Kanoe.cz

Franta-Felíček (90 let)

16.4.1915 byl u Brzáků ve Žlunicích velký den. Narodil se další kluk, už čtvrtý v pořadí a dali mu jméno František. Tak začala dlouhá, slavná cesta malého Frantíka. Z vesnice přišel do Prahy, ale v truhlárně se mu nelíbilo, lepší byla Avie, letadla, modely, nejvíce
ale sport s bráchou Felixem. Pár fotek z Kvasu
V roce 1933 přišel do KVS a zůstal mu věrný až do dneška.  Výlety na Sejce-Tajemňák mu učarovaly a to byl zárodek úspěchů naší kanoistiky na olympijských hrách v Berlíně 1936. Kluci najezdili desítky kilometrů každý víkend a ještě ve všední dny se honili u loděnice.
Výsledky v Berlíně byly velkým překvapením pro celý svět a to nejenom v kanoích, ale zásluhou Franty i na kajaku. Skončil čtvrtý, což v kajakářských disciplinách s velkou konkurencí bylo něco neuvěřitelného. Felíčkovou zásluhou byl také přestup Felixe do KVS, protože tam mají pivo, jak mu prozradil.
 
S podporou manželky Libuše se věnoval kanoistice dál a získával četné domácí i zahraniční úspěchy. Nejenom  v závodní činnosti, ale i v dalších oblastech byl dominantou klubu. Ze Švédska  přinesl do
Čech velkou novinku. Stavbu skořepinových lodí s mnohonásobnou trvanlivostí a spolehlivostí oproti dosud zavedeným technikám, to byla stavba lodí na žebírka nebo čílka. Loď byla tak pevná, že jsme na ní mohli i na suchu nést vítězku závodu Švédsko – Československo v Poděbradech Růženu Dusilovou.
 
Ve Finsku zase Felíček- novátor okoukal saunu a tak v roce 1947 postavil v Kvasu první saunu v Praze. To mu nestačilo, zaváděl další novoty. Postavil originál eskymácké kajaky a předváděl první eskymácké obraty ve střední Evropě.
 
V roce 1958 se konalo v Praze Mistrovství světa v rychlostní kanoistice. Podle mezinárodních pravidel musely být pevné starty a vybojkovaná dráha. Jediný, kdo byl schopný tento úkol splnit ,byl Felíček, který vymyslel systém ALBANO. Tento systém se používá dodnes na všech  regatách, mistrovstvích světa a Olympiádách.
 
Vodní sporty je široký pojem, patří tam nejenom kanoistika, ale i jachting. S kamarády z Yachtklubu dojeli do Holešovic, jeřábem naložili loď na vagon a hurá na Balt, který projeli křížem-krážem.
Modely nejen lodí, ale i letadel Frantovi učarovaly. Dodnes sleduje na Zlíchovské skále COMBATY. Franta říká "Víte, to jsou taková bezmotorová letadýlka, která využívají rozdílů teploty vzduchu, létají a bojují mezi sebou".
 
Letadla se v genech odrazila i na potomky. Syn Petr amatérsky létá, již  s ním letěl i sám Franta, staví si sportovní letadlo. Vnuk dokonce vystudoval leteckou akademii v Žilině a je profesionálním pilotem ČSA s mezinárodními lety. Petr byl aktivní veslař s dobrými výsledky.
 
Franta jako letecký poradce exceloval při dopravě veslařských lodí na OH v Helsinkách, když si profíci nevěděli rady, jak dostat loď do letadla. Nebál se obávaných prasklin skel a oknem dopravil loď do letadla.
Nebál se mozolů a potu a dal se do stavby domů – pomáhal Felixovi i Petrovi nejen radou, což mu šlo, ale i rukama.
 
Franta je velký diskutér, aby řeč nestála, používá různé fráze a idiomy a opakuje je často, aby si je posluchači lépe zapamatovali. Snažíme se, velmi se snažíme a neustále si je opakujeme. Už jsme se naučili i známé filozofické mini úvahy. Několikrát jsme se přistihli, že je používáme všichni a já dokonce tvrdím ze spaní, že život má zákonitosti, že je a bude pořád stejný, že už nic nemám, že je to napsaný v knihách, které mám doma skovaný, že v KVASU to jde jako nikde jinde a že ve SKEPU to zabalili.
 
Možná, že to nemám ani říkat, ale Franta je velice galantní. S několika známými dámami živě diskutuje a nevím, jak by to dopadlo, kdyby se sešly najednou. To dokumentuje, že je stále v životní formě.
 
Ze všeho, co jsem zde napovídal je zřejmé, že Franta je velká osobnost a že si ho velmi vážíme, nejenom my v KVS, ale celá rodina vodáků.
 
Franto, zvedáme číše hned,
vše nejlepší do dalších let
 
choď denně do loděnice mezi nás,
ať vidíš, jak vzrůstá KVAS
 
Hodně zdraví !
 
Autor: Pedro Dvořák - KVS Praha
 
 
 
 
 
 

Krumlovský maraton

KVM 2018

ME Bělehrad

belgrade2018 logo 1357.jpg

Olympijské naděje

ME juniorů a U23 2017 - Sprint

ME Sprint - Plovdiv 2017

ME Marathon 2017

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

SP Belehrad

logo Belehrad

 

SP SZEGED

logo szeged2017

 

SP Montemor-o Velho

thumb logo sprint SP1

 

Olympijské naděje - Szeged

Mistrovství Evropy juniorů a U23 - sprint

 
nabreziMM
Český svaz kanoistů se stal podepsáním partnerské smlouvy s Městem Kadaň v roce 2008 partnerem projektu Nábřeží Maxipsa Fíka v Kadani (CZ, 1.09/1.2.00/09.00052).

RSS rychlost