Kanoe.cz

Na mistrovství světa v maratonu poprvé startují evropský šampion Zavřel i kanoistka Ježová

MS maraton odletNaposledy závodila na světovém šampionátu v Račicích na dvoustovce, teď čeká kanoistku Janu Ježovou na mistrovství světa v maratonu v Jižní Africe téměř stonásobně dlouhá trať. „V přepočtu se jedná o pětadevadesát dvoustovek, vlastně o trochu méně, protože jsou v tom započtené i přeběhy,“ líčí finalistka šampionátu v Račicích.

Maratonský šampionát absolvuje poprvé. „Velkou výzvou je pro mě nejen délka tratě, ale i obrátky, přeběhy, občerstvování za jízdy, pumpa v kanoi a loď samotná. Jsem zvyklá jezdit na čtrnáctikilové lodi s hranatým dnem, teď pojedu na desetikilové s kulatým dnem. Má úplně jiné jízdní vlastnosti. Má větší setrvačnost, ale dá si na čas, než se rozjede,“ líčí Ježová.

V tréninku najížděla kilometry, aby oklečela koleno. Na místě si ještě vyzkouší přeběhy, obrátky i pumpování vody z lodi. „Přála bych si získat medaili, ale pravdou je, že vůbec nevím, jak obstojím v konkurenci maratonských kanoistek. Sázím na fyzičku, vůli a techniku, kdy si mezi každým záběrem trochu orazím. Naštěstí holky na kanoi během maratonu nejezdí na vlnách, což je moje záchrana.“

Do jihoafrického Pietermaritzburgu odletěla vedle Ježové také světová šampionka mezi kajakářkami z roku 2015 Anna Kožíšková, která zároveň bude závodit na deblkajaku s Lenkou Hrochovou. „Jsem moc ráda, že mezi mistrovstvím světa v rychlostní kanoistice a v maratonu byl jen týden a půl. Po sezoně se člověk těžko hecuje k tomu, aby trénoval sám, ale v takhle krátké době mi to nevadilo. A týden dlouhých tréninků není tak psychicky náročný. Na vodu jsem chodila jednou denně,“ líčila Kožíšková. „Navíc mám stále dobrou náladu z velmi úspěšného mistrovství světa v Račicích. Musím si dát pozor na rameno, se kterým jsem měla problémy. Ale těším se, cítím se připravená, jen uvidíme, co se stane v závodě. Maraton mě baví, i když bolí, mám ráda adrenalin, očekávání, taktizování, paniku, přeběhy a vše, co k tomu patří.“

Mezi juniorkami bude ve čtvrtek závodit Kateřina Mílová. Seniorské individuální závody proběhnou v sobotu, deblové v neděli. Na singlkanoi se představí Jakub Březina, který pojede na deblkanoi s Janem Dlouhým. Do souboje kajakářů nastoupí Pavel Davídek a Jakub Adam, který pojede na deblkajaku s Jakubem Zavřelem.

Evropského šampiona na pětistovce také čeká premiéra na mistrovství světa v maratonu. „Těším se hodně, je to pro mě nová zkušenost. Loni jsem jel pár maratonů, ale ne vyloženě závodních, takže jsem zvědavý, jak to bude vypadat. Doufám, že se mi závod podaří ke spokojenosti mojí, Kubově i trenéra Tomáše Ježka,“ řekl Jakub Zavřel.

Právě reprezentační trenér maratonského týmu Tomáš Ježek ho dal dohromady na dálku s Jakubem Adamem, který v Jižní Africe žije. „Loni jsme s Kubou Zavřelem jeli Krumlovský maraton a skončili jsme druzí. Vím, že závod vydrží dobře. S Kubou Adamem se jednou, dvakrát projedou na místě, na víc čas stejně nebude,“ popsal Tomáš Ježek.

Háčkem posádky bude zkušenější Jakub Adam. „Nepředpokládám, že bychom se v lodi nesešli. Uvidíme, jak půjdou přeběhy. Fakír je zkušený, já jsem úplný začátečník. Doufám, že mu to tam nepokazím,“ řekl Zavřel. „Maraton je rozhodně výzva. Láká mě to, rád zkouším nové věci. Trénoval jsem na něj prakticky od mistrovství světa třiadvacítek. Byli jsme v Týně nad Vltavou a pak v Praze. Zkoušeli jsme přeběhy, někdy i s kolečkem na louce, s trhákem na přeběh, sprint, skočit do lodě, abych byl zvyklý rychle přepínat.“

Mistrovství světa se koná v zemi zaslíbené říčním maratonům. „V tomhle případě se závodí na mírně tekoucí vodě mezi jezy. Těšíme se, protože očekáváme možné úspěchy. Anička Kožíšková má zase dvě šance. Jakub Adam je na tom dobře na singlu a jsem hodně zvědavý, co předvedou na deblu s Kubou Zavřelem. Pro Janu to bude první maraton, ale mohla by se pohybovat kolem medaile. Nechci na ni tlačit, ale trénovanost má i na dlouhé tratě,“ řekl Tomáš Ježek.

Mistrovství světa můžete sledovat ZDE. Oficiální stránky šampionátu najdete ZDE.

Krumlovský maraton

KVM 2018

ME Bělehrad

belgrade2018 logo 1357.jpg

Olympijské naděje

ME juniorů a U23 2017 - Sprint

ME Sprint - Plovdiv 2017

ME Marathon 2017

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

SP Belehrad

logo Belehrad

 

SP SZEGED

logo szeged2017

 

SP Montemor-o Velho

thumb logo sprint SP1

 

Olympijské naděje - Szeged

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

 
nabreziMM
Český svaz kanoistů se stal podepsáním partnerské smlouvy s Městem Kadaň v roce 2008 partnerem projektu Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (CZ, 1.09/1.2.00/09.00052).

RSS rychlost