Kanoe.cz

Rozhovor - Mudr. Tomáš Charvát

Nový reprezentační trenér juniorského družstva rychlostní kanoistiky Mudr. Tomáš Charvát nám poskytl rozhovor. Máte-li zájem poznejte svého trenéra a položte mu otázku buď jako reakci pod článkem nebo mi napište e-mail na Medvěd.


1. Medvěd

Myslím, že dost lidí tě zná ze závodů už od minikajaků.
Kanoistiku už děláš přes 20 let, ale tvoji noví svěřenci jsou dost mladí, tak by to chtělo, abys
něco řekl o sobě. Odkud jsi, kdy jsi začal, čeho že jsi doktor a pod.

1. Charvi

Je mi "něco" přes 30,v civilnim životě se živim jako zubař a v Děčíně trenuju kajakáře (muže a juniory) od roku 2001.


2. Medvěd

Jak bys popsal svou sportovní kariéru, jakého svého výsledku si nejvíce vážíš?

2. Charvi

S pádlovánim jsem začal někdy kolem 10 let, takže v době kdy většina mých svěřenců ještě nebyla vůbec na světě. Nikdy jsem nebyl žádná velká hvězda. Mezi juniory jsem se jednou mihnul v repre tehdejší ČSFR, po přechodu mezi dospělé jsem pár let jezdil skoro jenom rozjížďky, ale protože mě sportování bavilo a v Plzni, kde jsem tehdy studoval byla dobrá parta, tak jsem vydržel a postupně se začal trochu prokousávat vzhůru. Vždycky mi šly nejlíp delší tratě a tak jsem se dostal k maratonu.

Poprve jsme se s mym dlouhletym parťákem Jakubem Zemanem dostali do nároďáku v roce 1997 a pak tam s menšími přestávkami vydrželi až do letošního roku. Nejlepší výsledek je asi 5.místo na MS marat. ´98 a titul mistra ČR ´98 a 2000. Společně s Michalem Odvárkem mám taky bronzovou medaili z akademického MS na K2 1km.Teď už si vážim každýho dobrýho výsledku i v národních soutěžích, pokud vidim, že jsem předvedl slušný výkon. Příjemně si užívám konec kariéry.


3. Medvěd

Jako reprezentant si se předvedl osobně, řekl bych docela slušně. Jak bys popsal nebo ohodnotil svoji krátkou kariéru trenéra. Děčín je velký oddíl a ten nemůže vést jeden trenér.

Koho trénuješ?

3. Charvi

Na podzim 2001 jsem začal se skupinkou 5 juniorů (Škála, Kužílek, Obermann, Nepomucký, Sysel), kteří v té době patřili mezi průměr své kategorie.Protože se nejednalo o špičkové individuality, zaměřili jsme se na hromadné posádky. Tvrdá práce se vyplatila a na MČR 2002 získali 2 stříbrné medaile na K4 a obě K2 obsadily 4.místa. Do RD pro MS-marat. se nominovali J.Obermann a J. Kužílek, kde skončili 15.

Pro rok 2003 zůstali mezi juniory P.Škála a J.Kužílek a na MSJ obsadili 6.místo v K2 1km,na MSmar. 2.místo a na MEmar 3.místo. J.Obermann byl členem K4 pro EP ve Španělsku.M.Zavřel startoval na MEmar. a SP. Před letošní sezonou přišli do mojí skupiny ještě T.Duda a J.Charvát a společně s P.Škálou a J.Zemanem startovali na SP 2004 jako druhá posádka v K4. M. Zavřel reprezentoval na SPmar. ve Francii.

Nyní přichází do naší skupiny také 3 junioři (Drahoš, Ješeta, Svoboda).


4. Medvěd

Dá se říci, že za ty 3 roky je za tebou kus práce. Výsledky jsou i za tak krátký čas neodiskutovatelné. Máš za sebou maratóny, reprezentaci, Duklu, tvůj táta je jeden z mála uznávaných trenérů. Odkud čerpáš zkušenosti pro trenérskou praxi?

 

4. Charvi

Za svojí kariéru jsem se potkal se spoustou trenérů a snažil jsem se získat od nich fintičky, který se osvědčily. Mám za sebou trenérskou 2 na FTVS, přečet jsem si pár knížek a časopisů, občas zasurfuju po internetu. Ale stejně je to hlavně o tom, že musíš přesvědčit lidi, aby začali makat.5. Medvěd

 

To máš pravdu. Slovo "MAKAT", ale dostalo v posledních letech dost za uši a to hlavně ve střediscích. Upřednostňuje se hlavně něco dělat a být z toho co nejvíce unavený. Technika se ustálila na nějakém mrtvém bodě, kterou u nás už nikdo nevyvíjí, taktika se dostala do stavu udržet se při tréninku na vlně nebo si správně stoupnout na startu, vytrvalost zpyramidovala do 2,4,6,8,6,4,2 a pod, nebo se jezdí dvoukiláky, tříkiláky...., intervalový trénink se stal modlou a od Zátopka se v něm nic nezměnilo a zbyly nám tady akorát sprinty, které nejsou olympijské.

Na soustředěních nebudeš mít moc času se všemu věnovat.

Jak bude vypadat tvoje koncepce? Budeš řídit nějakým způsobem svoje svěřence v oddílech? Budeš dávat nějaká doporučení nebo budeš psát konkrétní TP?


5. Charvi

 

Připravil jsem nějaký doporučený dávky, který dostanou trenéři SCM k dalšímu rozšíření. Ale nemůžu osobně trénovat 40 lidí všude po republice, navíc většina trenérů má minimálně stejný vzdělání jako já. Musíme se domluvit, já bych měl fungovat spíš jako kordinátor a motivace. Budu se snažit o nějaký společný
soustředění (na příští rok jsou v plánu 3), ale zase můžeme narazit na peníze. Chtěl bych i obětovat nějaký víkendy pro trenink hromadných posádek.

 


6. Máme tady první otázku od čtenářů

6. Ovar

Cus,
me by zajimalo,zda foto cislo tri u rozhovoru byla tvoje volba nebo Charviho(je dost uchylacka).
A taky jak se chce Charvi vyporadat s problemem zkroceni jednoho z nejlepsich juniorskych kajakaru Karla Slepici,oznacovaneho tez za rozvratny zivel a nevhodnou osobu pro reprezentaci?
Cekam na odpovedi,dik ovar

6. Medved

Foto č.3 jsem vybral já. Mám ve forotě ještě jednu poslední. Charvimu už fotky došly. Nemáte někdo nějakou tématickou fotku s Charvim?

6.  Charvi

Nechci nikoho krotit. Snažim se lidi přesvědčit,že stojí za to se mnou spolupracovat.  S Karlem S. jsem měl rozhovor o jeho budoucnosti v RDJ před odjezdem na OH naděje do Maďarska.
Připadal mi docela v klidu. Bohužel o další části příběhu už většina zasvěcených asi slyšela. Z testovacího srazu v Nymburce Karla omluvil jeho trenér v SCM. To je asi tak všechno co jsem ochoten k tomuhle tématu v současné době zveřejňovat. 


7. Medvěd

Když si absolvoval konkurz, porazil si 7 kandidátů.
Dozvěděl ses, proč jednomyslně vybrali tebe? Přeci jen máš pouze II. trenérskou třídu. Mohlo v tom hrát roli i znalost cizího jazyka. Kolik umíš řečí? Někdo by si mohl ale domyslet, že svaz ušetří peníze tím, když na akce bude posílat tzv 2in1, doktora i trenéra v jednom. Objasníš nám tohle jednomyslné tajné hlasování?

7. Charvi

Nemůžu vysvětlovat "Jednomyslné tajné hlasování" protože jsem u toho nebyl. Vypracoval jsem zadání pro konkurs, podle pozvání se zůčastnil pohovoru a dozvěděl se výsledek. Dál nemám co dodat.

Domluvím se anglicky, částečně španělsky, rusky a bídně německy. Slovensky samozřejmě výborně. U maturity jsem měl otázku ze slovenštiny.


Tak tady máš další otázečku od čtenáře

8. Tomáš Hlavatý
 
Zajímalo by mě,jak se Mudr.Tomáš Charvat staví k legalizaci marihuany?A vůbec jaký má vztah k měkkým drogám?

9. Charvi

Vidím růžovou budoucnost i bez podobných pomůcek, tak doufám, že mě moji svěřenci nezklamou a nebudu si muset chodit "vylepšovat" náladu do opiových doupat.  Teď zase jedna moje otázka: Co asi autor čekal,že odpovím?
Jestli chce vidět co ordinuju svým závodníkům doma, tak se může přijet podívat.

Moc se jim to líbí!!!

9. Medvěd
No, čekal jsem od čtenářů spíše otázky k tréninku...


10. Medvěd

Tvůj předchůdce byl Diplomovaný trenér, absolvent FTVS. Trenér Martina Doktora je dr. Josef Doktor, Trenéři ve střediscích jsou povětšinou také diplomovaní. Máš ambice si zvedat trenérskou třídu?

 Nedostal si to od svazu jako povinnost?

10.Charvi

Moje dosažené vzdělání mě v tuhle chvíli plně uspokojuje a zatím jsem neměl problém s tím, že nejsem absolventem FTVS. Pokud by se nějaké problémy objevily, začal bych je řešit.(Ale jen pro informaci, mé civilní zaměstnání je mnohem lukrativnější byznys než post repre trenéra. Nešel jsem za lepšími podmínkami.)


11. Medvěd

Jako Mudr. máš jistě přehled v oblasti výživy. Budeš se snažit začleňovat zdravou výživu do programu soustředění a tréninků? A jak se koukáš na doplňky výživy. Budeš něco doporučovat nebo radit svým svěřencům?

11. Charvi

V této oblasti vidím velké rezervy, budu se snažit poradit, ale nejsem specialista.

K doplňkům výživy: Je třeba je brát opravdu jako doplňky a nemyslet si,že když někdo sní 20 kbelíků čehosi, co je vychvalováno reklamou, bude z něj za 2 měsíce mistr světa.
U závodníků juniorských kategorií bych se držel především dostatku vitamínů, případně podpořit intenzivní trenink energetickým koncentrátem(gainer). Speciality za drahé peníze doporučuji nechat na období opravdu vrcholového treninku v dalších letech. Nemá cenu vystřílet prach předčasně. 

Děkuji za rozhovor a přeji hodně štěstí v roli trenéra "Juniorské reprezentace"

Medvěd


Odkazy: Jmenování

MEJ & U23 Račice

 

RSS rychlost