Kanoe.cz

Rychlostní kanoisté vezou z předolympijského Ria tři medaile i spoustu informací

rio fuksa_medaile_facebookDvě vítězství a jednu bronzovou medaili získali rychlostní kanoisté na předolympijské regatě v Riu de Janeiru. Vedle toho ale hlavně okoukli závodiště, kde hodně fouká, chybí vratný kanál, a tak se dělají vlny také od rozjíždějících se lodí. A kde prozatím plave i spousta trávy, jež se může zachytit za kormidlo kajaků, což zažil kajakář Josef Dostál.

„Jsem rád, že závodníci měli možnost poznat zdejší dráhu a jezero a seznámit se s prostředím, které je bude čekat příští rok v boji o olympijské medaile. Především vítr, vlny a vodní trávy mohou závod značně ovlivnit. Uděláme vše, aby materiální vybavení a taktická i technická připravenost hrály na olympiádě ve prospěch našich posádek,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Kanoista Martin Fuksa si veze z předolympijského testu zlato z kilometru, kde předčil i Němce Sebastiana Brendela. „První dojmy ze závodiště nebyly moc pozitivní, ale zvyknul jsem si. Myslím, že je tu ještě dost práce, ale doufám, že za rok to tady bude luxusní. Dráha je bohužel bez vratného kanálu a vítr fouká snad pokaždé jinak. Jednou foukalo jako blázen, podruhé byla prakticky hladinka, takže nevím, co za rok čekat,“ řekl stříbrný medailista z kilometru ze světového šampionátu.

V Riu přidal bronz na dvoustovce a spoustu zážitků – vyrazil třeba na Cukrovou homoli. „Rio je naprosto úžasné a krásné město a jsem moc rád, že jsem si ho mohl prohlédnout. Moc mě baví poznávat nová místa a tady jsem si to fakt moc užil.“

rio C2_medaile_facebookVítězství před posádkami z Ruska a Německa si připsali také deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák, kteří ještě na jaře musejí zabojovat o místa pro Rio v olympijské dokvalifikaci. „Považujeme to za krásné rozloučení se sezonou. Zvlášť, když je to pro nás jubilejní dvacátá medaile z mezinárodních závodů.“

Finále jely  kajakářky Lucie Matoušková na pětistovce a Michaela Fasnerová na dvoustovce. Pátí skončili na deblkajaku Lukáš Trefil a Jan Štěrba. „Což nás potěšilo. Zvlášť, když jsem si asi po dvanácti letech zkusil pozici na háčku,“ řekl Jan Štěrba, jinak tradičně zadák úspěšného čtyřkajaku. „Na závodišti ještě nebylo vše nachystané tak, jak to bude za rok, což například v Londýně v roce 2011 už měli. Další nepříjemností je, že chybí vratný kanál a prostor na rozjíždí je omezený.“

Voda v Lagoa Stadium je navíc specifická. „Je slaná a má trochu jiné vlastnosti než sladká. Je pocitově těžší a hůř se v ní například odmašťuje žerď pádla, aby v ruce neklouzala. Na to je potřeba být připravený,“ přidal Štěrba.

Nicméně obavy z (ne)čistoty vody po návštěvě v Riu kanoisté mít nemusejí. „Samotná voda nevypadá nijak tragicky, nesmrdí, žádné odpadky a podobně v ní neplavou. Je to něco jako špinavější Vltava,“ dodal Štěrba. Až tedy na řasy... „Na příští rok slibují, že vše vyčistí. A je fakt, že už v průběhu závodů se jim to postupně dařilo čistit.“

Jenže stříbrný medailista z mistrovství světa Josef Dostál doplatil na vodní trávu, kterou organizátoři posekali tři dny před startem regaty. Chuchvalec se mu zachytil na kormidle, takže Dostál nepostoupil ze semifinále.

rio trava„Závodiště samo o sobě je pěkné, usazené v hezkých scenériích, čistota vody je normální. Voda je těžká. Bohužel tu není vratný kanál, tak jsou dost velké vlny od rozjíždějících lodí. Jezero je široké, takže se dělají velké vlny, když fouká,“ líčil Dostál, jemuž ani plně neseděla půjčená loď. Na olympiádě ale bude mít svou vlastní vyrobenou na míru.

Jako velký jedlík si – stejně jako další členové českého týmu – dopřával steaky. „Jinak jsme navštívili botanickou zahradu, Cukrovou homoli, na kterou vede lanovka – z ní je pak nádherný výhled na celé město i sochu Ježíše. I na Corcovado s dominantou Ježíše jsme zavítali.“

rio zavodisteI když počasí bylo v některých dnech chladné a deštivé, kanoisté se vykoupali na pláži Copacabana nebo odehráli přátelské fotbalové utkání se slovenskými, ruskými, španělskými a brazilskými závodníky. Mezinárodní parta se sešla i při surfování. Trenéři zase prozkoumali možnosti zázemí pro členy doprovodného týmu, kteří budou mimo olympijskou výpravu.

„Máme informace o plánované organizaci olympijského závodiště, známe lépe možnosti ubytování a dopravy podpůrného týmu, navíc vezeme tři medaile a téměř všichni účastníci jeli finále, takže výpravu lze označit za úspěšnou,“ dodal reprezentační trenér Pavel Hottmar.

 Foto: ČSK a facebookové profily jednotlivých závodníků.

MEJ & U23 Račice

 

RSS rychlost