Kanoe.cz

Rozhovor s reprezentantem Janem Štěrbou

Profil trojnásobného medailisty z ME na K4
Honzo, dost lidí tě zná jako úspěšného závodníka Dukly Praha. Ale jak si se vlastně ke kanoistice dostal a kde si začínal?
Ke kanoistice mě přivedl můj otec, který také závodil, ale na kánoi za Klub vodních sportů Praha a později za Duklu, takže moje začátky pádlování jsou spojeny s KVS. Začal jsem přibližně ve 12 letech.

Je ti 28 let, to znamená, že jezdíš už zhruba 16 let. Kteří trenéři tě trénovali během tvé šestnáctileté kariéry? 
Během mých dorosteneckých let jsem trénoval pod „Pedrem“ Dvořákem, který dlouhá léta mimořádným způsobem vede KVS Praha, jak jistě jako vedoucí SCM víš Hóťo :) V posledním „juniorském roce“ na moji přípravu dohlížel také Pavel Šebesta a po přestupu do Dukly Praha za moji přípravu zodpovídá Vratislav Odvárko.    
 
 
Moje první seniorské ME - 2005 v Poznani a hned stříbro na K4 200m se Svatoplukem Baťkou, Filipem Švábem a Pavlem Holubářem (od 2.zleva)
                                                                              
                                                                         
Jakých nejlepších výsledků si dosáhnul v juniorech?
Na MSJ v Záhřebu v roce 1999 jsme na K2 1000m s Pavlem Kusákem obsadili 8.místo (zvítězili známí Slováci R.Riszdorfer a E. Vlček). Můj nejlepší juniorský výsledek je 4.místo na K4 500m společně s Filipem Švábem, Pavlem Kusákem a Standou Markem.

Kdy si přestoupil do Dukly Praha?
V roce 2000 na konci sezóny jsem nastoupil základní vojenskou službu v Dukle Praha, následně od roku 2001 – vyjma sezony 2003/2004 jsem na Dukle až do současnosti zaměstnán jako profesionální sportovec.
 
Považuješ některé období své kariéry za zlomové?
Zlomová byla asi sezona 2003/2004 kdy mi nebyla prodloužena smlouva, setrval jsem však v Dukle jako oddílový závodník, připravoval se na vlastní náklady a v následujícím roce získal republikový titul a 4.místo na ME do 23 let na K2 500m se Svatoplukem Baťkou. Spolupráce se „Sváťou“ si velmi cením. V následujícím roce jsme společně získali stříbro z ME na K4 200m (s Filipem Švábem a Pavlem Holubářem) a na základě těchto výsledků mi bylo umožněno vrátit se zpět k „profíkům“.
 
Poslední titul na MČR na K2 200m (2007) s nejrychlejším parťákem – Sváťou
 
 
Jakých  výsledků si nejvíc vážíš?
Nejvíce těch, u kterých vím, že jsem pro jejich dosažení udělal maximum. Samozřejmě medailové umístění jsou vždy ta nejradostnější:
 
ME 2005 Poznaň K4 200m 2.místo
ME 2006 Račice K4 200m 2.místo
Na MS 2005 v Záhřebu nám bronz unikl o 24 tisícin o rok později na MS v Szegedu jen o 16 tisícin (posádka K4 200m Svatopluk Baťka, Filip Šváb, Pavel Holubář, Jan Štěrba)

ME 2009 Brandenburg K4 1000m 3.místo
MS 2009 Halifax K4 1000m 4.místo - 56 setin od medaile (posádka K4 Ondřej Horský, Jan Souček, Jan Andrlík, Jan Štěrba)
1.SP 2009 Račice 2.místo K2 500m (Ondřej Horský)
1.SP 2009 Račice 2.místo K4 1000m
 
K4 Svatopluk Baťka, Filip Šváb, Pavel Holubář, Jan Štěrba (zpředu)
 
 
To vypadá, že žádný z Čechů nemá "na K4" tolik velkých medailí jako ty. Jak dlouho bys ještě chtěl profesionálně závodit neboli kolik medailí ještě máme čekat při dodržování nasazeného trendu?
Vše záleží na zdraví, výsledcích a motivaci. V současné době je pro mě největší motivací probojovat se na OH do Londýna 2012. Po letošní sezoně se zdá, že to není zcela nereálné, přestože nominační kritéria jsou neskutečně tvrdá. Pokud se mi bude dařit, chtěl bych profesionálně závodit i po OH v Londýně.
 
 
 
Se Součínem na deblu se nám  na OH do Pekingu probojovat nepodařilo, ale věříme, že se nám to podaří na K4 společně s Ondrou a Andym
 
 
Čím to podle tebe je, že v letošním roce čtyřkajak na 1000m jezdil jednoznačně rychleji než  všechny minulé české posádky K4?
To je možná dobrá otázka pro trenéry, vždyť kostru tvořili 3 závodníci, kteří se od roku 2002 v nějaké kombinaci v reprezentačním K4 objevují. Osobně soudím, že se vytvořily dva předpoklady pro úspěch: 1) to jak se posádka posadila. Čtyřkajak začal háčkovat Ondra Horský, který je vynikající tempař, čitelně fázuje záběry a jeho dobrý „timing" převádí Součíno na zbytek posádky, pro který je pak snadnější i díky solidním rychlostním schopnostem efektivně vkládat do záběrů maximální možnou sílu ve správný čas. Ostatně to potvrzují i výsledky jarní tenzometrie. Myslím si, že „typově“ jsou závodníci na jednotlivých postech naší posádky nyní velmi podobní např. závodníkům dlouhodobě úspěšné Slovenské posádky. 2) veliké individuální nasazení jednotlivých členů v přípravném období i během závodní sezóny a silná osobní motivace. 
 
S novým parťákem Ondřejem Horským rádi sbíráme medaile :) SP Račice 2009
 
Proslýchá se, že jsi velmi zodpovědný závodník, nic neponecháváš náhodě, všechno, co během dne uděláš, musí ladit s tvojí přípravou a v každém tréninku se snažíš odvést to nejlepší možné. Co si tom myslíš?
Jsem zastáncem názoru, že pokud je příprava dopředu dobře promyšlena a hlavně pokud její následná realizace je na co nejvyšší úrovni, přináší to výsledky. V praxi to tak opravdu funguje. Zaráží mě, kolik sportovců je ochotno věnovat samotnému tréninku spousty času i energie a přitom věnují jen minimum pozornosti uvažování nad svojí sportovní přípravou, zda to, co a jak dělají, opravdu zvyšuje výkonnost a pokud ne, tak proč. V tomto mi velmi pomáhá např. i můj tréninkový deník. Myslím si, že přístup k tréninku je otázkou priorit. Když se chce někdo prosadit ve vrcholovém sportu, musí doopravdy chtít a hlavně se sportu hodně obětovat, prostě dřít. Samozřejmě je třeba se sportem i bavit, ale myslím si, že pro profesionála by to měl být jen příjemný vedlejší efekt sportování.
 
 
                S šéftrenérem RDS Martinem Doktorem vyhlížíme lepší zítřky
 
Jaké máš plány a cíle pro sezónu 2010 a následující sezóny?
V každé sezoně se snažím o individuální výkonnostní růst zejména na OH tratích. Rád bych pokračoval v úspěšné činnosti K4 1000m a mým výkonnostním cílem je umístění do 6.místa na ME a MS. Rok 2010 může být také zlomový z hlediska změny preference OH disciplín, může se stát, že na OH 2012 bude 200m místo 500m. Mně osobně by se tento krok mezinárodní federace nelíbil, „pětistovka“ je moje nejoblíbenější trať a s Ondřejem na K2 se mi na této trati velmi dobře závodilo. Nicméně na změnu situace je potřeba být připraven.
 
Co bys vylepšil v přípravě reprezentace, kdybys mohl?
Tato otázka je spíše na článek, než rychlou odpověď. Tak jen stručně: reprezentace je hodnocena podle výsledků, které přináší státní finance a tím i materiální zabezpečení. Rozhodující faktor byl vždy a by měl zůstat pouze výkonnost. Tu ovlivňuje množství a velikost talentů, kterých naše kanoistika zdá se nemá nazbyt. V současné době má reprezentace dobrou výchozí pozici – starší zkušené závodníky s velmi dobrou výkonností a zdá se, že solidní přísun talentů z juniorských kategorií (jak kajak, kanoe tak dívky), kteří je mohou vhodně doplňovat. Pokud se podaří v reprezentaci vytvořit zdravé konkurenční a přitom kolektivní prostředí, může mít reprezentační družstvo seniorů solidní vyhlídky. 


V „nejlepší společnosti“ ME 2009 Brandenburg, bronz na OH trati!
 
 
Jaké jsou tvé oblíbené doplňkové sporty?
Co se týče sportů, kterými se snažím zlepšit výkonnost, tak pokud jsou vhodné podmínky, tak nejraději jezdím na běžkách. Samozřejmě hodně času strávím posilováním, běháním atd. Co se týče sportů pro zábavu, poslední dobou přicházím na chuť také sjezdovkám, na které mám samozřejmě velmi málo času. Hodně oblíbené mám in-line brusle a horské kolo. Jestliže se jedná o výlet, ne vždy však dokončím plánovanou trasu, záleží na množství a útulnosti „občerstvení“ podél cest :)
 
Mladé závodníky by možná zajímaly tvé rekordy na 1500m běh, 200m plavání, event. některé nejlepší výkony z posilovny. Prozradíš nám některé?
Běh 1500m – 4:27,00
Plavání 200m – 2:30,00
Max. Benč – 135kg
Max. Přítah – 120kg
 
Vím, že jsi student  FTVS, povíš nám něco o svém studiu?
V současné době jsem v posledním - 4. ročníku dálkového magisterského studia oboru Tělesná výchova a sport, ke kterému zvládám současně i naplno trénovat, což se mi na ČVUT – Fakultě stavební, kde jsem strávil 2 semestry nedařilo. Největším plusem tohoto studia je pro mě získání teoretických vědomostí z oblasti sportovního tréninku a magisterský titul.       
      
                                    Na loděnici v pracovním :)
 
Vzkázal bys ještě něco čtenářům rozhovoru? 
Sportovní činnost by měla hlavně bavit, ať už závodníky nebo trenéry a když se ještě výsledkově daří je to samozřejmě o to radostnější. Není však důležité pokaždé zvítězit, ale odejít neporažen - s vědomím, že pro výsledek bylo uděláno opravdové maximum, především pokud jde o profesionály.
 
Doufejme, že o podobný profesionální přístup k tréninku se budou snažit i někteří mladí závodníci, kteří jsou v současnosti teprve juniory nebo přestupují mezi dospělé. Snad se některým podaří také dosáhnout na úspěchy podobné těm tvým. Díky za rozhovor Honzo.
 

RSS rychlost