Šok! Dva tituly a jeden bronz v individuálním sprintu na ME ve sjezdu.

Fantastické! Přesně takové bylo dnešní vystoupení českých sjezdařů na Mistrovství Evropy ve sprintu. Šok způsobila soupeřům posádka deblířů Michal Šrámek a Lukáš Tomek, která získala na srbské řece Ibar titul.

Druhé zlato má v singlu žen i Hana Peterková a českou žeň uzavřel benjamínek týmu Richard Hála, který překvapil bronzem v kajaku! Navíc Lukáš Novosad  je čtvrtý v singlu, Tomáš Slovák pátý v kajak a Češi zaznamenali další tři umístění do desítky.

Naše dvojice deblkanoistů Šrámek – Tomek letos poprvé překvapila v polovině dubna při domácí kvalifikaci, kdy si jako nováčci na sjezdové lodi hladce vyjeli nominaci na Mistrovství Evropy. Dnes duo Šrámek – Tomek pohádkovou cestu na vrchol vyšperkovalo titulem mistrů Evropy. Naši borci po první jízdě byli až pátí, v kole druhém však zajeli nejrychlejší čas a poskočili na první příčku. Druhé Francouze Bara s Cordierem dělilo od Šrámka s Tomkem pouhé 0,42 s.

Druhý titul si ze Srbska veze Hana Peterková v singlu žen. V nové kategorii se tak naší reprezentantce povedl skvělý kousek, když jako jediná ze všech závodníků dokázala vybojovat individuální titul v dlouhém sjezdu i ve sprintu.

Šok je také bronz pro Richarda Hálu v kajaku. Devatenáctiletý kajakář se do českého týmu dostal jen díky odmítnutí startu na ME od Matěje Kropáčka. Hála však vypálil většině favoritů rybník a při svém prvním startu v seniorech získal první velkou seniorskou medaili. Richardovi trať na Ibaru sedí, před rokem tu slavil titul evropského šampióna mezi juniory. Dnes mohl na své vítězství navázat titulem seniorským. Hála totiž vyhrál první kolo a na třetí příčku spadl až v druhé jízdě, kdy měl pátý čas. Od zlata mladého kajakáře dělí necelé dvě sekundy. Mistrem Evropy je Ital Jaka Jazbec. Borec, který byl čtvrtý na MS ve sjezdovém sprintu 2002 za Slovinsko v posledních letech stihl změnit občanství, absolvoval několik MS v rychlostní kanoistice a dnes v 31 letech zaznamenal svůj životní úspěch ve sjezdu. Druhý v kajaku na Ibaru dojel Slovinec Žnidarčič. Skvěle se vedlo i Tomáši Slovákovi, kterého třetí čas v druhém kole posunul na páté místo výsledkové listiny. Od bronzového Hály dělí Tomáše pouhých sedm desetin sekundy.

V singlu se mistrem Evropy stal Němec Weber před Chorvatem Gojičem. Česká legenda v této disciplíně Lukáš Novosad skončila na výborném čtvrtém místě. Od cenného kovu naši jedničku dělila vteřina a půl. Novosadův svěřenec, devatenáctiletý mladík Antonín Haleš potvrdil výbornou formu a i v druhém závodě se umístil v nejlepší desítce. Ve sprintu mladému singlíři patří osmé příčka. Třetí český singlíř, Tomáš Kejlíček, je jedenáctý.

V ženském kajaku si zlato z Ibaru vylovila Francouzka Laetitia Parageová. Naše Anna Zástěrová zahájila výbornou jízdou a po první jízdě byla pátá. V druhém kole zajela Anna skoro stejný čas, v nesmírně vyrovnaném závodě však klesla na místo osmé. Klára Paďourová dojela třináctá.

Poslední umístění v top ten patří dvojici Lukáš Uncajtik – David Lisický. Ve sprintu přes ibarskou soutěsku našemu deblu patří sedmé místo. Junioři Suchánek s Jílkem jsou třináctí. Do výčtu všech českých výsledků ještě chybí 22. místo Kamila Mrůzka a 24. Karla Slepici v mužském kajaku.   Zítra se Mistrovství Evropy uzavře závodem sprintových hlídek.