Kanoe.cz

Pro zájemce o slalom - časté dotazy

Důvodů, proč sportovat a proč si vybrat zrovna vodní slalom je řada. Slalom je na první pohled atraktivní a zábavný, z dětí vychovává otužilé a odolné jedince, kteří se hned tak něčeho nebojí. Řada rodičů a to i z řad vodáků si ale klade otázky, jestli není pro dítě lepší provozovat vodáctví nějakou nezávaznou formou, jen občas, jen turisticky, jen v horkém létě. Zde je odpověď na některé z nich: 

 

Slalom_20.jpg?: Slalom znamená dřít hodiny denně, případně za řevu trenéra, děti to přestane bavit

Prvně příklad z poněkud jiného oboru: Dítě se má naučit hrát třeba na klavír. Pokud v začátku rychle zvládne základy techniky, bude je to bavit, bude si umět zahrát, co chce. Pokud to v začátku nepohlídáte, budete je učit sami bez znalosti techniky a metodiky, nikdy nebude hrát dobře, nezahraje si písničku, která se mu líbí, jen se bude trápit a dříve či později toho nechá. Stejně tak ve slalomu, doba nucení je ale oproti hudbě velmi krátká. Kdo získá základní dovednost, i když na to musí opravdu zabrat, a to doslova i obrazně, bude mít problém přestat spíš než aby měl problém u toho zůstat. Bude mít radost, že se mu daří v pohodě zdolávat vodní terény. V pubertě se bude i trochu předvádět, jak mu to jde - a to někomu vydrží celoživotně. Ale proč ne, proč se nepředvádět při zvládnutí vodních terénů než nějak úplně jinak... 

?: Slalom se dá jezdit jen jako výkonnostní sport, musí se začít brzy a pak je to velký závazek
Vodní slalom je sport a sportovec chce mít výsledky. Jenže je mnoho možností. Někdo zjistí, že mu to nejde a nechá toho, takových je málo. Někdo jezdí pár let, pak jezdí celý život na řeky s rodinou, kde se mu díky technice jezdí úplně jinak, vede začátečníky v oddílu a nakonec se ke slalomu vrátí se svými děmi. Někoho to chytne naplno a dotáhne to k opravdovým úspěchům. Začít se dá kdykoliv a skončit také. Někteří začínají jezdit slalom v pěti a jiní po čtyřítce, u některých to vypadá, že neskončí nikdy, ani kdyby se dožili stovky. Optimální věk pro nezávazné začátky je kolem 8 a pro závodění kolem 11 let. Stručně řečeno, pro dítě má smysl začít se učit se vodáckou techniku, řešit, jak vážně se tomu bude věnovat, může kdykoliv později.

?: Slalomáři dřou jen na kanálech a nemají vztah k řekám
Děti, které přivádíme na vodu, k ní musí mít vztah vždy, ať jde o slalom nebo turistiku. Bez toho by neměly důvod absolvovat otravné převlékání, sušení, stěhování a další zádrhely veškerého vodáctví. Slalom navíc vyžaduje porozumění vodě, musíte s ní být zadobře, nelze ji ignorovat. Dokonce i olympijský vítěz ve slalomu popisoval, jak stojí u každého potůčku nebo vlnky a dumá, kudy by to jel, jako vodák v knize Zdeňka Šmída. Výsledkem opravdového umění není s vytřeštěnýma očima sjet nějaké místo s větší vlnou nebo válcem, jez nebo Toušickou kaskádu, a problémy řešit eskymáky nebo vypadnutím z lodi. Kdo to nikdy nezažil, nepochopí tu lehkost a eleganci, s jakou lze štíhlou slalomovou loď nastřelit v přesném náklonu do proudu a lehkým tahem za pádlo prolétnout na druhou stranu řeky, eleganci proskočení válce namísto toporného gecnutí s ležením na pádle. Kromě zvládnutí vody slalom samozřejmě urychlí zvládnutí techniky záběrů,  dokonce i eskymování.

