Kanoe.cz

PRE WORLDS COSTA RICA 2010

Za účasti  3 prostějovských posádek TOMI REMONT( 2 mužské a 1 ženská)  a dvou mužských posádek RK TROJA se konal v Costa Rice Pre worlds na řece Rio Pacuare , kde se sešly posádky z ČR, USA, Brazilie, Costa Ricy, Kazachstanu a Venezuely.

A hned úvodem lze říci, že naši raftaři dosáhli obrovského úspěchu. 

Ale po pořádku.  Již na letišti , kde se sešlo všech více než 30 účastníků výpravy, bylo jasné, že tentokrát bude mezi posádkami panovat přátelská nálada. Přes Frankfurt a Dominikánskou republiku jsme se téměř českým letadlem dopravili do San Jose, kde nás již čekaly autobusy s dvěma slovenskými průvodkyněmi a dvěma  předsunutými členy posádky TR CVOK. A hned jsme odjeli přes kávovou plantáž do místa dění závodu – kemp na řece Rio Pacuare. Druhý a třetí den trenink na této řece, komplikovaný složitým nalézáním a vystupováním z raftu. Všichni se shodli na tom, že bralo více sil než vlastní ježdění na vodě. Závody se původně měly konat i na řece Reventazon, kde se konal i jeden z ročníků CAMEL. Ale vysoké stavy vody to neumožňovaly. I na Rio Pacuare byl asi o metr vyšší stav, než ho pamatuji z ledna letošního roku. Takže po tréninku sprintu a sjezdu ( řeku jsme měli možnost sjet 2 x) se šlo již na první závod – sprint. Na něm po zaváhání na startu poprvé letos poznala porážku posádka TR Rafting Morava ve složení – Michal a Vítězslav Hricové, Jaroslav Pospíšil, Zdeněk Bozděch , Václav Kabrhel a Zbyněk Netopil  a skončila třetí. Záda jim kryla na 4. místě RK Bestie Troja a do desítky se vešli i TR Cvok a RK Troja mix. Ženy měly strach před silnými američankami, ale sfoukly je jak svíčku a vyhrály. Následoval H2H s již klasicky problematickým startem. Ještě je dobré poznamenat, že se jel na jiném úseku než sprint. A také to, že na trati bylo možné přejetí. Ženy si suverénně poradily s oběma soupeřkami a zvítězily ve složení  Michala Kratochvílová, Petra Slováková, Kateřina Vacíková, Lucie Schneiderová, Lenka Lagnerová a Petra Balatková . Zde bylo zajímavostí i to, že nepříliš zkušené Venezuelčanky absolvovaly všechny závody s místním guidem. U mužů čekal bratrovražedný souboj  RK Troja a TR Cvok, ze kterého vyšli vítězně pražští raftaři. Za odměnu je v souboji o 3.místo čekala posádka TR Rafting Morava, která je po korektním souboji také porazila. V H2H byli nad síly elitní posádky z Prostějova  ambiciozní Brazilci. Ti měli po prvních dvou disciplínách plný počet bodů a vedli před USA. Večer čekalo na všechny milé přivítání pořádající země.Tedy zemětřes o síle 6. stupně. Jak proběhl? Ležím v chatce s Bozďou, když tato se začala třást stejně jako my o lahve slivovice na palandě. Vyběhli jsme tedy ven a chtěli chytnou eventuelní pachatele Brazilce v domnění, že se drápou k nám za Slovenkami.. Jaké bylo ovšem překvapení, když nikdo nikde a při zjištění, že části chatrče jsou z betonu jsme nevěděli, která bije. Až druhý den nám sdělili kluci z Prahy, kteří bydleli mimo kemp v hodinu vzdáleném hotelu, že se jednalo o přírodní úkaz, trvající cca půl minuty…

Ale,zpět na řeku. Zde druhý den čekalo na závodníky 14 slalomových branek, z toho 5 červených. Prohlídka trati vzhledem k nepřístupnému terénu velmi složitá. Tak první kolo bylo více méně oťukávání a všichni věděli, že se rozhodne v tom druhém. A v něm s náskokem 16 s zvítězili TR RM před RK Troja a dalších 6 s zpět byli Brazilci. 4. místo patřilo po sporné 50 s penalizaci na protivodě TR Cvok a nejlepšího umístění v závodě – tedy 6 . místo zde dosáhli RK Troja mix. Ženy opět suverénně vyhrály. Bylo tedy jasné, že vše rozhodne sjezd. Zde start po trojicích . Šťastnou ruku při losování o výhodnější postavení na startu mezi Brazilci a TR RM ( rovnost bodů) měl Víťa Hric a to také možná rozhodlo. Hned po startu za doprovodu helikoptéry šla tato posádka do vedení a přes několik útoků Brazilců své postavení udržela do cíle. Třetí v této skupině dojeli RK Bestie Troja. Ty ovšem překonali z druhé vlny RK CVOK ( druhé místo) a také USA. Sjezd se jel na docela technickém úseku tratě s průtokem cca 100 m3. Ženy opět nezaváhaly. Celkově tedy 1. TR Rafting Morava, 2. Brazílie A , 3. USA, 4. RK Bestie Troja  a  5. TR CVOK. Do desítky se vešli i RK Troja mix.Ženy po vítězství ve všech disciplínách mohly slavit na závěrečném předávání cen i celkový triumf. A pak už jen 3 denní výlet na Caribik s řádnou oslavou a návrat domů. Závěrem - více než nadějný výsledek v místě konání MS 2011. Spousta poznatků o trati, ubytování, dopravě, stravě a v neposlední řadě o síle soupeřů.Ty také budou sloužit i pořadatelům v příštím roce. Celé se to podařilo a myslím, že nikdo z účastněných nelitoval ani času, ani prostředků.

 

Zbyněk Netopil – Tomi Remon

MUŽI:

1. CZE - TOMI REMONT RAFTING MORAVA

2. BRAZIL

3. USA

ŽENY:

1. CZE - TOMI REMONT

2. USA

3. COSTA RICA

 

Mistrovství světa R4 - rafting

Mistrovství Evropy - rafting

Logo ERC 2015 BiH 300x225

 

Facebook IRF

 

Facebook SVoČR - Rafting