Kanoe.cz

Kanoista Fuksa vyhrál i v Bělehradě, kajakáři Šlouf se Štěrbou získali bronz

fuksic belehrad kilakJako kluk hrával kanoista Martin Fuksa hokej. „Hattrick jsem dal možná někdy v přípravce. A taky při fotbale. Ale tenhle je tisíckrát lepší,“ říkal po vítězném závodě na kilometru při Světovém poháru v Bělehradě, kterým završil svůj kanoistický hattrick. Na olympijské trati totiž ovládl závody v Portugalsku, Maďarsku i v Srbsku.

Už v rozjížďce předčil stříbrný medailista z mistrovství světa všechny soupeře včetně olympijského vítěze Sebastiana Brendela a ve finále výraznou převahu zopakoval. „Každý chce vyhrát, když cítí, že na to má. Věřit, to je základ. Doufal jsem, že by se to mohlo povést,“ řekl Fuksa. „Trochu jsem cítil únavu, závodím třetí víkend v řadě, navíc tady v Bělehradě jsme už týden. Taky je tu těžká voda a chybí vratný kanál, takže je tu hodně vln. Ale finále kiláku bylo celkem dobré, povedlo se mi tu rozjezdit,“ těšilo Fuksu.

Po závodě si krátce popovídal i s dlouholetým vládcem kilometrové trati, Sebastianem Brendelem. „Pogratulovali jsme si. Ptal se, jestli budu závodit taky na mistrovství Evropy a jak se těším na mistrovství světa, které bude v srpnu v Račicích. Tak jsem mu říkal, že se těším moc,“ líčil Fuksa.

Po třítýdenním putování po závodech Světového poháru si dopřeje delší volno. „Pár dní se asi poflákám. Táta říkal celý týden, ale to nezvládnu. A pak zase budu trénovat, nehodlám usnout na vavřínech. Jsem za ta tři vítězství v řadě moc rád. Přišla na prvních závodech po olympiádě, kde to se mnou bylo rozpačité. Pak jsem delší dobu netrénoval. Takže vítězství jsou určitě nakopnutí do další práce. Ale já do ní mám chuť pořád stejnou,“ dodal Fuksa, který má navíc zlato z dvoustovky v Portugalsku. V Bělehradě postoupil do finále na této trati ze třetího místa v semifinále.

Další deblkajak pro mistrovství světa?

K2 500 belehradV Srbsku spolu závodili poprvé, přesto kajakáři Radek Šlouf a Jan Štěrba získali bronz v souboji deblkajaků na 500 metrů. Náskok soupeřů, kteří byli rychlejší na startu, stahovali ve druhé polovině závodu. „Věděli jsme, že Španělé nebo Slováci jedou první polovinu lépe než my, ale přišlo mi, že kdybych do toho dal víc, nebude to dobře. Věděli jsme, že za to musíme vzít ve druhé půlce,“ líčil Radek Šlouf. „Po rozjížďce to byla naše druhá závodní jízda. Řekli jsme si před finále, co zlepšit, a to se povedlo. Ale pořád je tam dost věcí, na kterých by se dalo zapracovat do budoucna.“

Zadák posádky Jan Štěrba dodával: „Mně se finále z devadesáti procent povedlo tak, jak bych si představoval, přeci jen jsou v Bělehradě vlny, ale odstup na vítěze je relativně malý. Jsme tedy v poli lodí, o kterých si myslím, že budou na mistrovství světa tvořit čelo závodu. Navíc Radek má velký potenciál vyjezdit se na háčku. Uvidíme, co bude dál.“

Šlouf se Štěrbou by totiž mohli vytvořit posádku i pro srpnový světový šampionát v Račicích. „Na mistrovství světa lze zkombinovat deblkajak se čtyřkajakem. Právě proto kluci v Bělehradě zkoušejí závody v obou disciplínách. Podle výsledků by mohlo být už po posledním Světovém poháru jasné, zda pojedou stejnou kombinaci i v srpnu v Račicích,“ řekl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Posádka čtyřkajaku Jakub Špicar, Daniel Havel, Radek Šlouf a Jan Štěrba získala na pětistovce před týdnem v Szegedu bronz. V Bělehradě postoupila do finále ze druhého místa v semifinále. Kajakář Josef Dostál, který byl na kilometru v nabité konkurenci pátý, bude v Srbsku ještě navazovat na vítězství na pětistovce ze Szegedu, neboť vyhrál semifinále. Kanoistka Jana Ježová, osmá ve finále pětistovky, pojede v neděli také finále dvoustovky, do nějž postoupila se čtvrtým nejlepším časem ze semifinálových jízd.

Výsledky Světového poháru v Bělehradě, muži, C1 1000 m: 1. FUKSA 3:46,996, 2. Brendel (Něm.) 3:48,208, 3. Kaczor (Pol.) 3:49,364, K2 500 m: 1. Carrera, Germade (Šp.) 1:28,972, 2. Jouve, Decorchemont (Fr.) 1:29,180, 3. ŠLOUF, ŠTĚRBA 1:29,228, K1 1000 m: 1. Jurenja (Běl.) 3:24,772, 2. Poulsen (Dán.) 3:26,328, 3. Rodríguez (Šp.) 3:26,852, ...5. DOSTÁL 3:27,972, finále B: 1. Peters (Bel.) 3:30,944, ...4. ZAVŘEL 3.33,420, ženy, C1 500 m: 1. Nazdrovová (Běl.) 2:05,464, 2. Ballaová (Maď.) 2:06,432, 3. Vincentová (Kan.) 2:08,044, ...8. JEŽOVÁ 2:11,896.

Kompletní výsledky najdete ZDE. Záznam ze sobotního dopoledního programu je ZDE.

Nedělní finále: 10.19 Jakub Zavřel (K1 500 m, finále B), 10.45 Martin Fuksa (C1 200 m, finále A), 11.08 Jana Ježová (C1 200 m, finále A), 11.40 Josef Dostál (K1 500 m, finále A), 12.22 Jakub Špicar, Daniel Havel, Radek Šlouf, Jan Štěrba (K4 500 m, finále A).

MEJ & U23 Račice

 

RSS rychlost