Kanoe.cz

Nejlepší čeští kajakáři zkoušeli na soustředění v USA kvůli olympiádě i deblkajak

K2 PEPA_DANESTradiční podzimní soustředění plné dřiny na vodě, v posilovně i na atletické dráze si kajakářský vicemistr světa Josef Dostál pro letošek zpestřil další disciplínou. V kalifornském olympijském středisku Chula Vista zkoušel totiž i deblkajak s Danielem Havlem, parťákem z úspěšného čtyřkajaku.

 

„Jeli jsme jen dva tréninky, přičemž hned od prvních záběrů jsme cítili, že v lodi není žádná kolize, že máme přibližně podobný styl pádlování. Zdálo se nám to dobré. Když jsme vyzkoušeli rychlejší tempo, opravdu to svištělo,“ řekl Josef Dostál.

Háček Daniel Havel přidával: „Celkem jsme si sedli. Ve vytrvalostech se nám loď dobře hýbe a v rychlé jízdě ji i dobře a rychle rozpohybujeme, což je pozitivní. Ale ještě jsme nejeli žádný delší úsek, takže těžko říct, jak to bude vypadat při kilometru. Myslím, že si v Americe na jaře zkusíme delší trať, třeba i měřený kilometr. Při tom poznáme víc.“

Deblkajak může při souhře příznivých okolností být další českou nadějí rychlostní kanoistiky na medaili z olympijských her v Riu 2016. Program totiž umožňuje jak kombinaci singlkajaku či deblkajaku se čtyřkajakem, tak případně i všech tří kajakářských disciplín.

„Proto je možné zkusit sestavu teoreticky nejsilnějšího možného deblkajaku, posádku z dvou našich nejvýkonnějších kajakářů poslední doby, Daniela Havla a Josefa Dostála,“ uvedl reprezentační trenér Pavel Hottmar. „Pepovi bude v době olympiády třiadvacet let a je fyzicky i psychicky silný tak, že za určitých okolností je schopen zvládnout v Riu tři disciplíny a teoreticky získat i tři medaile. Ale výsledky často závisí na maličkostech. Trénink tří různých disciplín současně je velmi obtížný.“

Toho si je vědom i Dostál. „Abychom jeli debl na olympiádě, měla by tam být šance na vyjetí medaile. Musí nám to prostě sednout.“

tymNejdůležitější bude, aby závodníci zůstali zdraví. Na jaře pak musejí prokázat individuální výkonnost, která bude hrát roli při skládání posádek. „Důležitá bude výkonnost reprezentantů vzhledem k mezinárodní konkurenci ve všech disciplínách, každá kajakářská disciplína souvisí s každou jinou,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar, v jehož kompetenci je rozhodnutí o složení posádek. „Volba disciplín bude při nominaci na olympiádu vycházet z výkonnosti reprezentantů na domácích nominačních závodech i na Světových pohárech. Hlavním cílem je zisk olympijské medaile, nebude možné tříštit síly na disciplíny, kde šance na medaili bude viditelně menší. Faktorů, které ovlivní nominaci, je opravdu mnoho.“

Dostál s Havlem pravděpodobně usednou do deblkajaku na prvním domácím nominačním závodě v Račicích v druhé polovině dubna. „Máme slíbené kvalitní soupeře v podobě Honzy Štěrby a Lukáše Trefila, našich parťáků ze čtyřkajaku. A doufáme, že se zúčastní například Jakub Špicar s Jakubem Zavřelem, abychom věděli, jak bychom na tom teoreticky mohli v porovnání ve světě být. A kdyby to dopadlo dobře, vyzkoušel by se deblkajak na mezinárodních závodech,“ nastiňuje Dostál.

Zlatý a stříbrný medailista ze singlkajaku z posledních dvou světových šampionátů má za sebou povedené soustředění v USA. „Odtrénovali jsme toho asi nejvíc, co jsme kdy na podzim zvládli. Odjeli jsme s dobrým pocitem, že máme dobře natrénováno,“ řekl Dostál. V Kalifornii tentokrát sice tolik nerybařil, ale zase vyrazil na jazzový festival, kde zpívala s tradiční kapelou ze San Diega jeho maminka Eva. „Byl jsem na ni patřičně hrdý,“ dodal Dostál, jehož parťáci ze čtyřkajaku Daniel Havel, Lukáš Trefil a Jan Štěrba se z USA vrátí v následujících dnech.

ME Bělehrad

belgrade2018 logo 1357.jpg

Olympijské naděje

ME juniorů a U23 2017 - Sprint

ME Sprint - Plovdiv 2017

ME Marathon 2017

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

SP Belehrad

logo Belehrad

 

SP SZEGED

logo szeged2017

 

SP Montemor-o Velho

thumb logo sprint SP1

 

Olympijské naděje - Szeged

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

 
nabreziMM
Český svaz kanoistů se stal podepsáním partnerské smlouvy s Městem Kadaň v roce 2008 partnerem projektu Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (CZ, 1.09/1.2.00/09.00052).

RSS rychlost