?: Na závodech se sedí celý den u kanálu a jede se jen jedna krátká jízda
Slalom_35.jpgSamotné sezení u kanálu není sezení, je to velká škola, protože  i cizími chybami se člověk učí. Je zde prostor na to probrat techniku, jízdu i cokoliv jiného s dalšími trenéry a závodníky. Je zde skvělá přátelská atmosféra a čas si ji užít. Jízdy jsou poměrně krátké, ale většina závodníků jezdí ve více kategoriích a za těch maximálně 6 jízd je člověk unavený tak akorát. Jenže dny strávené na závodech nejsou většina času, kdo chce, může jet třeba 8 závodů během 4 víkendů a ostatní dny trénovat nebo splouvat řeky. Pro děti je pobyt na závodech absolutně bezpečný, nesrovnatelně bezpečnější, než při splouvání řek. Všichni jsou neustále "na očích", neexistují zde nečekané překážky a kolem je tolik lidí, že v případě potřeby okamžitě pomohou. Závody se dají brát jako fórum pro sdílení zkušeností a dovedností. 

?: Slalomáři jsou ctižádostiví a jde jim jen o vlastní úspěch, zatímco turističtí vodáci si navzájem pomáhají a tvoří dobrou partu.
Zajeďte si takhle v červencový večer do kempu nad Krumlovem a pak si zajeďte na závody o pár kilometrů dál. Na závodech se můžete dát s kýmkoliv do řeči, ve Vltavském kempu to prosím vůbec nezkoušejte. Doba kamarádství všech vodáků a vzájemně se družících part už je pryč. I na vodáckých akcích s účastí cestovek typu splutí Moravice se dá mluvit o všem jiném, než o vodácké soudržnosti. Pohodu a slušnost přinášejí organizované turistické oddíly, ale ty jsou často převálcovány přesilou splouvačů, a to obrazně i doslova. Slalomáři samozřejmě mají jako hlavní cíl být úspěšní v závodech, ale mezi pořadateli, trenéry, organizátory a dokonce i závodníky reprezentace najdeme mnoho vstřícných a ochotných lidí. Tím neříkám, že v turistických oddílech ne, ale jen velmi zřídka na turistických akcích. Slalom nepřeje přehnaně ctižádostivým. Na úplně obyčejné závody běžně přijíždí česká a někdy i zahraniční elita, která nechává ostatní závodníky o mnoho sekund za sebou, i kdyby se snažili jak chtěli. Ale všichni jsou rádi, že mají jakýsi vzor, raději, než aby se mohli chlubit, že byli první. 

 

?: Dětem do výběru sportu nemají rodiče-vodáci mluvit
Rozhodnutí pro soustavnou sportovní činnost je závažné a mělo by zohledňovat nejen zájmy dětí, ale i možnosti rodičů, právě vodní slalom je sport, který klade určité nároky na děti i rodiče. Proto by mělo být logické, že i rodiče-nadšení vodáci podpoří své děti ve sportu, který je "v oboru". A protože platí, že "co Čech, to vodák", rodičů, kteří poznali krásy vodáctví je opravdu mnoho a tak by mělo být také hodně mladých českých sportovců-vodáků.  

 

?: Musí kvůli tomu děti do oddílu?
Ano. Oddílů je spousta, jejich seznam je zde. Ale každý oddíl funguje jinak, některé oddíly jsou opravdu špičkové a vyžadují tvrdou dřinu, jinde je to volnější až úplně nejvolnější. Není nic jednoduššího se přijít podívat na závody a nebo na trénink a hned můžete vidět, jak to tam chodí. Seznam závodů na letošní rok je rovněž na uvedené adrese.


Takže na závěr: To nejlepší, co můžete dát dětem do života, je dovednost v nějaké smysluplné činnosti. Pro nás vodáky je ta volba činnosti jasná a opravdovou dovednost zajistí právě vodní slalom. I slalomáři se zdraví Ahoj a tykají si, takže Ahoj a neboj se začít!

 

 

1.SP Liptovský Mikuláš

MS juniorů a U23

3.SP Augsburg

2.SP Krakov

SP KrakowOnline výsledky
Fotogalerie

Přímý přenos
ČT Sport
sobota K1ž, C1m
semi
8:50-11:20
finále 11:50-13:20
 neděle C1ž, K1m
semi 8:50, 10:05, 10:45
finále 11:50-13:20

Instagram #czechcanoe

Mistrovství Evropy

Český pohár Skupiny ČEZ

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Sledujte, kdo vede!

Adidas Sickline

SP La Seu

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

ME slalom Tacen

Tacen 2017

Mistrovství Evropy U23 a juniorů ve slalomu

SP Ivrea

logo ivrea
Live stream
Online výsledky
ČT Sport - přímý přenos
neděle 3.9. 13:30-14:30

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

3.SP Markkleeberg

WRR Markkleeberg

ME U23 a juniorů ve slalomu

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF