Kanoe.cz

Deblkanoisté Radoň a Dvořák stejně jako čtyřkanoe Ruso, Drahokoupil, Janda, Miškovský postoupili do finále MS

Duisburg (29. srpna 2013) – Deblkanoisté Jaroslav Radoň a Filip Dvořák, pátí z loňských olympijských her, postoupili jako první česká posádka do finále mistrovství světa v rychlostní kanoistice, které se koná v německém Duisburgu. O medaili pojedou v sobotu V 16.41 hodin. V posledním závodě dne na ně též na olympijské trati 1000 metrů navázala čtyřkanoe Vojtěch Ruso, Dan Drahokoupil, Tomáš Janda a Radek Miškovský. V pátek vstoupí do šampionátu český čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba, kteří hodlají útočit na historické zlato.
Radoň a Dvořák vydřeli finálovou účast v semifinále. „Bylo to nejnervóznější a nejdramatičtější semifinále našeho společného závodění,“ přiznal Radoň. On stejně jako jeho zadák Dvořák se rozčilovali po dopolední rozjížďce, v níž jim přímý postup do finále unikl až na cílové pásce, když nezachytili v posledních metrech nástup Rumunů. „To jsem to pěkně posr…,“ ulevil si nespisovně Filip Dvořák, ale jeho otec a trenér v jedné osobě Libor jim nic nevyčítal: „To se někdy stane. Zajeli si svůj druhý nejrychlejší čas v historii a přesto to nestačilo,“ pravil trenér Dvořák. „Ráno to byla ´smolná bomba´, odpoledne neuvěřitelně nervní závod. Soupeři v semifinále byli slabší, ale nevím proč jsme se trápili. Byl to boj jako sviňa a zřejmě na náš dolehlo to, že jsme skutečně jeli o všechno. Kdybychom nepostoupili, byla by celá sezona neúspěšná. Naštěstí to tak není,“ doplnil Radoň a na otázku, zda pro sobotní finále „odloží“ nervozitu, odvětil: „Teď už to bude v klidu, jsme ve finále, což už je úspěch. Navíc jsme tam na olympijské trati postoupili tři roky po sobě, což u nás dlouho nikdo nedokázal.“

Čtyřkanoe si pohlídala postup ve druhé polovině, když předjela Kanaďany. „Byl to spíš taktický boj. Zpočátku jsme se nenechali znervóznit, jak rychle všechny lodě vyrazily. I když na náš měly více než loď náskok, věřili jsme, že do finále projedeme,“ poznamenal háček posádky Vojtěch Ruso, který už tuší taktiku na finále: „Tam s nástupem ještě o něco počkáme, ale o to bude drtivější, abychom ostatní překvapili.“

O jediné místečko a necelých pět setin sekundy unikl postup na trati 1000 metrů Anně Kožíškové. „To je hrůza, já se té smůly na velkých závodech snad nezbavím,“ stěžovala si Kožíšková, která bude v Duisburgu startovat ještě ve čtyřkajaku. Těsného „vyřazení“ litoval také reprezentační trenér Pavel Hottmar: „To se skutečně jen tak nevidí, aby na dámském kilometru se vešly první čtyři lodě do pouhých tří desetin sekundy. To je opravdu smůla“

Finále B vybojovali na deblkajaku Jakub Špicar a Radek Šlouf, kteří obsadili v semifinále s nejrychlejšími časy sympatické 5. místo. Zajímavostí je, že dosáhli stejného času jako olympijští vítězové z Maďarska, kteří postoupili z jiného semifinále do finále A.

Český čtyřkajak Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál a Jan Štěrba, letošní mistři Evropy z Portugalska a bronzoví z loňských olympijských her v Londýně, vstoupí do mistrovství světa v Duisburgu v pátek v 10.02 hodin rozjížďkou na olympijské trati 1000 metrů. V ní se sejdou se svými loňskými přemožiteli a olympijskými vítězi Australany. Jen první postupuje přímo do finále. Ostatní lodě pojedou semifinále.

„Jsme v naprosté pohodě. Překonali jsme všechny zdravotní nepříjemnosti a věříme, že forma vygraduje v neděli odpoledne, kdy se pojede finále,“ pravil zadák Jan Štěrba. Posádka si stanovila jasnou taktiku pro páteční rozjížďku. „Budeme chtít využít přímého postupu první lodě do finále a otestovat si soupeře. Takže rozjížďku pojedeme na plno a na postup,“ uvedl háček Daniel Havel a Josef Dostál doplnil: „Vždy je lepší startovat v méně závodech a proto nechceme do semifinále. Cílem bude už v pátek vyhrát.“

 

Výsledky mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Duisburgu (Německo)

Závody s českou účastí

Ženy – 500 metrů – semifinále – K1: 1. Carringtonová (N. Zél.) 1:54,301, … 7. Hrochová (ČR) 2:03966. K2: 1. Chudženková, Litvinčuková (Bělor.) 1:42,758, … 9. Havlová, Blahová (ČR) 1:51,955.

1000 metrů – K1 – semifinále: 1. Grišinová (Bělor.) 4:08,807, … 4. Kožíšková (ČR) 4:09,110, (pojede finále B, sobota 11.55).

Muži – 1000 metrů – semifinále – K1: 1. Poulsen (Dán.) 3:35,676, … 5. Adam (ČR) 3:43,007. K2: 1. Mjaďveděv, Jureňa (Bělor.) 3:12,960, … 5. Špicar, Šlouf (ČR) 3:18,353. C2: 1. Verch, Hennig (Něm.) 3:39,141, … 3. Radoň, Dvořák (ČR) 3:39,839, postoupili do finále A (sobota 16.41). C4: 1. Česko (Ruso, Drahokoupil, Janda, Miškovský) , pojedou finále A (sobota 16.44).

Nominace české reprezentace pro mistrovství světa v německém Duisburgu, 29. srpna až 1. září 2013

Kajakářky: Jana Blahová (Hradec Králové), Michaela Fasnerová (Olomouc), Andrea Havlová (Sezemice), Lenka Hrochová (Děčín), Anna Kožíšková, Monika Machová, Jana Šebestová (všechny Dukla Praha), Kateřina Slivanská (Poděbrady).

Kanoistka: Jana Ježová (Dukla Praha).

Kajakáři: Jakub Adam, Pavel Davídek, Josef Dostál, Daniel Havel, Lukáš Kusovský, Radek Šlouf, Jakub Špicar, Jan Štěrba, Lukáš Trefil (všichni Dukla Praha), Jiří Kraft, Filip Šváb, Branko Tarkulič (všichni USK Praha).

Kanoisté: Václav Dubský, Filip Dvořák, Martin Egermaier, Tomáš Janda, Jan Luňáček, Jaroslav Radoň, Vojtěch Ruso (všichni Dukla Praha), Dan Drahokoupil, Radek Miškovský (oba USK Praha).

 
Podle tratí

Ženy – 200 metrů – K1: Michaela Fasnerová; K2: Andrea Havlová, Jana Blahová; C1: Jana Ježová; štafeta K1: Michaela Fasnerová, Jana Šebestová, Anna Kožíšková, Kateřina Slivanská,

500 metrů – K1: Lenka Hrochová; K2: Andrea Havlová, Jana Blahová; K4: Anna Kožíšková, Jana Šebestová, Monika Machová, Kateřina Slivanská 1000 metrů – K1: Anna Kožíšková.

5000 metrů – K1: Lenka Hrochová.
 

Muži – 200 metrů – K1: Filip Šváb; K2: Jiří Kraft, Branko Tarkulič; štafeta K1: Filip Šváb, Lukáš Kusovský, Branko Tarkulič, Jiří Kraft; C1: Dan Drahokoupil; C2: Jan Luňáček, Martin Egermaier; štafeta C1: Martin Egermaier, Dan Drahokoupil, Radek Miškovský, Jan Luňáček.

500 metrů – K1: Pavel Davídek; K2: Jakub Špicar, Radek Šlouf; C1: Radek Miškovský; C2: Jaroslav Radoň, Filip Dvořák.

1000 metrů - K1: Jakub Adam; K2: Jakub Špicar, Radek Šlouf; K4: Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba; C2: Jaroslav Radoň, Filip Dvořák; C4: Vojtěch Ruso, Dan Drahokoupil, Tomáš Janda, Radek Miškovský.

5000 metrů – K1: Jakub Adam; C1: Václav Dubský.

 

Autor článku a foto Vít Chalupa

 

ME Bělehrad

belgrade2018 logo 1357.jpg

Olympijské naděje

ME juniorů a U23 2017 - Sprint

ME Sprint - Plovdiv 2017

ME Marathon 2017

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

SP Belehrad

logo Belehrad

 

SP SZEGED

logo szeged2017

 

SP Montemor-o Velho

thumb logo sprint SP1

 

Olympijské naděje - Szeged

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

 
nabreziMM
Český svaz kanoistů se stal podepsáním partnerské smlouvy s Městem Kadaň v roce 2008 partnerem projektu Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (CZ, 1.09/1.2.00/09.00052).

RSS rychlost