Kanoe.cz

Čeští raftaři jsou opět nejlepší!

    Závěrečný sjezd na mistrovství světa v raftingu v Koreji opanovaly české reprezentační posádky, které získaly zlaté medaile v obou kategoriích. Ženský raft Jezinek z klubů RK Stan/RK Trója tak obhájil titul absolutních mistryň světa v kombinaci, který děvčata vybojovala na minulém šampionátu v Ekvádoru. Mužský raft Šamani z klubu WD Prostějov rovněž dosáhl v celkovém hodnocení na medaili, zatím však není podle neoficiálních výsledků jasné, zda bude mít stříbrnou nebo bronzovou barvu. Závod se jel na těžkém vodním terénu takzvaně "na oči", neboť mezi dopolední tréninkovou jízdou a závodem se zvedla voda hruba o půl metru a zcela změnila charakter řeky. 

České posádky nastupovaly do závěrečné disciplíny v roli favoritů, což platilo zejména o Šamanech, kteří patří mezi špičkové reprezentační sjezdaře na pevných lodích. Právě schopnost číst neznámý vodní terén se ukázala jako velmi cenná přednost českých vodáků. Od dopoledního tréninku totiž monzunový déšť zvýšil hladinu řeky skoro o půl metru a řeka tak získala zcela jiný charakter. Posádky měly na této řece k dispozici pouze jednu doplední tréninkovou jízdu, ovšem ani ta jim díky stoupající hladině v orientaci mezi peřejemi příliš nepomohla. "Voda zalila kameny, podle kterých se dalo na řece orientovat, z řeky typu Kamenice se najednou staly Čertovy proudy," popsal podmínky sjezdu vedoucí české výpravy Stanislav Hájek.
Startovalo se po tříčlenných skupinkách ve dvouminutových intervalech. Jezinky si musely dávat největší pozor na Novozélanďanky, se kterými bojovaly o celkové prvenství. Novozélandské závodnice se sice ujaly hned po startu vedení, ale v první zatáčce se našim  raftařkám podařilo dostat do čela a své vedení již nepustily. Raftařky z Nového Zélandu postupně stále více na naše závodnice ztrácely, na dohled se držely pouze Kanaďanky. V cíli tak mohly vypuknout oslavy obhajoby titulu absolutních mistryň světa, který Jezinky vybojovaly před dvěma lety na šampionátu v Ekvádoru.
Také Šamani šli do sjezdu jako favorité a tuto roli stejně jako Jezinky bezezbytku potvrdili. Po startu jejich skupinky šel sice do čela raft Velké Británie, ale po chvíli se už v čele usadili naši borci a s přehledem si dojeli pro svojí první zlatou medaili na letošním šampionátu. Zda se raftařům kromě titulu mistrů světa ve sjezdu podařilo obhájit také celkové stříbro z Ekvádoru, však nebylo v cíli sjezdu jasné, protože rozhodčí neměli spočítané celkové pořadí všech posádek.  

Mistrovství světa R4 - rafting

Mistrovství Evropy - rafting

Logo ERC 2015 BiH 300x225

 

Facebook IRF

 

Facebook SVoČR - Rafting