Kanoe.cz

Olympijští medailisté ze čtyřkajaku Havel a Dostál spolu deblkajak na závodech nevyzkoušejí

944858 485598214962875_8719281603143343323_nNecelé tři týdny před prvními nominačními závody rychlostních kanoistů padlo rozhodnutí o tom, že dva dlouhodobě nejlepší čeští kajakáři Daniel Havel a Josef Dostál spolu nevyzkoušejí na závodech před olympijskými hrami deblkajak. Po dlouhé jarní přípravě v USA, během které absolvovali několik společných tréninků, se z testu na domácího závodech na přelomu dubna a května rozhodl odstoupit Daniel Havel.

„Debla už jezdím nějakou dobu a necítil jsem v naší jízdě technicky a pocitově takový potenciál, aby to bylo na olympijskou medaili,“ vysvětlil čtyřiadvacetiletý Havel, který získal dvě bronzové medaile z mistrovství Evropy na deblkajaku s Janem Štěrbou.

Havel a Dostál, parťáci ze čtyřkajaku, který získává medaile z vrcholných akcí pravidelně od roku 2012, zkoušeli deblkajak na podzimním i jarním soustředění v Chula Vistě. Domácí a případně světové konkurenci se ale měli teprve postavit. „Mrzí mě, že to kluci spolu nezkusí na nominačních závodech a následně třeba na Světovém poháru, ale Danovo rozhodnutí je nutné respektovat,“ uvedl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Podobně vnímá situaci i Dostál, mistr světa na singlkajaku z roku 2014. Pokud se nestane nic nepředvídaného, vicemistr z loňského světového šampionátu by měl jet individuální trať také na olympijských hrách v Riu de Janeiru. Jelikož olympijský program umožňuje kombinovat nejen singlkajak a čtyřkajak, na němž posádka Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba získala před čtyřmi lety v Londýně bronz, ale dokonce případně tři disciplíny včetně deblkajaku, pomýšlel Dostál na útok na tři medaile.

„Na jednu stranu mě to mrzí, chtěl jsem si deblkajak s Danem vyzkoušet i na závodech, ale jeho názor musím akceptovat,“ řekl Dostál. „Na nominačních závodech si na deblu budu chtít zazávodit, pojedu s tréninkovým parťákem Pavlem Davídkem. Kdyby nám to jelo dobře, chtěl bych bojovat i o debla na olympiádě. Jsem odolný a schopný jet tři disciplíny. Ale o tom se stejně můžeme víc bavit nejdřív po nominačních závodech.“

Posádku deblkajaku v Riu lze teoreticky složit ze závodníků, kteří se na hry nominují. To na distanci 1000 metrů zatím splnili právě členové čtyřkajaku Havel, Trefil, Dostál a Štěrba. S výjimkou Dostála však kajakáři musejí ještě prokázat individuální výkonnost na domácích nominačních závodech v Račicích. Zároveň však žádný z těchto závodníků nemůže bojovat na květnové olympijské dokvalifikaci v Duisburgu na deblkajaku o další místa pro hry. Do souboje o jedno místo pro Rio mezi posádkami K2 na 1000 metrů tak vstoupí jiná česká dvojice, o jejímž složení se rozhodne právě na nominačních závodech v Račicích v neděli 1. května.

MEJ & U23 Račice

 

RSS rychlost