Kanoe.cz

Prostějovští raftaři se stali mistry Evropy R4 ve slalomu,celkem pak naši reprezentanti vybojovali 17 medailí

Na krásné přírodní vodě v rakouských Alpách ve středisku Wildalpen na řece Salze se uskutečnilo Mistrovství Evropy v raftingu. V polovině května se sešla nebývalá konkurence raftařů a raftařek z 21zemí Evropy. Šlo o největší ME v historii raftingu, navíc se soutěžilo v R4 i R6.

Svazem vodáků ČR byly na Mistrovství nominovány 4 rafty prostějovského klubu WD, 2 posádky RK Stan a 2 posádky RK Troja. Ve hře bylo 20 titulů ME / sprint, H2H,slalom, sjezd a kombinace – muži, ženy v R4 a R6/

Jednoznačně nejúspěšnější reprezentační posádkou se stala WD WC, která jako jediná mužská posádka startovala v obou kategoriích, a pro některé to znamenalo absolvování celkem 8 závodů během 5 dnů. Tato posádka byla také jediná z celé české výpravy, která si zazpívala naši hymnu na podiu, když suverénně ovládla slalom na R4 a tím udělala velkou radost všem příznivcům české výpravy. Když k němu přidali 3.místo v timetrialu a 4.místo ve sjezdu, bylo z toho 2.celkové. V kategorii R6 si dojeli pro 2. místo v H2H a ve sjezdu, celkově 3. Tedy 6 medailí, klobouk dolů.

Jejich mužští kolegové – vícemistři světa z loňské Jižní Koree WD OO, přidali jednu za 3.místo v timetrialu v R6. Tým RK Troja pak 3.místo v H2H a ve sjezdu R4. Za zmínku stojí, že bohužel nešťastným zaváháním při slalomu v přejezdu ve válci kluci z posádky RK Trója se připravili o další cenný kov a tím i o medaili z kombinace, kde skončili čtvrtí o pouhé dva body.

Zahanbit se nenechaly ani mladé závodnice WD Tygříci. Tato posádka vybojovala pro české barvy druhé místo ve sjezdu, timetrialu a H2H a celkově 3.místo v kombinaci. To je super výkon pro dívky, které s výjimkou zkušené Míši Kratochvílové byly na raftových závodech v této konkurenci vůbec poprvé.

Trochu za očekáváním zůstaly mistryně světa Jezinky, které tak jako posádka WD WC absolvovaly celý program, tedy všechny závody v obou kategoriích. Ve své kategorii R 6 Jezinky vybojovaly titul vícemistryň Evropy ve slalomu, které je posunul směrem vzhůru v celkovém průběžném pořadí. Sjezd pak holky dojely na 4.místě a celkově v kategorii R6 jim to vyneslo další medaili v podobě lesku bronzu. V R4 přidaly do své medailové sbírky 2.místo ve slalomu a získaly tak celkově 3 medaile.

Druhou reprezentační posádkou v kategorii R6 žen byly Indiánky z klubu RK Trója, které vybojovaly 3. místo ve slalomu. Celkové 6.místo v kombinaci pro holky určitě není žádným zklamáním. Celkově pak čeští raftaři přivezli z ME 17 medailí, z toho 1zlatou, 7 stříbrných a 9 bronzových..

Absolutní triumf slavila posádka Mistralek ze Slovenska, která získala celkem 10 medailí, z toho 8 zlatých. Za zmínku stojí dále vyborné výkony Rusů, zejména Altajců, kteří se dokonale připravili na šampionát. Vhelkým překvapením pak byli i Holanďané a Maďaři..

Za české raftaře, SvoČR a všechny příznivce raftingu tak děkuji našim reprezentantům za úspěšný týden českého raftingu. Poděkování patří i Vláďovi Naděje, který dobře ustál svou roli hlavního rozhodčího, dalším rozhodčím a celému realizačnímu týmu.

Zbyněk Netopil a Martin Procházka

výsledky a odkaz na fotogalerii naleznete v tomto článku

 

Mistrovství světa R4 - rafting

Mistrovství Evropy - rafting

Logo ERC 2015 BiH 300x225

 

Facebook IRF

 

Facebook SVoČR - Rafting