Kanoe.cz

Za medaili auto. Zlatý z juniorského mistrovství světa Jan Bárta

barta 1Český vodní slalom si vychovává silnou nastupující generaci. O tom svědčí i zatím největší úspěch jen osmnáctiletého kajakáře Jana Bárty. V Ivrei na juniorském světovém šampionátu vybojoval zlatou medaili. S vodním slalomem začal v 9 letech. První krůčky, závěsy a techniku pádlování na vodě ho naučil trenér Milan Johanides. Teď se připravuje pod taktovkou Pavla Kubričana a má spadeno na další medaile z Bratislavy.

V Ivrei jsi v červenci dosáhl zatím svůj největší úspěch. Jak se na tento závod s odstupem díváš?

bartaV Ivrei to bylo absolutně parádní a celý závod mě nesmírně bavil. S odstupem času jsem samozřejmě nadšený z toho, co se mi povedlo a často na to teď vzpomínám, nicméně mistrovství Evropy je za dveřmi a myslím, že je potřeba se zase začít soustředit na další závody.

Jak těžké je stát se světovým šampionem?

Stát se mistrem světa je neuvěřitelně náročné a je za tímto úspěchem spousta trénování a dřiny. Největší roli hraje to, jak se člověk cítí přímo při průběhu celého závodu.

Měl jsi možnost medaili nějak speciálně oslavit?

Oslavy nebyly až tak bouřlivé, jako při úspěchu z minulého roku na MS v Bratislavě, protože jsme závodili v neděli, pak jsem musel podstoupit antidopingovou kontrolu a hned na to jsme jeli domů. V následujícím týdnu jsem to ale dohnal, a oslavy proběhly.

Co rodiče, nějaká odměna, nebo speciální přivítání?

Rodiče jsem potkal v pondělí ráno a připravili mi opravdu velice nečekané překvapení, protože den před odjezdem do Ivrei jsem udělal závěrečnou zkoušku v autoškole, a poté, co jsem se vrátil, na mě doma čekalo auto, z čehož mám opravdu nesmírnou radost. Navíc mě velice potěšilo, že mamka s babičkou a dědou se na mě jeli do Itálie podívat, taťka bohužel nemohl kvůli práci, ale podporoval mě na dálku po telefonu a přes internet.

Co pro tebe a tvoji kariéru tento výsledek znamená?

Tento výsledek je zatím mým největším úspěchem a doufám, že spousta dalších na mě ještě čeká. Doufám, že díky tomuto MS budu mít šanci v zimě odletět na soustředění do Austrálie a trénovat za co nejlepších podmínek.

Co bys řekl, že jsou tvoje silné stránky a na čem ještě pracuješ?

Myslím si, že mojí silnou stránkou je psychika při závodě a to, že jsem byl zatím na světových akcích schopný pracovat se stresem, udržet nervy na uzdě a nepřipouštět si tlak, který na mě mohl působit poté, co jsem ujel 3. místo minulý rok v Bratislavě. Pracovat je u mne potřeba ještě na spoustě věcí. Konkrétně bych zmínil například efektivitu záběru, dále jde ale ještě o spoustu technických prvků, které chci ovládnout a zautomatizovat si je.

Jaké máš teď nejbližší plány?

Mým nejbližším plánem je příprava a závod na ME v Bratislavě a na konci prázdnin Český pohár Skupiny ČEZ pod Lipenskou přehradou. V roce 2019 mám v plánu i odmaturovat tak snad to vyjde.

Kdo je Jan Bárta?

Datum a místo narození: 10. 6. 2000, Slaný
Trenér: Pavel Kubričan
Studium: Studuji na Gymnáziu v Roudnici nad LabemVzor: Mým vzorem na vodě je Vít Přindiš

Cíle: Cílem je momentálně ME v Bratislavě, v nadcházejících letech reprezentace v kategorii do 23 let. Do budoucna hlavně doufám v to, že budu moct co nejvíc pádlovat a že si budu pádlování pokud možno co nejvíc užívat.

S vodním slalomem začal v 9 letech s trenérem Milanem Johanidesem. V dalších letech se Honza stal svěřencem Pavla Prella a ten ho trénoval až do září 2016. Poté se Honza stal členem tréninkové skupiny Pavla Kubričana. Zde trénuje společně s dalším juniorským reprezentantem Tomášem Zimou a reprezentanty U23 Michaelem Matějkou a Matoušem Petříkem.

Foto: Alena Ceplová

Instagram #czechcanoe

 

Partneři ČSK DV

UNIQA logo 2018   


letenky na míru
  


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

2019 Oceania Championships

ICF Ranking Markkleeberg

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Sledujte, kdo vede!

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF