Kanoe.cz

Evropa je u nás po dvaceti letech. Je na co navazovat

kajakKdyž se naposledy konalo v České republice mistrovství Evropy ve vodním slalomu, byla naše současná největší želízka dětmi (mateřskou) školou povinnými. Vítkovi Přindišovi bylo devět, Ondrovi Tunkovi osm a Jířovi Prskavcovi pouhých pět let. Je to totiž dvacet let, naposledy se o evropské medaile závodilo v tuzemských vodách v roce 1998. Nikoliv v Praze-Troji, nýbrž v Roudnici nad Labem.

„Chceme navázat na tuto tradici, byť už uplynulo tolik roků,“ řekl na čtvrteční tiskové konferenci Jiří Rohan, předseda organizačního výboru současného šampionátu, který tehdy působil jako trenér. „Jen rozpočet a účastnická čísla byla tehdy jiná,“ připomněl počet 27 přihlášených zavodnicizemí, 223 závodníků a sumu 9,1 milionů korun, který tato akce letos spolkne.

Mezitím „obletělo“ vodácké EURO celý starý kontinent, od Británie, přes Itálii, Makedonii a Slovensko až po Polsko a Německo. A Česko v těchto šampionátech velmi intenzivně sbíralo medaile. V historickém pořadí získalo Česko 81 cenných kovů, z nichž bylo 11 zlatých a v historických tabulkách mu patří třetí místo za Slovenskem (90 medailí) a Německem (88).

Pět titulů mistra Evropy vybojovala za svoji dlouhou a pestrou kariéru slovenská legenda Elena Kaliská. Ten první právě v Roudnici v roce 1998.

tunka„Velmi ráda na to vzpomínám a na závody do Česka se vždy ráda vracím,“ řekla ve čtvrtek na tiskové konferenci. „I toto mistrovství je pro mě velká výzva, snažím se udržet ve formě s mladšími závodnicemi, to víte, jsem už starší škola,“ dodala s úsměvem sympatická závodnice. „Další cíle si už nedávám, nechci předbíhat, co bude dál,“ nechala věci budoucí otevřené.

Její velkou soupeřkou může o víkendu být v kategorii K1 o generaci mladší Kateřina Kudějová, mistryně světa z Londýna 2015. „Tak dlouho jako Elena nevydržím závodit. Žádný konkrétní cíl si nedávám, letos jsem měla problémy s alergiemi, ale teď už jsme v pohodě,“ řekla novinářům. Na to zareagoval organizační šéf a bývalý skvělý závodník Jiří Rohan. „Kateřina vždy v takové fázi jezdila jira Mnejlépe a může mít ty nejvyšší cíle.“

Když už píšeme o dvacet let starém mistrovství Evropy, tak „zkušenosti“ s tím má Jířa Prskavec. „Tehdy tam závodil táta a byl čtvrtý. Já se mu snažím vyrovnat a být ještě lepší, takže mým cílem je být lepší než on,“ usmál se Prskavec junior.

-red-

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

Instagram #czechcanoe

 

Partneři ČSK DV

UNIQA logo 2018   


letenky na míru
  


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

2019 Oceania Championships

ICF Ranking Markkleeberg

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Sledujte, kdo vede!

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF