Kanoe.cz

Ještě nikdy spolu nezávodili, přesto budou kajakáři Špicar a Zavřel bojovat na deblkajaku o olympijskou nominaci

spicar zavrelV jedné lodi spolu seděli poprvé v květnu při reprezentačním testování. V srpnu je na mistrovství světa čeká na deblkajaku boj o olympijskou nominaci. Kajakáři Jakub Špicar a Jakub Zavřel patří mezi naděje, jež by mohly v budoucnu doplnit současnou úspěšnou špičku české rychlostní kanoistiky. Už za pár týdnů se však medailisté z juniorských šampionátů pokusí probít mezi šest lodí, které si na světovém šampionátu v Miláně vybojují místo pro hry v Riu 2016.

„Můžeme doufat, ale musíme být realisté a zůstat nohama na zemi. Třeba se nám povede být do šestého místa, ale taky můžeme zůstat v malém finále. Debly jsou na světě ohromně vyrovnané,“ říká dvaadvacetiletý Jakub Špicar.

Před čtyřmi lety získal na deblkajaku na kilometrové trati titul juniorského mistra Evropy s Patrikem Kučerou, s nímž byl nedávno osmý ve finále Evropských her. Jenže na světový šampionát se připravuje s devatenáctiletým Jakubem Zavřelem, který loni získal na juniorském mistrovství Evropy i světa stříbro s Filipem Skládalem.

TyckoAčkoli se oba pokoušeli nominovat do Milána s jinými parťáky (Špicar s Kučerou vyhráli nominační závody, Zavřel byl s juniorským mistrem Evropy Tomášem Veselým druhý), vzhledem k olympijské kvalifikaci a snaze složit nejsilnější možnou posádku je reprezentační trenér Pavel Hottmar nominoval do deblkajaku pro Milán společně, aniž by spolu předtím absolvovali jediný závod.

„Tento postup je sice velmi nezvyklý, ale před běžnou nominací vítězné posádky deblkajaku jsem upřednostnil individuální výkonnost obou Jakubů. Být na deblkajaku na mistrovství světa do šestého místa, které zajišťuje olympijskou kvalifikaci, je přetěžký úkol, realizovatelný jen s vysokou individuální výkonností,“ vysvětluje Pavel Hottmar. „I když splnění podmínky vysoké individuální výkonnosti samo o sobě nestačí, věřím, že kluci mají slušnou šanci.“

A tak teď Špicar se Zavřelem pracují na tom, aby se v lodi co nejlépe sehráli. I když tenzometrické měření ukázalo, že vpředu by měl sedět mladší z kajakářů, v reálu je posádka rychlejší se Špicarem na háčku. „Jede se nám tak líp,“ říká Špicar, který bude se Zavřelem poprvé závodit na mistrovství světa do 23 let v Portugalsku (23.–26. července). Světový šampionát v Miláně začíná o čtyři týdny později a český tým v něm bude sázet hlavně na zkušené medailisty z velkých akcí Daniela Havla, Lukáše Trefila, Josefa Dostála a Jana Štěrbu na čtyřkajaku, Martina Fuksu na singlkanoi a Jaroslava Radoně a Filipa Dvořáka na deblkanoi. Špicar se Zavřelem mohou příjemně překvapit.

zavrelDosud oba trénovali v různých skupinách – Zavřel se z Hranic přesunul do pražského USK k trenéru Tomáši Ježkovi, Špicar patří v Dukle do skupiny Jana Součka. Teď však absolvují řadu společných tréninků. „Docela si sedíme. Máme podobný záběr ve vodě, loď jede klidně, nijak neskáče,“ popisoval Jakub Zavřel. „Občas máme problémy s tím, jak si v lodi sedneme. Při prvním úseku se srovnáváme, pak už je to dobré. Musíme zapracovat na tom, ať je to tak od prvního úseku. Závod je taky jen jeden.“

V Miláně by se v něm Špicar se Zavřelem mohli přiblížit splnění olympijského snu.

ME Bělehrad

belgrade2018 logo 1357.jpg

Olympijské naděje

ME juniorů a U23 2017 - Sprint

ME Sprint - Plovdiv 2017

ME Marathon 2017

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

SP Belehrad

logo Belehrad

 

SP SZEGED

logo szeged2017

 

SP Montemor-o Velho

thumb logo sprint SP1

 

Olympijské naděje - Szeged

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

 
nabreziMM
Český svaz kanoistů se stal podepsáním partnerské smlouvy s Městem Kadaň v roce 2008 partnerem projektu Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (CZ, 1.09/1.2.00/09.00052).

RSS rychlost