Kanoe.cz

Čeští kajakáři chtějí získat historický titul mistrů světa na šampionátu v německém Duisburgu

Praha (27. srpna 2013) – Rekordní počet 30 českých reprezentantů se zúčastní letošního mistrovství světa v rychlostní kanoistice, které proběhne od 29. srpna do 1. září v německém Duisburgu. V nominaci reprezentačního trenéra Pavla Hottmara je osm kajakářek, jedna kanoistka, dvanáct kajakářů a devět kanoistů.

 

Závodníků mohlo být dokonce 31, ale nejlepší současný český singlkanoista Martin Fuksa musel svůj start v Duisburgu zrušit kvůli zranění kolene. Neúčast dvojnásobného mistra Evropy z letošního června a velkého medailového aspiranta mrzí i reprezentačního trenéra Pavla Hottmara: „Pro Martina i pro všechny kolem něj je ztráta možnosti bojovat na MS obrovským zklamáním, ale vzhledem k jeho budoucí kariéře z něj tato hořká zkušenost může udělat ještě odolnějšího borce s ještě větším odhodláním jít po výsledcích na nejvyšších světových soutěžích. Vzhledem k jeho předpokladům se může stát legendou podobně jako Martin Doktor. Hlavně musí být zdráv.“

„Takto velkou výpravu česká ani československá kanoistika na světovém šampionátu nikdy neměla. Odráží to víceletou práci s mládeží, která nám nyní dorostla do kvality a může se měřit s nejlepšími zahraničními závodníky. A zbývají tři roky do olympiády, tak chceme motivovat více sportovců,“ uvedl Jan Boháč, předseda sekce rychlostní kanoistiky Českého svazu kanoistů. „Naší prioritou jsou olympijské disciplíny a ty ostatní bereme jako vhodný doplněk nebo šanci pro další závodníky, kteří by v budoucnu mohli bojovat i v těch olympijských,“ doplnil reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Česká republika vynechá v Duisburgu jen dvě z vypsaných disciplín žen. Deblkajak žen na 1000 metrů a deblkanoi žen na 500 metrů. Po odhlášení Martina Fuksy budou čeští muži chybět pouze v jediné disciplíně – C1 1000 metrů. Na poloviční trati Fuksu nahradí Radek Miškovský. „Kvůli netradičně složenému časovému programu jsme museli hodně rozmýšlet kdo a jaké může absolvovat disciplíny. Již po mistrovství Evropy jsme se jednomyslně shodli, že posádka bronzového olympijského čtyřkajaku a úřadující mistři Evropy ´oželí´všechny individuální či párové starty a veškerou energii vloží v Duisburgu právě do čtyřkajaku s cílem získat historický mistrovský titul,“ vysvětlil Hottmar. „Největší naděje tedy vkládáme do čtyřkajaku. Medailové ambice má také deblkanoe Radoň, Dvořák. V závěrečné přípravě obě posádky podávaly velmi nadějné výkony, věřím, že nám budou okolnosti přát a závodnici i trenéři budou odjíždět z Duisburgu spokojeni. Cíle jsou vysoké,“ pravil Hottmar a doplnil: „Pokud se jakékoliv další posádce podaří kvalifikovat v olympijské disciplíně do finále A, bude to obrovský úspěch. Věřím že, někteří z mladých závodníků, kterých máme v týmu mnoho, během olympijského cyklu výkonnostně vyrostou a za rok, dva nebo tři budou jejich šance na přední umístění ještě větší.“

„Osobně nerad vyhlašuji předem útoky na medaile nebo na zlato, ale určitě budeme po vítězství na ME patřit mezi favority na jednu z medailí,“ uvedl háček čtyřkajaku Daniel Havel, který týden před samotným šampionátem prodělal virózu. „Dva tři dny jsem bojoval s teplotami a silným průjmem. Během dvou dnů jsem shodil tři kilogramy váhy. Tak aspoň vím, jak se cítí před závody veslaři lehkých vah,“ vysvětlil s úsměvem Havel, který už je zcela v pořádku a naplno trénuje s ostatními.

S jedinou mírnou komplikací se v závěru přípravy na Duisburg potkala posádka deblkanoe Jaroslav Radoň a Filip Dvořák, když se při cestě na soustředění do Rakouska „potkala“ se zádí čtyřkajaku. „Kluci před námi museli poněkud rychleji zabrzdit a protože naše auto mělo horší brzdy, tak jsme naše přední sklo napíchli na čtyřkajak. Nikomu se nic nestalo, prostě jen malý ťukanec,“ popsal Filip Dvořák, který si pochvaluje kvalitní přípravu a její objem: „Natrénovali jsme toho vskutku hodně a kvalitně, takže věřím, že se to projeví. Prvním cílem pro Duisburg je úspěšně zvládnout semifinálové boje, které jsou pro nás vždy nejnervóznější. Pokud se nám povede prodat to, co jsme natrénovali, měli bychom se, dle mého názoru, pohybovat kolem medailového umístění,“ řekl Dvořák.

