Kanoe.cz

Fuksa a deblkanoisté mají na mistrovství Evropy přímý postup z kilometru na „kočičích hlavách“

logo euro14Ve slunečném dni vypadá závodiště v Brandenburgu docela romanticky, jenže vítr, který čeří hladinu, závodníky příliš netěší. Ve vlnách – byť tu bývají i větší – se zrovna dobře nepádluje. „Je to jako kdyby třeba atlet, který je zvyklý běhat na dráze, najednou běžel po kočičích hlavách. A když ještě projedou motorové čluny, je to stejné, jako kdyby do něj občas někdo ze strany strčil," popisoval Filip Dvořák, zadák deblkanoe. „Ale dobré je, že pro všechny jsou podmínky stejné, žádná strana tady nemá výhodu. Záleží na tom, kdo se s tím líp vyrovná a je trochu šikovnější."

Dvořák se společně s parťákem Jaroslavem Radoněm s podmínkami zatím popral dobře, v prvním dni evropského šampionátu vybojovali deblkanoisté přímý postup do finále na kilometru. Ve své rozjížďce skončili na třetím postupovém místě za posádkami z Ruska a Polska. „Trochu jsme nevěděli, co si v těch podmínkách můžeme dovolit, takže jízda byla maličko rozpačitá. Ukázala nám to, že Rusové jsou rychlí. Na druhou stranu účel splnila, naštěstí jsme postoupili rovnou. Ve finále to bude výrazně lepší," dodal Dvořák.
Přímý postup si zajistil i kanoista Martin Fuksa, který dojel o vteřinu druhý za Němcem Sebastianem Brendelem. „Na to, jaké jsou tu podmínky, se mi jelo docela dobře. Postoupil jsem, to je hlavní, finále může být ještě úplně jiné. Jsem spokojený, druhé místo za Brendelem je paráda. On je pořád asi někde jinde, vyhrál olympiádu. Kdybych ho měl pořád předjíždět, byl bych na tom asi sakra dobře," říkal Fuksa se smíchem.
Odpoledne ho, stejně jako deblkanoisty, čeká ještě rozjížďka na pětistovce. O postup do finále na kilometru bude bojovat čtyřkajak. Josef Dostál, který vyhrál svou rozjížďku na K1 1000 metrů, pojede semifinále. Tím se pokusí probojovat také deblkajak Jakuba Adama a Pavla Davídka na kilometru a čtyřkajak žen na pětistovce. Na téže trati bude závodit i deblkajak Andrea Havlová, Monika Machová.

Závody můžete sledovat live zde: http://live.emcanoesprintbrandenburg.de/

Výsledky českých závodníků, rozjížďky, muži, C1 1000 m: 1. Brendel (Něm.) 3:51,721, 2. FUKSA -1,080, 3. Vajda (Maď.) -1,927, K1 1000 m: 1. DOSTÁL 3:37,182, C2 1000 m: 1. Korovaškov, Pěrvuchin (Rus.) 3:32,184, 2. Kaczor, Slominski (Pol.) -0,760, 3. RADOŇ, DVOŘÁK -1,802, K2 1000 m: 1. Medveděv, Rjachov (Rus.) 3:10,233, ... 5. ADAM, DAVÍDEK -1,710, ženy, K4 500 m: 1. Maďarsko 1:32,375, ... 6. KOŽÍSKOVÁ, MLEZIVOVÁ, ŠEBESTOVÁ, MATOUŠKOVÁ – 3,641.

TEXT: Barbora Žehanová

DSC 0130

MEJ & U23 Račice

 

RSS rychlost