Kanoe.cz

Dostála a Fuksu čeká na mistrovství světa boj o medaile, deblkajak pojede finále B

dostal MSJako by se čas vrátil o rok zpět. Až kajakář Josef Dostál nastoupí v sobotu k obhajobě titulu mistra světa na olympijském kilometru, bude stejně jako loni při zlaté jízdě v Moskvě startovat v dráze číslo devět a vedle Bulhara Kircheva.

„Budu nejblíž k tribuně, což mám podle loňska asi nejradši. Pojedu nejdál od rozjíždějících se závodníků, takže budu mít nejmenší vlny, pojedu si svoje. Nemám tam žádného vypalovače, který by přepálil závod. Budu moct jet, jak říká náš reprezentační trenér, rovnoměrně naplno,“ líčil Dostál.

V Miláně skončil druhý v rozjížďce, kterou vyhrál Bělorus Jurenja, i v odpoledním semifinále, kde se těsně před něj vyvezl Gelle. Dostál však zajel druhý nejrychlejší čas 3:25,609. „Jurenja byl v závěru trošku rychlejší, tak jsem ho nechal, šetřil jsem síly na semifinále. V něm jel Slovák Gelle trochu na vlně, v cíli mě přefinišoval. Ale to nevadí, časy odpovídají nejlepším světovým parametrům. Takže velká spokojenost,“ řekl loňský šampion.

V sobotním finále tak bude znovu chtít zaútočit. „Budu soupeřům chtít znovu ukázat, kdo je Josef Dostál. Současně mám však dostatek pokory a je pro mě pořád ctí jet finále s dalšími elitními kajakáři. Tady v Miláně je voda úplně jiná než v Rusku. Když pádluji, je to jako do betonu. Voda je strašně tvrdá. Proto je pokora na místě,“ řekl světový šampion na singlkajaku v kategorii juniorů, do 23 let a seniorů.

fuksa MSUž v pátek ho však čeká boj o postup do finále s Danielem Havlem, Lukášem Trefilem a Janem Štěrbou na čtyřkajaku, který je českým trumfem v honbě na olympijská místa pro Rio de Janeiro 2016. „Myslím, že čtvrteční výkony ukázaly, jak jde forma nahoru. Měli bychom na tom být dobře i pro čtyřkajak.“

Jasně prošel do finále na olympijském kilometru také kanoista Martin Fuksa, loňský stříbrný medailista. „Jsem na sto procent spokojený. Jsem ve finále, parádička. V semifinále se mi jelo lépe než v rozjížďce, i když jsem před ním měl trošku nervy, protože jsem měl za soupeře Kanaďana, který byl třetí na olympiádě, a Rus Štokalov taky není úplně lehký soupeř. Nakonec jsme postoupili všichni tři, takže jízda byla docela rychlá a já jsem rád, že pro mě skončila vítězně,“ dodal Fuksa, kterého čeká v pátek start na poloviční trati, na níž loni získal na světovém šampionátu bronz.

Deblkajakáři Jakub Špicar a Jakub Zavřel si zajeli v Miláně svůj vůbec nejrychlejší čas, ale v těsném souboji s Francouzi o postup do finále a naději na zisk míst pro hry v Riu prohráli o 170 tisícin sekundy a na postup časem výsledek nestačil.

„Pořád nás může těšit, že jsme podali velice dobrý výkon. Jeli jsme tak, jak jsme mohli. Tak to nevyšlo. Máme dost času zkusit kvalifikaci i na tuhle olympiádu a když tak i na další. Oba jsme mladí,“ řekl devatenáctiletý Jakub Zavřel.

Deblkajak ulil start a dostal napomenutí, stejně jako Australané. „Asi jsme pak trochu zaspali. Dostali jsme na startu moc, ale nic jsme si z toho nedělali, protože kilák se na startu nerozhoduje. Věděl jsem, že po pětistovce půjdeme dopředu. Chvilku jsme byli na postupovém místě, ale soupeři byli na konci rychlejší,“ řekl dvaadvacetiletý háček Jakub Špicar.

V cíli bylo na posádce mladých kajakářů znát zklamání. „Když jsme dostali takové semifinále, říkali jsme si, že je reálná šance dostat se do velkého finále, protože i to by pro nás byl úspěch. Máme tu nejlepší formu, ale debly jsou ohromně vyrovnané. Vždyť tři rychlé skončily v malém finále,“ dodal Špicar.

Finále B čeká také deblkajak Filip Šváb a Karel Slepica na dvoustovce, pojedou ho také kanoistky Jana Ježová a Lenka Součková na trati C2 500 metrů. „V semifinále jsme zajely svou nejlepší jízdu, byl to o hodně náš rekord. Loni by to stačilo na medaili, letos je konkurence nabitější,“ řekl Součková. Ježová dodávala: „Víc nešlo udělat. Když člověk zajede maximum, musí být spokojený.“

Výsledky, semifinále MS v Miláně, muži, K1 1000 m: 1. Gelle (SVK) 3:25,589, 2. DOSTÁL 3:25,609 (finále A), C1 1000 m: 1. FUKSA 3:50,399 (finále A), K2 1000 m: 1. Wallace, Tame (Aus.) 3:10,677, 2. Hubois, Hubert (Fr.) 3:11,594, 3. ŠPICAR, ZAVŘEL 3:11,764 (finále B), K2 200 m: 1. Postrigaj, Djačenko (Rus.) 31,625, ...5. ŠVÁB, SLEPICA 32,799 (finále B), C1 200 m: 1. Queiroz (Braz.) 38,861, ... 6. PALMA 41,055 (finále C). Ženy, K2 500 m: 1. Szabo, Kozaková (Maď.) 1:39,117, ... 7. MATOUŠKOVÁ, MACHOVÁ 1:43,654 (bez postupu), C2 500 m: 1. Vincentová, Crossmanová – Serbová (Kan.) 2:01,370, … 4. JEŽOVÁ, SOUČKOVÁ 2:05,244 (finále B).

Kompletní výsledky najdete ZDE.

Startovní listiny pro pátek.

Páteční přímý přenos na ČT Sport 16.00 – 17.30.

Sledujte zpravodajství na Facebooku.

ME Bělehrad

belgrade2018 logo 1357.jpg

Olympijské naděje

ME juniorů a U23 2017 - Sprint

ME Sprint - Plovdiv 2017

ME Marathon 2017

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

SP Belehrad

logo Belehrad

 

SP SZEGED

logo szeged2017

 

SP Montemor-o Velho

thumb logo sprint SP1

 

Olympijské naděje - Szeged

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

 
nabreziMM
Český svaz kanoistů se stal podepsáním partnerské smlouvy s Městem Kadaň v roce 2008 partnerem projektu Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (CZ, 1.09/1.2.00/09.00052).

RSS rychlost