Kanoe.cz

Rychlostní kanoisty čeká boj o olympijskou nominaci pro hry v Tokiu 2020

thumb K2 DuisburgCelkem patnáct závodníků a závodnic z 31členného českého týmu pro mistrovství světa rychlostních kanoistů bude v bouřlivé atmosféře maďarského Szegedu bojovat o zajištění míst pro olympijské hry v Tokiu 2020. Trojnásobný olympijský medailista Josef Dostál bude usilovat o kvalifikaci na kilometru na singlkajaku i na deblu s Radkem Šloufem. Kanoista Martin Fuksa se o ni popere také v individuálním závodě i na deblu s mladším bratrem Petrem. Čtyřkajak mužů se o ni pokusí na nové olympijské trati – pětistovce.

Olympijskou tratí je i K4 500 metrů žen. Olympionik z Ria, kajakář Filip Šváb, pojede znovu dvoustovku. V Tokiu proběhnou poprvé i soutěže kanoistek. Na dvoustovce se tak v Szegedu pokusí prosadit Jana Ježová, které pojede i na pětistovce v deblu s Lenkou Jandovou. Mistrovství světa se koná od 21. do 25. srpna 2019.

„Olympijská kvalifikace je každým cyklem náročnější. Program her v Tokiu je poprvé genderově vyvážený, což s sebou nese značný úbytek míst v mužských kategoriích. Aby někdo vyjel nominaci na singlu umístěním do pátého místa, musí mít v dané konkurenci na medaili, což v případě výkonnosti Martina Fuksy a Pepy Dostála rozhodně platí,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Výrazně ztíženou nominaci ale bude mít mužský čtyřkajak na nové, poloviční trati. Mistrovství světa v Szegedu je pro největší posádku jedinou šancí, jak se probít do Tokia. „Na pětistovku se podle očekávání přesunuli všichni sprinteři, kteří přišli o možnost závodit na deblu na dvoustovce. Čtyřkajaky jsou jedinou mužskou olympijskou disciplínou na trati pět set metrů. Nově do ní téměř všechny státy postaví všechny nejlepší kajakáře právě kvůli ztíženým nominacím v menších lodích. Nové je také omezení v maximálním celkovém počtu šesti kajakářů z jedné země na olympijských hrách v součtu všech disciplín. Konkurence na čtyřkajaku bude opravdu výjimečně tvrdá. Nominuje se deset nejlepších posádek, ale musí být zastoupeny čtyři kontinenty. Je tedy pravděpodobné, že bude potřeba dojet do sedmého místa,“ dodal Pavel Hottmar.

Čtyřkajak pojede nominaci na nové lodi

MS pred K4 mO čtyři místa ze šesti možných pro české kajakáře zabojuje čtyřkajak ve složení Jakub Špicar, Lukáš Nepraš, Daniel Havel a Jakub Zavřel na nové, šedé a oproti minulosti o metr kratší lodi. „Je tužší, lépe reaguje na pokyny – šlapání nohou a záběry. Sedí nám od začátku,“ řekl háček posádky Jakub Špicar. Lukáš Nepraš dodal: „Je nižší, máme blíž do vody, nám menším to vyhovuje. Je taky daleko rychlejší na startech.“

Právě start je na pětistovce mnohem důležitější než na kilometru, kde česká posádka tradičně ukazovala svou sílu spíše v druhé části závodu. Proto se čtyřkajak tréninku startů hodně věnoval. „Zlepšili jsme se,“ věřil Nepraš, kterého čeká první olympijská kvalifikace. „Bude to prozatím největší zážitek. Když na to přijde řeč, znervózním, ale čím víc se to blíží, tím víc se těším.“

Nejzkušenějším členem posádky je Daniel Havel. Dvojnásobný olympijský medailista ze čtyřkajaku na kilometru si je moc dobře vědom toho, o kolik bude letošní snaha probojovat se na olympijské hry náročnější. Favority budou Němci, největší konkurence je celkově mezi evropskými čtyřkajaky. „Je tam plus minus patnáct posádek, které budou vyrovnané. Nebude to sranda, bude to tip ťop.”

Na kilometru patřili Češi mezi favority, vedle olympijské medaile z Londýna měli před Riem 2016 i kompletní sbírku medailí z mistrovství světa. „Tehdy jsme věděli, že i když se medaile nepovede, tak postoupíme. Teď jedeme bojovat o ta místa, která budou hodně natěsno. Všechno bude záviset na ohromných detailech. Pětistovka je vyrovnanější,” uvedl Havel.

Hvězdy se chtějí prosadit i na deblech

Kajakář Josef Dostál i kanoista Martin Fuksa pravidelně získávají na olympijském kilometru medaile. I v Szegedu budou patřit mezi favority. Dostál má na individuální trati za sebou bronz a zlato ze Světových pohárů. „Když se všechno sejde, jak má, myslím, že na zlato mám. Jsem na tom s formou teď lépe než při svěťácích,“ řekl stříbrný olympijský medailista na singlu z Ria.

Vedle individuálního úspěchu je jeho motorem kvalifikace na deblu s Radkem Šloufem. „Byl bych rád, kdybychom spolu místa dokázali vyjet. Nejlepší jsou Němci a my už patříme mezi ten zbytek. Spousta posádek je na podobné úrovni jako my,“ věřil Dostál v kvalifikaci mezi nejlepšími šesti deblkajaky.

Šlouf mínil: „Cíl je jednoznačný a je jedno, jestli budeme první, nebo šestí. Věřím, že to může dopadnout. Ze šestého místa bych měl radost stejně jako z medaile se čtyřkajakem na mistrovství světa 2017 v Račicích.“

Kanoista Fuksa zabojuje s bratrem

EH FuksaTaké kanoistu Martina Fuksu láká nominace na deblu s mladším bratrem Petrem. „Oželel bych i medaili, kdyby se nám to povedlo. Na druhou stranu bych si chtěl spravit chuť z letošní sezony,“ řekl stříbrný medailista z loňského mistrovství světa na kilometru.

Na Světových pohárech byl totiž čtyřikrát druhý, na Evropských hrách dojel na kilometru devátý. S bratrem si připsali na deblu v Minsku šesté místo. „Jsem mnohem hladovější, letos jsem nic nevyhrál, žádnou zlatou medaili z mezinárodní akce. Není na mně tíha, že musím něco obhajovat, ale můžu překvapit. Zároveň věřím, že se mnou spousta lidí pořád počítá, že ze mě mají strach,“ řekl Fuksa. „A na deblu nás hodně povzbudilo, že jsme si na mistrovství republiky zajeli velmi dobrý čas. Tak doufám, že nám to vydrží i do mistrovství světa a ukážeme tam, na co máme. Musíme být do osmého místa. Chceme se dostat do finále a bojovat o olympijskou kvalifikaci.“

Oba se také těší na atmosféru v Szegedu. Maďaři rychlostní kanoistiku zbožňují, tribuny budou plné. „Szeged je jedním z mých nejoblíbenějších kanálů, vždycky se mi tam jezdilo dobře a bývají tam regulérní podmínky, co je nejdůležitější,“ řekl Martin Fuksa.

O Tokio jedou i další čtyři lodě

MS pred K4 zOlympijská kvalifikace čeká také kajakáře Filipa Švába na dvoustovce. O první olympijskou nominaci zabojuje kanoistka Jana Ježová, která kvůli tokijskému snu absolvovala i dvě soustředění s Kanaďankami na Floridě. Sama pojede na dvoustovce, na deblu na pětistovce bude závodit s Lenkou Jandovou. Čtyřkajak žen na pětistovce se pokusí uspět ve složení Štěpánka Sobíšková, Anna Kožíšková, Eliška Betlachová, Anežka Paloudová.

„Posádky s největší šancí na získání místenek na olympijské hry byly nominovány v největším možném časovém předstihu už v květnu a červnu, aby nemusely trénink přizpůsobovat dalším nominačním závodům a měly čas a klid na přípravu,“ popsal reprezentační šéftrenér Pavel Hottmar strategii výběru týmu pro mistrovství světa. „Reprezentačnímu družstvu také dlouhodobě svědčí podpora mladých talentů, kteří dostávají šanci startovat na nejvýznamnějších soutěžích, třeba i v neolympijských disciplínách, díky čemuž získávají zkušenosti a motivaci do dalších let.“

Světový šampionát se v Maďarsku koná od 21. do 25. srpna 2019. Aktuální rozpis závodů najdete ZDE. Webové stránky šampionátu jsou ZDE.

Nominace na mistrovství světa, olympijské disciplíny: Filip Šváb (K1 200 m), Jakub Špicar, Lukáš Nepraš, Daniel Havel a Jakub Zavřel (všichni K4 500 m), Josef Dostál (K1 a K2 1000 m), Radek Šlouf (K2 1000 m), Štěpánka Sobíšková, Eliška Betlachová, Anežka Paloudová, Anna Kožíšková (všechny K4 500 m), Martin Fuksa (C1 a C2 1000 m), Petr Fuksa (C2 1000 m), Jana Ježová (C1 200 a C2 500 m), Lenka Jandová (C2 500 m).

Neolympijské disciplíny: Filip Šváb a Ondřej Bišický (K2 200 m), Jan Štěrba (K1 500 m), Vilém Kukačka, Jan Vorel (K2 500 m), Tomáš Veselý, Lukáš Trefil, Martin Sobíšek (všichni K4 1000 m), Pavel Davídek (K4 1000 m a K1 5000 m), Anna Kožíšková (K1 5000 m), Dan Drahokoupil (C1 200 m), Kryštof Hájek, Daniel Kořínek (oba C2 200 m a C4 500 m), Antonín Hrabal, Ivan Procházka (oba C4 500 m), Filip Dvořák (C1 a C2 500 m), Tomáš Janda (C2 500 m), Jakub Březina (C1 5000 m).

MEJ & U23 Račice

 

RSS rychlost