Kanoe.cz

Fuksa porazil v Montemoru olympijského vítěze Brendela, kterého pak diskvalifikovali

Screenshot 2017 05 20 12.20.31Kanoista Martin Fuksa jasně triumfoval v prvním závodě Světového poháru v portugalském Montemoru. S náskokem dvou sekund předčil v cíli souboje na 1000 metrů olympijského vítěze Sebastiana Brendela, který byl však později diskvalifikován kvůli nízké váze lodi. Na druhé místo se tak posunul Oleg Tarnovskij z Moldávie, třetí byl Sergio Diaz z Kolumbie.

Dvojnásobný stříbrný medailista z mistrovství světa na kilometrové trati odjel skvělý závod, v čele byl od začátku. „Byl to plán. Bavili jsme se o tom večer před závodem s taťkou, mým trenérem. Rozhodli jsme se tak podle rozjížďky, ve které jsem viděl, že do mě Brendel šel a chtěl mě předjet. Tak jsem si říkal, že jediná cesta bude nahulit to od začátku, i když to v závěru bude víc bolet,“ líčil Fuksa. „Takže jsem to zkusil, jel jsem od začátku rychle a jakmile na mě taťka zařval z břehu, že Brendel začal nastupovat, zrychlil jsem a odrazil jeho finiš.“

Fuksův čas 3:46,048 dělí přibližně 1,5 sekundy od nejrychlejšího času historie, který zajel v Moskvě 2014 právě Brendel. „Foukalo do zad, podmínky byly regulérní pro všechny, bylo jedno, jakou měl kdo dráhu,“ dodal Fuksa. „Jsem rád, čím méně času na kilometru strávím, tím lépe.“

Screenshot 2017 05 20 11.23.55V cíli se i přes bolest usmíval. „Brendela neporazíte každý den. Je to povzbuzení do dalších tréninků a práce. Ukázalo se, že ani tříměsíční tréninkové manko kvůli vojenskému přijímači se mnou nic velkého neudělalo, že jdu správnou cestou. Doufám, že to tak bude pokračovat dál směrem k mistrovství světa v Račicích,“ řekl čtyřiadvacetiletý kanoista. „Ale zároveň tohle vítězství beru s rezervou, je to první závod sezony, jsme teprve na začátku.“

Na stupních vítězů však Fuksa nakonec stál s Olegem Tarnovským a Sergiem Diazem. Německou hvězdu Brendela totiž rozhodčí diskvalifikovali, jelikož jeho loď vážila o 20 gramů méně, než dovolují pravidla.

V závodě kanoistek na pětistovce dojela čtvrtá Jana Ježová, páté místo si na kilometrové trati připsali na deblkanoi Petr Fuksa a Daniel Kořínek.

V neděli pojedou finále C2 500 metrů Petr a Martin Fuksovi, přičemž staršího z bratrů čeká také individuální dvoustovka. Finále na této trati si vybojovala kanoistka Jana Ježová, jež pojede také závod na 5000 metrů. Na nejdelší distanci budou mezi kanoisty startovat David Macháček a Jakub Březina. Do nedělního finále dvoustovky postoupil díky druhému místu v semifinále kajakář Filip Šváb.

Kompletní výsledky najdete  ZDE.

Živé přenosy můžete sledovat ZDE.

Krumlovský maraton

KVM 2018

ME Bělehrad

belgrade2018 logo 1357.jpg

Olympijské naděje

ME juniorů a U23 2017 - Sprint

ME Sprint - Plovdiv 2017

ME Marathon 2017

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

SP Belehrad

logo Belehrad

 

SP SZEGED

logo szeged2017

 

SP Montemor-o Velho

thumb logo sprint SP1

 

Olympijské naděje - Szeged

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

 
nabreziMM
Český svaz kanoistů se stal podepsáním partnerské smlouvy s Městem Kadaň v roce 2008 partnerem projektu Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (CZ, 1.09/1.2.00/09.00052).

RSS rychlost