Kanoe.cz

O olympijské hry zabojuje jedenáct rychlostních kanoistů, Špicara čeká test ve čtyřkajaku

C2 RAciceJedenáct reprezentantů v rychlostní kanoistice se pokusí na olympijské dokvalifikaci v Duisburgu vybojovat místa pro hry v Riu de Janeiru. Největší šanci mají deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák. Vedle nich bude startovat deblkajak Jakub Špicar, Jakub Zavřel a dalších pět českých lodí. Špicar zároveň díky vítězství v nominačním závodě kajakářů na kilometrové trati bude součástí posádky čtyřkajaku na prvních dvou závodech Světového poháru.

Olympijská dokvalifikace proběhne 18. a 19. května v německém Duisburgu. Dvoustovku kajakářek pojede Michaela Fasnerová, pětistovku Lucie Matoušková, na deblkajaku na téže trati budou závodit Michaela Mlezivová a Anna Kožíšková. Mezi muži pojede dvoustovku singlkanoistů Dan Drahokoupil, sprinterský deblkajak tvoří mladá posádka Ondřej Bišický a Martin Seidl.

Druhou šanci vybojovat olympijská místa mají na deblkajaku Jakub Špicar a Jakub Zavřel, kteří skončili na nominačním závodě za posádkou Daniel Havel a Jan Štěrba. Ovšem členové čtyřkajaku, kteří už nominační místa získali díky bronzu na mistrovství světa, na dokvalifikaci startovat nemohou. Pokud by Špicar se Zavřelem uspěli, šlo by v nabité kategorii o velké překvapení, museli by zvítězit. O jedno ze dvou postupových míst budou na deblkanoi bojovat Jaroslav Radoň a Filip Dvořák. „Musí nám to sednout, musíme mít formu a musí se všechno povést,“ řekl Dvořák.

Z víkendových nominačních závodů rychlostních kanoistů v Račicích vzejdou i posádky pro závody Světového poháru. Už teď je jasné, že ve čtyřkajaku bude v Duisburgu a Račicích startovat také Jakub Špicar. Medailista z mistrovství světa a Evropy do 23 let vyhrál nominační závod na kilometru s náskokem před všemi domácími elitními kajakáři s výjimkou Josefa Dostála, který nemusel nastoupit. Za ním dojeli Daniel Havel, Lukáš Trefil a Jan Štěrba. Vítězství otevřelo Špicarovi cestu k možnosti vyzkoušet, zda zapadne do olympijské posádky, kterou zároveň pro Hry doplní i náhradník.

tycko me_akcni„Hledáme nejsilnější možnou sestavu čtyřkajaku pro Rio. Kuba si řekl o místo díky své vysoké výkonnosti. V Duisburgu tak pojede místo Honzy Štěrby, v Račicích místo Lukáše Trefila,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar. „Testování Špicara však automaticky neznamená, že v Riu nemůže startovat tradiční sestava Havel, Trefil, Dostál, Štěrba, která získala bronz na olympijských hrách v Londýně a od roku 2012 pravidelně vozí každý rok velké medaile. Vše je ještě otevřené,“ dodal Hottmar.

I před olympijskými hrami 2012 se posádka čtyřkajaku obměnila oproti té, která místa pro hry vybojovala. Tehdy do ní vpadl mladičký obr Josef Dostál a vrátil se Daniel Havel, který byl v roce 2011 zraněný.

„Vím, jak složité je dát dohromady finální posádku, velice dobře si pamatuju Londýn,“ řekl Martin Doktor, šéf české olympijské mise a dřívější šéftrenér kanoistické reprezentace. „Nejdřív jsme řešili ideální složení posádky, které jsme měli velmi brzo. Ale pak jsme kvůli případu Honzy Štěrby, kterého neoprávněně nařkli z užívání nedovolených prostředků, finální variantu neznali skoro až do startu. Takže na složení posádky je ještě relativně čas. A je dobře, že je z čeho vybírat.“

Špicar patří mezi české naděje dlouhodobě, jako junior však byl ve stínu Josefa Dostála, navíc mu kariéru brzdily zdravotní problémy. Od minulé sezony ale jasně stoupá vzhůru, což prokázal i vítězstvím v nominačních závodech. Loni byl například pátý na mistrovství Evropy na pětistovce a získal na singlkajaku i deblkajaku medaile v kategorii do 23 let. „Mám velkou radost z toho, že jsem kvalifikační závod zajel takhle. Skoro tomu pořád ještě nevěřím. Na testování se těším. I když jsem kluky předjel, jsou to pro mě velcí borci, hodně toho dokázali, jezdí spolu už dlouho. Jsem rád, že jsem si vybojoval příležitost s nimi čtyřkajak zkusit,“ řekl dvaadvacetiletý kajakář.

Světový pohár v Duisburgu probíhá hned po olympijské dokvalifikaci 20.–22. května, v Račicích se závodí 27.–29. května. Kompletní nominaci reprezentační trenér ještě oznámí.

Kdo pojede olympijskou dokvalifikaci 18. a 19. května v Duisburgu: Jaroslav Radoň, Filip Dvořák (C2 1000 m), Jakub Špicar, Jakub Zavřel (K2 1000 m), Dan Drahokoupil (C1 200 m), Ondřej Bišický, Martin Seidl (K2 200 m), Michaela Fasnerová (K1 200 m), Lucie Matoušková (K1 500 m), Michaela Mlezivová, Anna Kožíšková (K2 500 m).

Foto: FOTOMALÝ

ME Bělehrad

belgrade2018 logo 1357.jpg

Olympijské naděje

ME juniorů a U23 2017 - Sprint

ME Sprint - Plovdiv 2017

ME Marathon 2017

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

SP Belehrad

logo Belehrad

 

SP SZEGED

logo szeged2017

 

SP Montemor-o Velho

thumb logo sprint SP1

 

Olympijské naděje - Szeged

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

 
nabreziMM
Český svaz kanoistů se stal podepsáním partnerské smlouvy s Městem Kadaň v roce 2008 partnerem projektu Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (CZ, 1.09/1.2.00/09.00052).

RSS rychlost