Kanoe.cz

Mrůzek, Slovák, Hála - to jsou jména nových mistrů světa ve sprintu

Kajakáři Kamil Mrůzek, Tomáš Slovák a Richard Hála se stali mistry světa v závodě sprintových družstev. Na umělé dráze Eiskanal v německém Augsburgu porazilo české trio druhé Francouze o dvě vteřiny, třetí skončili domácí Němci.

Naši borci obhájili titul mistrů světa z loňského šampionátu ve španělském Sortu. V týmu tentokrát nahradil Karla Slepicu benjamínek Richard Hála, který se v Augsburgu vyznamenal šestým místem v individuálním závodě. Pondělní zlato je už devátým titulem pro Kamila Mrůzka, který si tak upevnil pozici nejlepšího kajakáře světa všech dob. Mrůzek však ani ve třiatřiceti letech na konec kariéry ještě nemyslí. „Příští rok je mistrovství světa ve francouzském Bourgu na řece Isére a to si určitě nenechám ujít. Francouzi sjezdem žijí, voda v Bourgu je skvělá a bude to fantastický zážitek. Snad by tam mohl přijít desátý titul, abych to číslo zakulatil,“ smál se v Augsburgu po zisku devátého titulu šťastný Mrůzek. Češi měli v kajaku, tradičně nejobsazenější kategorii, soupeře ze čtrnácti zemí. Už v prvním kole ze hry, po hrubé chybě pár metrů nad cílem, vypadli spolufavorité ze Slovinska. V druhé jízdě chybovali i průběžně třetí Italové a pátí Rakušani. Největším soupeřem byli našim borcům Francouzi, kteří na mezičase v polovině první jízdy vedli a v cíli ztratili na Čechy jen necelou sekundu. Naši kajakáři se však dokázali soustředit a ani napodruhé neudělali chybu. „V závěrečné rovince jsem se otočil a když jsem viděl, že jsme všichni tři pohromadě tak jsem věděl, že to nemůže být špatné. Zajel jsem totiž asi nejrychlejší jízdu za celý šampionát a když se kluci udrželi bylo jasné, že budeme mít medaili,“ popsal dojezd do cíle Tomáš Slovák. Za naším triem ještě hrozil tým Francie. Zrovna při jeho dojezdu se organizátorům zasekla časomíra a Francouzi po protnutí cíle jásali v domnění, že zvítězili. Po nekonečných několika vteřinách čekání, však bylo jasné, že titul zůstává v Česku. „Je to skvělé, co mám na to říct,“  nemohl najít slova devatenáctiletý  Richard Hála, který první rok mezi seniory vyhrál světový titul v týmech a navíc přidal individuální bronz z evropského šampionátu v Srbsku.

Čeští kajakáři kralují v závodech družstev od roku 2000, kdy trio Kamil Mrůzek, Robert Knebel a Aleš Marek vyhrálo dlouhý sjezd ve francouzském Treignacu. Od té doby Češi zvítězili ve všech dalších pěti MS v dlouhém sjezdu a ovládli také poslední dva mistrovské závody ve sprintu. Za jedenáct let naši kajakáři na MS nebrali zlato pouze jednou a to v roce 2008 při premiéře sprintových hlídek v italské Ivrei, kde chybovali a skončili až ve druhé desítce. Za jedenáct let české kajakové nadvlády se o osm titulů mistrů světa podělilo celkem sedm kajakářů. Pouze fenomenální Kamil Mrůzek ani jednou při světovém triumfu v hlídce nechyběl.

Poslední českou medaili, celkově pátou, v Německu získaly české kajakářky. Anna Zástěrová, Petra Slováková a Klára Paďourová.  Z Eiskanalu děvčata vylovila bronz. Zlato po dvou výborných jízdách slaví domácí Němky, stříbrné skončily kajakářky z Francie. Z medaile měly české dívky velkou radost. Zářila hlavně juniorka Klára Paďourová. „Já jsem se úplně nepřipravovala tady na tyhle závody, protože za měsíc a půl máme u nás na Moravici Mistrovství světa juniorů, které je pro mě vrcholem sezóny. Přesto nebo právě proto mám z téhle medaile velkou radost a hrozně si jí vážím. Je to taky moje první medaile, tak snad přijdou i další.“ Start na příštím MS ve Francii nevyloučila ani Petra Slováková, která se k vrcholovému sportu vrátila po tříleté pauze. „Pokud bude holkám příští rok třetí kajakářka chybět, tak bych jim kvůli hlídce jela opět pomoct.“

Kanoisté v závodě družstev vyšli naprázdno, jak singlíři tak deblkanoisté dojeli čtvrtí. V deblech se z vítězství radovali reprezentanti Slovensku. V dresu našich východních sousedů tradičně spolu s Jaroslavem Slučikem startoval i Čech Vladimír Vala. Pro dvojici veteránů Vala – Slučik byl titul už jedenáctým zlatým úspěchem v jejich více než pětadvacetileté sportovní kariéře. V kategorii singlířů vyhráli díky výbornému výkonu v druhém kole borci z Chorvatska.

Celkově si česká výprava z prvního MS ve sprintu veze domů pět medailí. Náš tým se s tímto ziskem cenných kovů stal po Francii a Německu nejúspěšnější reprezentací z dvaceti zúčastněných států. Z Čechů byl nejúspěšnější kajakář Kamil Mrůzek, který v Augsburgu vybojoval individuální stříbro a zlato z hlídek.

Výsledky pondělního závodu hlídek na MS: http://kanu-wildwasser.de/images/stories/pdf/ergebnisse2011/Results-Team.pdf

MS Rio 2018

logo Rio2018

1.SP Liptovský Mikuláš

4.SP Tacen

Krumlovský maraton

KVM 2018

Finále SP La Seu

3.SP Augsburg

Instagram #czechcanoe

MS juniorů a U23

2.SP Krakov

SP KrakowOnline výsledky
Fotogalerie

Přímý přenos
ČT Sport
sobota K1ž, C1m
semi
8:50-11:20
finále 11:50-13:20
 neděle C1ž, K1m
semi 8:50, 10:05, 10:45
finále 11:50-13:20

Mistrovství Evropy

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Sledujte, kdo vede!

Adidas Sickline

SP La Seu

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

ME slalom Tacen

Tacen 2017

SP Ivrea

logo ivrea
Live stream
Online výsledky
ČT Sport - přímý přenos
neděle 3.9. 13:30-14:30

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

3.SP Markkleeberg

WRR Markkleeberg

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF