Kanoe.cz

Vánoce vodáků: Rodina, cukroví, pohoda, ale i voda a učení

prskavec srKonečně pár dní volna, dobré jídlo, okamžiky v kruhu nejbližších... Vánoční svátky mají vodní slalomáři i sjezdaři na divoké vodě rádi a dopřejí si i spoustu dobrot. Dietu nedrží ani bronzový olympionik Jiří Prskavec ani bývalá mistryně světa Kateřina Kudějová nebo multimedailistka Martina Satková. Vybraní závodníci nám popsali, jak obvykle tráví Vánoce.

Ještě ve čtvrtek si byl převzít ocenění za sedmé místo v anketě Sportovec roku. Dnes už se ladí do vánoční pohody. Kajakář Jiří Prskavec tráví Vánoce nejraději s rodinou někde na horách. Z vánočních specialit se těší na tradiční pokrmy. „Moje oblíbené jídlo je kapr a bramborový salát a potom spořádám spoustu vosích hnízd,“ směje se Prskavec.

Jeho tréninková kolegyně Kateřina Kudějová slaví s rodinou, ale vlastním stylem: „V čem se naše rodina liší, je to, že Vánoce neslavíme na Štědrý den,“ prozrazuje olympijská finalistka z Ria. „Moji rodiče říkají, že to tak děláme, abychom 24. 12. mohli sedět celý den u televize s nohama nahoře a nepropásli žádnou pohádku, které teda mimochodem všichni zbožňujeme. Ale hlavní důvod je spíš ten, že 23. se sejdeme všichni a nemusíme si pak zbytečně vybírat, u jaké části rodiny budeme v ten jeden den v roce.“ Takhle minulý rok stihla čtvery Vánoční večery: 23. s rodinou, 24. s prarodiči přítele a pak ještě s maminkou přítele a její rodinou a 25. se snoubencem sami.
„Máme takový Vánoční maraton, ale mně se to líbí. Letos to uděláme podobně. Nejvíc se ale těším na Vánoce s mou neteří Emou, jsou jí už 2 roky, takže se všichni budeme snažit, aby si užila pravý Vánoční večer,“ říká Kudějová. „K večeři míváme smažené vepřové a kuřecí řízky, vinné klobásy, kapra a k tomu bramborový salát na více způsobů. K tomu samozřejmě spoustu nezdravého pití.“

Singl kanoista Lukáš Rohan pochází ze slalomářské rodiny a Vánoce tráví každý rok v Českém ráji na Malé Skále. „Konkrétně na Štědrý den se scházejí téměř všichni vodáci ze severu na Šámalově chatě, kde si společně zajdeme na vánoční oběd, půst tu na programu opravdu není“, popisuje stříbrný z MS do 23 let. Odpoledne s večerem i u něj už patří přejídání a pohádkám. „Ze všech druhů cukroví u mě jednoznačně vede linecké, ale nepohrdnu ničím. Štědrovečerní večeře pro mě znamená kapra a bramborový salát, na který se obzvlášť těším,“ dodal Lukáš Rohan.

Sjezdař na divoké vodě Antonín Haleš to má na Vánoce pestré. „Díky tomu, že moje sestra žije v Anglii, tak jsme to v poslední dekádě každý rok střídali... Tedy jeden rok v Čechách, další v Anglii,“ přibližuje Haleš. „Já jsem vloni "anglický rok" propásl, jelikož jsme byli s přítelkyní v Indonésii a vlastně jsme tak vánoce téměř vynechali. Na letošní "český rok" se tak o to víc těším,“ říká.

Pro kajakáře Víta Přindiše to byl také náročný rok, kdy se doma moc nestihl ohřát.
„Na Vánoce se vždy strašně těším až se potkáme, protože během roku se vidíme opravdu málo. Každý je z jiného koutu republiky a v případě mých bratrů i z jiných zemí,“ hovoří sparingpartner Vavřince Hradilka.

Rodina a zázemí je pro vrcholové sportovce velmi důležitým prvkem. „Moc se na Vánoce těším. Letos jsme obnovili tradici z doby, kdy mně bylo tak deset let a budeme Vánoce trávit úplně všichni pohromadě,“ řekla Karolína Galušková. Ta se ale snaží kulinářským specialitám vyhýbat. „Snažím se to s jídlem nepřehánět, ale je jasné, že maminčiny pracny a rohlíčky, tak trochu k Třem oříškům pro Popelku patří,“ usměje se.

Pro debl kanoistu Jonáše Kašpara budou letošní svátky novou zkušeností. „Tradičně pro mě Vánoce probíhaly doma s rodiči a prarodiči. Společně jsme trávili den přípravami a procházkou a při setmění jsme se s tátou přesunuli do sklepa, kde jsme započali se smažením. Máma s babičkou mezi tím přichystaly salát a celý stůl. Následovala večeře a pak přesun ke stromečku a rozbalování dárečků,“ začíná vysvětlovat.
„Letos zakládáme společně se snoubenkou novou tradici. Přemýšlel jsem nad tím, jak mi bude chybět to smažení kapra s tátou (hlavně proto, že Janča peče lososa), ale těším se na to. Je to něco nového a nové tradice mají pro mě příjemnou chuť,“ prozrazuje finalista z Ria.

Slalomářka a sjezdařka Martina Satková si vodu neodepře ani o Vánocích. „O Vánocích máme oddílovou vánoční vyjížďku na vodě a posezení s přáteli. Večer trávím s rodinou,“ popisuje Satková. „A zbytek svátků trávím v Beskydech u babičky. Nejen že si užívám volna a cukroví, ale také chodím po Beskydech, po horách, na bazén nebo když je dost sněhu tak na běžky. Na cukroví a jídlo se moc těším. Přeci jen to je jen jednou za rok. Můj favorit je kapr s bramborovým salátem, samozřejmě a z cukroví rozhodně perníčky.“
Pro Martinu budou tyto Vánoce znamenat kromě oddechu i dost učení. „Jelikož na jaře maturuji a chci si vše vypracovat v předstihu, ať se pak na jaře mohu věnovat i pečlivé jarní přípravě.“

Šťastné a veselé všem fanouškům tohoto krásného sportu!

MS Rio 2018

logo Rio2018

1.SP Liptovský Mikuláš

4.SP Tacen

Krumlovský maraton

KVM 2018

Finále SP La Seu

3.SP Augsburg

Instagram #czechcanoe

MS juniorů a U23

2.SP Krakov

SP KrakowOnline výsledky
Fotogalerie

Přímý přenos
ČT Sport
sobota K1ž, C1m
semi
8:50-11:20
finále 11:50-13:20
 neděle C1ž, K1m
semi 8:50, 10:05, 10:45
finále 11:50-13:20

Mistrovství Evropy

Auto od AutoTreid

thumb ATT075 Vizual Seat Arona 02b

2x automobil Seat Arona na jeden rok od společnosti Autotreid“.
Sledujte, kdo vede!

Adidas Sickline

SP La Seu

 

Partneři ČSK DV

logo CEPS

letenky na míru


www.monada.cz
zajišťuje fyzioterapii reprezentačnímu týmu vodních slalomářů

ME slalom Tacen

Tacen 2017

SP Ivrea

logo ivrea
Live stream
Online výsledky
ČT Sport - přímý přenos
neděle 3.9. 13:30-14:30

Mistrovství světa U23 a juniorů ve slalomu

3.SP Markkleeberg

WRR Markkleeberg

Výsledky slalom

 

Facebook ČSK DV

 

Facebook ICF