Bilance výsledků na mistrovství světa 2013

Třicet českých reprezentantů se zúčastnilo mistrovství světa v rychlostní kanoistice, které se uskutečnilo v německém Duisburgu od 29. srpna do 1. září. Čeští závodníci startovali ve dvacetišesti disciplínách z dvacetidevíti vypsaných. Tým získal tři medaile, přestože v Duisburgu kvůli zdravotním problémům s kolenem nestartoval dvojnásobný mistr Evropy Martin Fuksa. Stříbro vybojoval čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba. Deblkanoe Jaroslav Radoň, Filip Dvořák dokázala získat bronzovou medaili jak na 1000, tak 500m. Přehledy údajů z výsledků celého českého týmu, odkazy.

Přehled výsledků reprezentace ČR

Přehled zisku medailí zúčastněnými státy

Již po mistrovství Evropy jsme se s trenéry i závodníky jednomyslně shodli, že členové bronzového olympijského čtyřkajaku a úřadující mistři Evropy obětují všechny individuální či párové starty a veškerou energii vloží v Duisburgu do čtyřkajaku s cílem získat historické zlato. Nakonec borci po skvělém výkonu získali stříbro. Posádka byla ze stříbrné medaile zklamaná, přestože náš čtyřkajak předtím na MS ještě nikdy druhý nedojel. Už tento fakt je vypovídající o současné úrovni českých kajakářů. Je nemožné určit do jaké míry byl finálový závod ovlivněn bočním větrem, nicméně především v závěru závodu měly posádky na levé straně dráhy schované pod tribunou výhodu. Také porovnání výsledků všech posádek ve finále vzhledem k jejich výsledkům ve tvrdých vyřazovacích bojích nerovné podmínky podle drah potvrzuje.

Bronz Jaroslava Radoně a Filipa Dvořáka na 1000m je rovněž nebývalým úspěchem, v této kategorii medaili čeští kanoisté získali na MS naposledy v roce 1950 (1. Felix, Kudrna, 3. Havel, Pecka). Cesta Jardy a Filipa k medaili nebyla jednoduchá. V rozjížďce přišli až v posledních metrech o přímý postup, přičemž ještě tentýž den museli bojovat v semifinále s posádkami, které v rozjížďce nejely naplno, protože neměly ambice na vítězství zajišťující přímý postup z rozjížďky a chystaly se až na semifinále. Ve finále naše C2 startovala na dráze č. 1, v které foukal silnější boční vítr než na druhé straně kanálu, naštěstí rozdíl v podmínkách nebyl v závodě rozhodující a perfektním výkonem kluci vybojovali bronz před dotírající kanadskou posádkou.

Sedm statečných z Dukly (Martin Fuksa, Jaroslav Radoň, Filip Dvořák Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba) v letošní sezóně posbíralo celkem 16 medailí (3 tituly ME, 2x 3.ME, 2. MS, 2x 3. MS, 1. MS23, 1. ME23, 2x 2.ME23, 3. ME23, 3x 2. LSU)

Čtyřkajak žen na MS potvrdil, že je v kontaktu s loděmi postupujícími do finále A, nicméně aktuální výkon na finále nestačil a rozdíl od postupující lodi byl umocněn nasazením naší posádky do tvrdšího semifinále. Velmi nadějně působily výkony deblkajaku Jakub Špicar, Radek Šlouf, kteří už ve dvaceti a devatenácti letech se ctí bojovali s kompletní světovou elitou. Tyto i některé další výsledky v olympijských disciplínách jsou nadějné, nicméně bez výrazného individuálního výkonnostního růstu by byla v příštích sezónách pro závodníky mimo naší "elitní sedmičku" umístění ve finále A a tím šance bojovat o vyjetí OH těžko dosažitelná. V týmu je řada mladých závodníků, z nichž někomu či několika se tento výkonnostní posun mezi světovou elitu věřme podaří.

Kromě parádní bronzové medaile deblkanoe na 500m byly největšími úspěchy v neolympijských disciplínách 6.místo Jany Ježové na C1 200m, 7.místo Lenky Hrochové na K1 5km a sedmá příčka štafety kanoistů Dan Drahokoupil, Martin Egermaier, Radek Miškovský, Jan Luňáček. Anna Kožíšková byla na 1000m smolně vyřazená v semifinále, přičemž svými výkony dokazovala, že mohla bojovat o umístění kolem 5. příčky ve finále A. Blízko umístění v popředí finálové jízdy byla čtyřkanoe Vojtěch Ruso, Dan Drahokoupil, Tomáš Janda, Radek Miškovský, závod C4 1000m byl velmi vyrovnaný.

Děkuji všem reprezentantům za předvedené výkony! Na výsledcích mají značný podíl především trenéři, kteří vedou přípravu závodníků a zároveň celý realizační tým i všichni, kteří sportovcům pomáhali.

Pozornost všech se již obrací k následující sezóně, v které bude výkonnost reprezentace o to významnější, že kvalifikace na OH 2016 (MS 2015) bude v příštím roce už téměř klepat na dveře.

V příští sezóně bude vrcholem ME v Brandenburgu a MS v Moskvě. První díl světového poháru 2014 se uskuteční v Miláně, kde se bude na MS 2015 bojovat právě o místa na OH. Stejně jako v letošním roce budeme mít možnost v sezóně 2014 otestovat výkonnost českých posádek v mezinárodní konkurenci na světovém poháru v Račicích. ME do 23 let se chystá ve francouzském Mantes-en-Yvelines, MS do 23 let v Szegedu. Aby mezinárodní termínka nebyla „chudá“ uskuteční se akademické MS, tentokráte v Minsku.