Kanoe.cz

Čtyřkajak na kilometru a Fuksa na pětistovce obhájili tituly evropských šampionů

k4 mala hlavy me 14Bronzoví olympijští medailisté ze čtyřkajaku a kanoista Martin Fuksa na pětistovce dál kralují Evropě. Během čtvrt hodiny se v neděli odpoledne Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba a vzápětí kanoista Fuksa postarali o dvojitou českou obhajobu titulů na mistrovství Evropy. Z německého Brandenburgu, kde závody ovlivnily i vítr a vlny, tak čeští rychlostní kanoisté vezou tři medaile. V sobotu získali bronz na kilometru deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák.

„Bylo těžší titul obhájit, než ho loni získat poprvé," říkal Daniel Havel, háček čtyřkajaku, který o 355 tisícín sekundy předčil slovenskou posádku. Třetí skončili Portugalci se ztrátou dvou vteřin. „Viděli jsme, že jim odjíždíme ve finiši, tak jsme si hopli do poslední dvoustovky. Na poslední stovce jsem sotva držel pádlo, ale myslím, že oni na tom byli úplně stejně, takže jsme to naštěstí udrželi."
Pořádně vyždímaný byl na konci závodu i Lukáš Trefil. „Bolelo to, vydal jsem se fakt hrozně. Od půlky mi přišlo, že do toho musím začít pořádně rubat, tak jsem do toho šel opravdu hodně a do konce mi moc síly nezbylo. Ale i když jste tuhý, stačí jet pořádně nohama, což nám jde extrémně dobře."
Čtyřkajak prožil na mistrovství Evropy první společné závody tohoto roku, neboť Havel na začátku sezony musel odpočívat kvůli zranění ramene. Před mistrovstvím světa v Moskvě však elitní českou posádku ještě čeká společné soustředění.
„Loni jsme na mistrovství Evropy vedli od třístovky, jeli jsme si po svém. Teď jsme se docela hnali. Musíme to trochu urovnat, ale určitě na to máme," soudil Trefil směrem k Moskvě. Josef Dostál si schovával síly ještě do finiše. „Budu vědět, že v Moskvě můžu přidat trochu v trati a víc tam klukům vypomoct. Byl to krásnej závod."
Podle zadáka posádky Jana Štěrby pomůže čtyřkajaku zlato z Evropy hlavně po psychické stránce. „Nechci to zakřiknout, ale v téhle sestavě jsme dojeli nejhůř třetí. Je neuvěřitelné, že se pohybujeme pořád na těchto špičkových umístěních. Jsem hrozně rád, že fungujeme jako tým a věřím, že to takhle budeme strkat dál."
Zatímco se členové čtyřkajaku chystali na medailový ceremoniál, za svou zlatou obhajobou se vydal Martin Fuksa na oblíbené pětistovce. V průběhu závodu vedl před soupeři až o loď, ale nakonec předčil domácího hrdinu Sebastiana Brendela rozdílem 0,148 sekundy.
„Brendela jsem vůbec neviděl, ale už jsem věděl, že vyhraju a trochu jsem si povolil. Tím jsem trochu vytuhnul, takže v cíli jsem byl překvapený, že jsem ho vedle sebe viděl. Ale naštěstí jsem to zvládnul a jsem rád," řekl Fuksa, který společně se dvěma zlaty z evropského šampionátu do 23 let získal v této sezoně zatím tři velké medaile.
Zlatá z pětistovky mezi seniory pro něj byla vzpruhou po nepovedeném olympijském kilometru, na němž skončil ve vlnách a pro něj nevýhodném větru až osmý. „Spravil jsem si náladu, zlatá medaile, mistr Evropy, paráda. Po kilometru jsem si myslel, že mě to vůbec nebude trápit, že se tohle prostě stane. Ale realita byla jiná. I před spaním jsem pořád myslel na to, co by se mohlo stát, kdyby nefoukalo. Doteď mě to osmé místo trochu mrzí."
Navíc se mu podle představ nepovedlo ani semifinále na dvoustovce. I když jde o jeho nejslabší disciplínu, doufal, že projde do boje o medaile, ale vybojoval jen finále B. „Myslím si, že na dvoustovku mám, takže mě úplně rozhodilo, jak jsem ji zkazil. Posbíral jsem tu hodně zkušeností," dodal Fuksa, jenž už v úterý vyráží na mistrovství světa do 23 let.
Dvakrát čtvrtá skončila v nedělních finálových bojích kanoistka Jana Ježová, a to nejprve na individuální dvoustovce a pak na deblkanoi s Lenkou Součkovou. „Říkala jsem si, že papírově bych měla být pátá, ale když jsem dojela čtvrtá, zamrzelo mě to. Věděla jsem, že od třetího místa to byl kousek," řekla bronzová medailistka z evropského šampionátu v kategorii do 23 let po závodě na singlu. „Měla jsem na jaře hodně velkou krizi, nebavilo mě to, ale medaile mě nakopla."
Ačkoli loni získali čeští kanoisté na evropském šampionátu o dvě medaile víc, což byl rekordní úspěch, reprezentační trenér Pavel Hottmar tým chválil. „Zisk tří medailí, z toho dvou zlatých, řadí výpravu k těm nejúspěšnějším na mistrovství Evropy. Je škoda, že Martinovi Fuksovi i Pepovi Dostálovi zhatily možnost úspěchu na kilometru podmínky nevhodné pro kanoistiku. Jinak bychom na tom mohli být podobně jako loni. Musíme být náležitě hrdí na to, že máme na singlkanoi i deblkanoi a na čtyřkajaku takové borce. Snad budou zdraví a podaří se jim vyladit formu na vrchol sezony, tedy na mistrovství světa v Moskvě," řekl Hottmar.