V českém týmu se sejdou například talentovaná sedmnáctiletá Kateřina Slivanská, která věkově spadá do kategorie juniorek dokonce i v roce 2014, nebo naopak pětatřicetiletý kajakář Branko Tarkulič, sprinter, který by od letošního roku mohl soutěžit ve veteránské kategorii.

V rámci mistrovství světa se přímo v Duisburgu koná schůzka vedoucích výprav s představiteli Mezinárodní kanoistické federace, na které se bude řešit způsob kvalifikace na olympijské hry 2016 v brazilském Riu de Janeiru, případně v jakých disciplínách se bude na budoucích OH závodit.

Většina české výpravy vyrazila do dějiště šampionátu v úterý ráno autobusem. Posádky čtyřkajaku a deblkanoe letí v úterý odpoledne.

Nominace české reprezentace pro mistrovství světa v německém Duisburgu, 29. srpna až 1. září 2013

Kajakářky: Jana Blahová (Hradec Králové), Michaela Fasnerová (Olomouc), Andrea Havlová (Sezemice), Lenka Hrochová (Děčín), Anna Kožíšková, Monika Machová, Jana Šebestová (všechny Dukla Praha), Kateřina Slivanská (Poděbrady).

Kanoistka: Jana Ježová (Dukla Praha).

Kajakáři: Jakub Adam, Pavel Davídek, Josef Dostál, Daniel Havel, Lukáš Kusovský, Radek Šlouf, Jakub Špicar, Jan Štěrba, Lukáš Trefil (všichni Dukla Praha), Jiří Kraft, Filip Šváb, Branko Tarkulič (všichni USK Praha).

Kanoisté: Václav Dubský, Filip Dvořák, Martin Egermaier, Tomáš Janda, Jan Luňáček, Jaroslav Radoň, Vojtěch Ruso (všichni Dukla Praha), Dan Drahokoupil, Radek Miškovský (oba USK Praha).

Podle tratí

Ženy – 200 metrů – K1: Michaela Fasnerová; K2: Andrea Havlová, Jana Blahová; C1: Jana Ježová; štafeta K1: Michaela Fasnerová, Jana Šebestová, Anna Kožíšková, Kateřina Slivanská,

500 metrů – K1: Lenka Hrochová; K2: Andrea Havlová, Jana Blahová; K4: Anna Kožíšková, Jana Šebestová, Monika Machová, Kateřina Slivanská 1000 metrů – K1: Anna Kožíšková.

5000 metrů – K1: Lenka Hrochová.

Muži – 200 metrů – K1: Filip Šváb; K2: Jiří Kraft, Branko Tarkulič; štafeta K1: Filip Šváb, Lukáš Kusovský, Jiří Kraft, Branko Tarkulič, C1: Dan Drahokoupil; C2: Jan Luňáček, Martin Egermaier; štafeta C1: Dan Drahokoupil, Martin Egermaier, Radek Miškovský, Jan Luňáček.

500 metrů – K1: Pavel Davídek; K2: Jakub Špicar, Radek Šlouf; C1: Radek Miškovský; C2: Jaroslav Radoň, Filip Dvořák.

1000 metrů - K1: Jakub Adam; K2: Jakub Špicar, Radek Šlouf; K4: Daniel Havel, Lukáš Trefil, Josef Dostál, Jan Štěrba; C2: Jaroslav Radoň, Filip Dvořák; C4: Vojtěch Ruso, Dan Drahokoupil, Tomáš Janda, Radek Miškovský.

5000 metrů – K1: Jakub Adam; C1: Václav Dubský.
 
Autor článku Vít Chalupa
 
 
 

ME Bělehrad

belgrade2018 logo 1357.jpg

Olympijské naděje

ME juniorů a U23 2017 - Sprint

ME Sprint - Plovdiv 2017

ME Marathon 2017

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

SP Belehrad

logo Belehrad

 

SP SZEGED

logo szeged2017

 

SP Montemor-o Velho

thumb logo sprint SP1

 

Olympijské naděje - Szeged

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

 
nabreziMM
Český svaz kanoistů se stal podepsáním partnerské smlouvy s Městem Kadaň v roce 2008 partnerem projektu Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (CZ, 1.09/1.2.00/09.00052).

RSS rychlost