Kanoe.cz

Rychlostní kanoisty čeká předolympijská regata v Tokiu

Tokio1Vyzkoušet si podmínky na olympijském kanálu a zjistit, jaké je zázemí. To je cílem české výpravy rychlostních kanoistů na předolympijskou regatu v Tokiu, která začne 12. září. Zúčastní se jí kanoista Martin Fuksa a kajakáři Josef Dostál a Radek Šlouf, kteří na mistrovství světa v Szegedu vybojovali olympijské místenky pro Tokio 2020, a také kajakář Jakub Zavřel.

„Není důležité, jak na předolympijské regatě zajedeme, spíš jde o to, abychom si vyzkoušeli prostředí, abychom měli představu o místě – přesně, jako jsme to udělali před olympiádou v Riu,“ řekl trojnásobný olympijský medailista Josef Dostál, který bude nezvykle na mezinárodní scéně startovat na dvoustovce.

Kilometrovou trať pojede jeho parťák z deblkajaku Radek Šlouf. „Jsem moc rád, že máme šanci si kanál vyzkoušet a že až tam třeba pojedeme naostro, nebudeme z některých věcí překvapení,“ dodal Radek Šlouf.

Martin Fuksa bude závodit na kilometru, jediné individuální disciplíně, která kanoistům v olympijském programu zůstala. Místo pro hry v Tokiu 2020 získal i na deblkanoi s bratrem Petrem, ale mladší sourozenec dokončuje v době závodů v Japonsku maturitu. „Předolympijskou regatu v Riu jsem vyhrál, ale tam mi to pak nevyšlo. Takže teď bych vyhrát nechtěl, abych si to nezkazil. Ale těším se na pocit, až si kleknu do kanoe a rozjedu se,“ řekl Martin Fuksa.

Tokio2Závodní kanál v Tokiu navštívil už v průběhu předchozích let v době podzimních aklimatizačních a přípravných kempů v Kóči. Podrobné informace o proudění slané vody i větru má od dvojnásobného olympijské vítěze a sportovního ředitele Českého olympijské výboru Martina Doktora i nymburské fyzioterapeutky, která absolvovala letošní juniorské mistrovství světa v Tokiu s veslaři. „Mám videa, viděl jsem fotky, ale nejdůležitější je vyzkoušet si podmínky osobně,“ řekl Martin Fuksa.

Čtvrtým českým závodníkem v Tokiu bude člen čtyřkajaku Jakub Zavřel, který pojede dvoustovku. Ta zůstává jedinou mužskou disciplínou, na které se může v květnové olympijské dokvalifikaci v Račicích pokusit získat místo pro hry 2020 ten nejlepší z českých kajakářů na této distanci dle výsledku jarních nominačních závodů.

„Tři týdny po mistrovství světa jsou téměř všichni závodníci ve fázi odpočinku, formu ani výsledky neřeší. Předolympijská regata je proto vždy úplným protipólem olympijské kvalifikace, atmosféra je uvolněná, žádný stres a tlak na výsledky,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar, který ještě před závody zavítá do Susaki. Tam letos v listopadu a pak v červenci příštího roku proběhne aklimatizační a závěrečná příprava českých kanoistů, a tak je potřeba doladit detaily včetně nábytku nebo kuchyně v domě, ve kterém budou mít kanoisté zázemí přímo u vody.

MEJ & U23 Račice

 

RSS rychlost