Kanoe.cz

Medaile, křeče a „kocovina“. Kanoistka Ježová získala bronz na mistrovství světa v maratonu

21458145 712800712242623 1717964020058613420 oPoprvé startovala na mistrovství světa v maratonu a hned stála na stupních vítězů. Kanoistka Jana Ježová se z jihoafrického Pietermaritzburgu vrátí s bronzovou medailí. „Jana si prošla křest ohněm. Jela na singlkanoi první maraton a hned vybojovala s vypětím všech sil bronz a zároveň jedinou medaili pro naši výpravu. Ale jen dvě naše posádky se nevešly těsně do poloviny startovního pole,“ uvedl trenér reprezentace maratonců Tomáš Ježek. „Závodilo se ve velkém vedru, ale naši sportovci na to byli připravení. Startovní pole bylo velmi vyrovnané a v první skupině vždy závodilo několik favoritů. Mistrovství světa se povedlo uspořádat pěkně i přes počáteční finanční problémy.“

Kanoistka Jana Ježová skončila po závodě v bolestech. „Po skoro dvou hodinách v jednom pohybu jsem dorazila k platu a sedla si. V tom mě chytly strašné křeče, zkroutila jsem se do vajíčka. Koučové mě narovnali, postavili a podpírali. Došla jsem do stanu, kde jsem si lehla. Po třiceti minutách jsem chtěla jít do sprchy, ale přišly další křeče. Takže dalších dvacet minut. Po sprše už jsem fungovala, akorát jsem se cítila jako po pořádné kocovině,“ líčila Ježová.

Finalistka mistrovství světa v rychlostní kanoistice na singlkanoi na dvoustovce i na deblkanoi na pětistovce s Lenkou Součkovou vyrazila do závodu dobře. „Celoroční trénink na dvoustovku byl znát. Pak jsme s Maďarkou roztrhaly pole. Nabídla mi, že mě vystřídá v táhnutí, ale já opravdu neumím jezdit na vlně. Vůbec. Tak jsem řekla, že ráda pojedu první. Na obrátce po třech kilometrech mi Maďarka ujela.“

Na prvním přeběhu se Ježová cítila skvěle. Pak přišly první drobné křeče. „Pak se mi najednou zamotala hlava. Jela jsem dál a snažila se maximálně uvolňovat.“ Po obrátce na jedenáctém kilometru, v tu chvíli s náskokem šesti minut na čtvrtou závodnici, najednou spadla do vody. „Moc nevím, co se stalo. Položila jsem pádlo a asi mi sklouzlo po noze. Plavala jsem ke břehu, kde jsem se ale nemohla postavit. Nohy se mi propadly do bahna. Nakonec jsem se postavila, vylila loď a nasedla. Celá od bláta. Jela jsem. Ale celé mi to přišlo jako chvíle oproti zbytku závodu.“

Náskok se sice zmenšil, ale pořád zůstával dost velký. Tělo však dostávalo zabrat. „Přední noha jak z betonu.“ Další zamotání hlavy. „Na patnáctém kilometru třetí přeběh. Těšila jsem se, až protáhnu nohy. Dostala jsem nové pití a tabletu proti křečím. Cítila jsem se děsně, prý jsem byla bílá jako stěna,“ popisovala bronzová medailistka ze závodu Světového poháru na pět kilometrů v Montemoru.

Nohama už v lodi pohybovala jen málo, znovu se jí zamotala hlava. „Měla jsem pocit, že snad uvidím i jednorožce“. Náskok však držela a ještě zvýšila. „Blížila jsem se k cílovým bójkám a říkala si: Jano, hlavně se tam tref! Povedlo se. Radost jsem ale projevila snad jen z povinnosti.“ A pak přišlo dosednutí na plato a křeče...

Světová šampionka z roku 2015 Anna Kožíšková byla tentokrát pátá. „V ženách se držela celý závod nebývale velká skupina v čele a Anča ji v trati několikrát ztratila a zase dojela. Nakonec dojela do cíle ve druhé skupině na pátém místě, před cílem ještě ujela několikanásobné mistryni světa, Maďarce Renátě Csay, která úplně vytuhla,“ popsal Tomáš Ježek.

Na deblkajaku s Lenkou Hrochovou byla Kožíšková sedmá. „I když jsem nedosáhla na medaili, o které jsem snila, nechala jsem v obou závodech všechno a snažila jsem se nejlépe, jak to šlo. Takže jsem šťastná a spokojená,“ uvedla Anna Kožíšková.

Kanoista Jakub Březina byl v individuálním závodě sedmý, na deblu s Janem Dlouhým skončili na pátém místě. Kajakář Jakub Adam byl osmý na singlu, kde dojel sedmnáctý Pavel Davídek, i na deblkajaku s Jakubem Zavřelem – novým parťákem. „V prvním kole se kluci na deblu drželi v první skupině, ale ta jim pak ujela. Celou dobu jeli ve druhé skupině, ve které dojeli na prvním místě a skončili osmí,“ dodal Ježek.

Juniorka Kateřina Mílová si připsala šesté místo. „Po startu jela ve druhé skupině a vydržela v ní celý závod. Po odjetí dvou nejsilnějších Maďarek a spojení ostatních ve druhé skupině měla šanci bojovat o třetí místo. Nakonec dojela šestá, což je pěkný výsledek, o místo si polepšila oproti mistrovství Evropy,“ řekl Ježek.

Kompletní výsledky mistrovství světa v maratonu najdete ZDE.

Fotogalerie si můžete prohlédnout ZDE.

Foto: www.anthonygrote.com

Krumlovský maraton

KVM 2018

ME Bělehrad

belgrade2018 logo 1357.jpg

Olympijské naděje

ME juniorů a U23 2017 - Sprint

ME Sprint - Plovdiv 2017

ME Marathon 2017

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

SP Belehrad

logo Belehrad

 

SP SZEGED

logo szeged2017

 

SP Montemor-o Velho

thumb logo sprint SP1

 

Olympijské naděje - Szeged

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

 
nabreziMM
Český svaz kanoistů se stal podepsáním partnerské smlouvy s Městem Kadaň v roce 2008 partnerem projektu Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (CZ, 1.09/1.2.00/09.00052).

RSS rychlost