Finále, muži, C1 500 m: 1. FUKSA 1:50,443, 2. Brendel (Něm.) -0,148, 3. Harazha (Běl.) -1,257, K4 1000 m: 1. HAVEL, TREFIL, DOSTÁL, ŠTĚRBA 2:54,824, 2. Slovensko (Krajčovič, Michálek, Jakubík, Demin) -0,355, 3. Portugalsko (Pimenta, Ribeiro, Silva, Fernandes) -2,108, C2 200 m: 1. Korovaškov, Štyl (Rus.) 37,570, ... 8. LUŇÁČEK, EGERMAIER -3,236, K1 5000 m: 10. DAVÍDEK, C1 5000 m: 1. Brendel (Něm.) 21:48,82, ... 12. KORANDA -3:08,45, ženy, C1 200 m: 1. Stamenovová (Bul) 48,702, 2. Lakatosová (Maď) -1,328, 3. Andrejevová (Rus.) -1,932, 4. JEŽOVÁ -2,295, C2 500 m: 1. Lakatosová, Takácsová (Maď.) 2:05,875, ... 4. SOUČKOVÁ, JEŽOVÁ -10,412, K1 5000 m: 1. Medveczká (Maď.) 21:59,99, ... 7. KOŽÍŠKOVÁ -41,12. Finále B, 200 m, muži, K1: 1. Maxime (Bel.) 37,818, ... 6. ŠVÁB -0,774, C1: 1. Nadiradze (Gruz.) 42,949, 2. Gadeikis (Lit.) -0,579, 3. FUKSA -0,733, K2: 1. Jonkisz, Putto (Pol.) 34,447, ... 7. KRAFT, TARKULIČ -2,219.

Kompletní výsledky najdete zde: http://results.emcanoesprintbrandenburg.de/Live/
Dění ze šampionátu je i na Facebooku: https://www.facebook.com/rychlostnikanoistika


TEXT: Barbora Žehanová, FOTO: Ivana Roháčková

k4 voda me14

-----------

fuk me14 voda

MEJ & U23 Račice

 

RSS rychlost