě setiny. Druhá česká posádka Michal Šrámek s Lukášem Tomkem, která obhajovala loňský bronz z MS ve Francii, dojela v nočním finále na šesté pozici a o tři místa vylepšila svůj kvalifikační výsledek.  „Když jsem se díval před závody na startovku, tak jsem si říkal, že už postup do finále bude úspěch. Nakonec jsme skončili šestí, takže letošní sezona je bez medaile, ale zajeli jsme dobrou jízdu, takže spokojenost," hodnotil výsledek Lukáš Tomek.

V závodě kajakářek skončila Klára Paďourová devátá. Mladá závodnice postoupila z odpolední kvalifikace jako jediná Češka a ve finále se ještě o dvě místa zlepšila. Stejně jako loni ve Francie tak Paďourová je nejlepší Češkou a znovu v elitní desítce. „Jsem moc spokojená, byl to pěkný a docela vyrovnaný závod. Je vidět, že se snad zlepšuju i když rezervy tam stále jsou," komentovala svůj závod pod umělým osvětlením na břehu Soči Paďourová. Mistryní světa je v kajaku žen Britka Hannah Brownová. Vítězka kvalifikace s přehledem ovládla i finále a po několikaleté pauze, kdy se věnovala rychlostní kanoistice se vrátila na divokou vodu vítězně.

V sobotu se jedou zbylé individuální závody, tedy soutěže singlkanoistek, kajakářů a singlířů. Finále začínají ve čtyři hodiny odpoledne a chybět snad nebudou ani Češi. Finálové jízdy přenáší živě slovinská televize TVS 2 a to od 15:55 a živě je můžete sledovat i na internetu: