Kanoe.cz

Kajakář Dostál se bude věnovat individuálním disciplínám

Dostal OHKajakář Josef Dostál se přinejmenším v následujících dvou sezonách nebude objevovat v posádce čtyřkajaku, v níž získal dva olympijské bronzy i kompletní medailovou sbírku z mistrovství světa. „Po olympiádě jsem se společně s trenérem Karlem Leštinou rozhodl, že v příštích dvou sezonách se budu maximálně soustředit na singlkajak,“ uvedl Dostál. Vedle závodů na singlkajaku na kilometrové trati se chce věnovat i pětistovce, na níž také sbíral úspěchy. Kombinace se čtyřkajakem tak už časově nepřipadá v úvahu.

„S kluky ze čtyřkajaku jsem zažil neskutečné období, kdy jsme kromě olympijského zlata vyhráli snad úplně vše, co bylo možné, a stále jsme i držiteli světového rekordu na čtyřkajaku. Na toto období budu vždy rád vzpomínat a klukům za něj moc děkuji. Své rozhodnutí jsem jako první sdělil právě jim. Alespoň je teď při své výšce a váze nebudu brzdit,“ dodal mistr světa na singlkajaku i čtyřkajaku z roku 2014.

Dostálovo rozhodnutí není překvapivé. „Pepa se rozhodnutím preferovat v nadcházející sezoně pouze individuální disciplíny netajil už na konci her v Riu. Jeho individuální ambice jsou oprávněné,“ uvedl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Ctyrkajak OHCesta do úspěšného čtyřkajaku se tak více otevřela nadějným mladým závodníkům, z nichž už loni testy v posádce absolvoval Jakub Špicar. „Absenci Pepy ve čtyřkajaku, i když třeba jen dočasnou, musíme vykompenzovat zapojením nových posil, které potřebují na čtyřkajaku získávat zkušenosti – jak v tréninku, tak v závodech. Z hlediska dlouhodobé perspektivy čtyřkajaku to může být naopak výhodné a nyní bude důležité, aby jeho aktuální členové měli disciplínu jako prioritu a věnovali čtyřkajaku maximum,“ dodal Pavel Hottmar. „Noví závodníci budou v tréninku i závodech přebírat zkušenosti od matadorů naší elitní posádky. Složení se začne tvořit po prvních nominačních závodech, proces může být i složitější, ale do mistrovství světa v Račicích, natož do olympijských her v Tokiu máme čas.“

Svou roli hraje i to, že momentálně není jasné, jaká trať se na čtyřkajaku pojede právě na olympijských hrách v roce 2020. Zda zůstane kilometrová trať, nebo se bude závodit na poloviční distanci, o tom rozhodne Mezinárodní olympijský výbor letos na jaře.

„Trenéři mě znají a vědí, co můžou čekat. Právě teď je ideální čas dát šanci mladším klukům, aby nasbírali zkušenosti a zazávodili si. Já v případě zájmu trenérů rád v předolympijské i olympijské sezoně do čtyřkajaku naskočím a vyzkouším si, zda dokážu stále být pro českou posádku přínosem,“ dodal Dostál, který se stal nově tváří firmy Alpine Pro.

Reprezentační trenér Pavel Hottmar doufá, že v olympijském programu zůstane závod čtyřkajaků na 1000 metrů. „Pro naši reprezentaci by to bylo jednoznačně výhodnější, protože na pětistovce by se uplatnily také sprinterské typy mnoha špičkových zahraničních závodníků. U nás převažují vytrvalostní typy, hlavně mezi mladými borci. Náš čtyřkajak na kilometru těžil z dokonalé souhry v nižší frekvenci a dlouhém záběru, z vytrvalosti a strojového tempa. Na pětistovce je frekvence výrazně vyšší, aerobní podíl energetického krytí je výrazně nižší a navíc je potřeba velká síla a rychlost. Uplatnění by našli dvoustovkaři, kterým ruší na olympijských hrách deblkajak,“ vysvětluje Hottmar.

Krumlovský maraton

KVM 2018

ME Bělehrad

belgrade2018 logo 1357.jpg

Olympijské naděje

ME juniorů a U23 2017 - Sprint

ME Sprint - Plovdiv 2017

ME Marathon 2017

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

SP Belehrad

logo Belehrad

 

SP SZEGED

logo szeged2017

 

SP Montemor-o Velho

thumb logo sprint SP1

 

Olympijské naděje - Szeged

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

 
nabreziMM
Český svaz kanoistů se stal podepsáním partnerské smlouvy s Městem Kadaň v roce 2008 partnerem projektu Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (CZ, 1.09/1.2.00/09.00052).

RSS rychlost