Richard Hála je nový mistr Evropy ve sprintu na divoké vodě

Kajakář Richard Hála potvrdil skvělou formu posledních týdnů a zvítězil na Mistrovství Evropy ve sjezdovém sprintu juniorů. Aby toho nebylo málo, tak stříbro k Hálovu zlatu přidal druhý český kajakář Filip Křišťan.

Oba čeští kajakáři založili na dobrý výsledek už v první jízdě, kdy jim patřila druhá repspektive třetí pozice s nepatrnou ztrátou na zlato. V druhém kole naši borci předvedli bezchybné výkony a posunuli se o místo výš. Richard Hála zajel vůbec nejrychlejší jízdu dne a po třech vítězstvích v závodech Českého poháru v řadě přidal nejzářivější výsledek dosavadní kariéry. Filip Křišťan také potvrdil letošní výbornou výkonost a evropské stříbro uhájil o pouhé 0,03 sekundy před třetím Němcem Juliusem Starkem. Třetí českou medaili vybojovala posádka mladých deblkanoistů Šimon Jelínek a Ondřej Smolka, kteří ve druhé jízdě přeskočili týmové kolegy Suchánka s Jílkem. Deblový triumf z klasiku zopakovali Francouzi Pazat a Ruiz.

Těsně dnes unikl cenný kov singlkanoistovi Aleši Kristkovi, který zopakoval čtvrté místo z klasického sjezdu.  Druhý český zástupce v singlkánoi Vladimír Slanina dojel sedmý a Radek Pavlík osmý. Jasným vítězem singlového sprintu je Francouz Louis Lapointe. Kategorie kajakářek byla asi nejdramatičtější kategorií, v níž nebyla nouze o dramatické situace a jezdecké chyby. Bohužel smůla se nevyhnula ani českým barvám. Po prvním kole sedmá Klára Paďourová v druhé jízdě narazila v nejtěžším místě tratě do břehu a natočila hodiny, které znamenaly velkou časovou ztrátu a propad výsledkovou listinou. Nejlepší Češkou nakonec je Jana Svobodová která nechybovala a skončila jedenáctá. Kláře Paďourové patří místo dvanácté a Tereza Krausová dojela šestnáctá. Mistryní Evropy je Francouzska Alece Schmittová.

Do celkového výčtu českých výsledků ještě připočtěme páté místo dvojice Marek Žniva – Vladimír Zátopek na deblu, devatenáctou pozici kajakáře Jonatána Šrámka a 26. místo singlíře Štěpána Zapletala. Smůlu měla kajakářka Lenka Sováková, která v druhém kole chybovala v klíčovém průjezdu soutěsky na Ibaru, převrátila se a závod nedokončila. Zítra ME juniorů ve sjezdu zakončí divácky nejatraktivnější závod sprintových hlídek, kde Češi opět budou bojovat o medaile.