Vladimír Slanina je juniorský mistr Evropy ve sjezdu

Neporazitelnost českých juniorských singlkanoistů ve sjezdu na divoké vodě trvá díky Vladimír Slaninovi už pět let. Na Mistrovství Evropy v srbském Kraljevu vybojoval sedmnáctiletý singlíř titul a navázal na zlata Marka Rygla a Ondřeje Rolence z předchozích čtyř let.

Klasický sjezd na řece Ibar byl pro singlíře velice dramatický a z českého pohledu také hodně úspěšný. V první polovině tratě vedl Francouz Louis Lapointe před českými borci Slaninou a Halešem, ve spodní půlce však Češi přidali a boj o zlato se zúžil na souboj Haleš – Slanina. Největší překvapení celého závodu Antonín Haleš, který si místo v týmu zajistil jen kvůli zranění kolegy, se celou trať zlepšoval a v cíli průběžně vedl. Haleš zůstaval na čele i po průjezdu dalších soupeřů. Poslední, kdo Haleše mohl odsunout byl jen poslední závodník Slanina a Češi v cíli věděli, že zlato je doma. V infarktovém finiši nakonec rozhodlo o vítězství pouhých 0,57 sekundy ve prospěch Slaniny. Ke zlatu Slaniny a stříbru Haleše musíme připočítat ještě čtrvté místo Aleše Kristka a sedmé Radka Pavlíka.

Třetí českou medaili vybojoval v dlouhém sjezdu debl Daniel Suchánek - Jan Jílek a má stříbrný lesk. Naši borci předvedli výborný finiš,v němž se dostali před do té doby druhé Italy. Jasné zlato v deblu získali Francouzi Pazat – Ruiz. Těsně pod stupni vítězů dojela posádka Ondřej Smolka – Šimon Jelínek. Pátá pozice patří nováčkům Markovi Žnivovi a Vladimíru Zátopkovi.

Výborný závod mají za sebou i kajakáři, kteří se ve trojici dostali mezi nejlepších sedm. Nejlépe se z našich borců vedlo Richardu Hálovi, který obsadil čvrté místo. Jako šestý dojel v silné konkurenci Filip Křišťan a sedmý je objev letošní sezóny Jonatán Šrámek. Čtvrtý z české kajakářské výpravy Ondřej Novák dojel naprosto vysílený na 34. pozici. Vítěz juniorského kajaku je tentokrát z Německa a jmenuje se Bjorn Barthel. Pro naše kajakáře, stejně jako pro singlkanoisty, je umístění v individuálním závodě velmi slibné pro závod tříčlenných hlídek, který se jede v Srbsku zítra.

V kategorii žen je vítězka stejná jako vloni na MS a je jí Švýcarka Melania Mathysová. Nejlépe z Češek skončila Klára Paďourová, která se za silnými Němkami umístila na sedmém místě. Třináctá skončila Tereza Krausová, 20. místo patří Janě Svobodové a 23. obsadila Lenka Sováková.