Kanoe.cz

Češi si v Ekvádoru sami třikrát zazpívali hymnu

BORJA (Ekvádor) - Pádla letí do vzduchu, ozývá se křik a parta šesti mužů skáče do řeky. Takový byl finiš sjezdu na mistrovství světa raftařů v Ekvádoru. Pro mladíky z Prostějova znamenal titul mistrů světa a stříbrnou medaili v celkovém hodnocení. Ještě lépe dopadly na šampionátu české ženy, které rovněž sjezd vyhrály a staly se i celkovými vítězkami.

"A co Češi? Jdeme na pivo," utíkali do cíle trenéři obou týmů, v ruce basu lahví a jali se se oslavovat. Z úst raftařů létaly jen superlativy, ale i nepublikovatelné výrazy, když mluvili o svých bolístkách. "A nejvíc nás bolí zadek," shodli se všichni. České týmy přilákaly plno ekvádorských žurnalistů a David Lisický s Michaelou Dvořákovou odpovídali ve španělštině.

"Šlo nám to, co?" smáli se.

Muži vyhráli způsobem start-cíl. "Je to skvělé. Měli jsme dvě brambory, ale tohle nás nakoplo až na stříbrnou medaili," radoval se kapitán posádky Lisický. "Na startu jsme je pěkně vypekli," připomněl úvod, kde český tým dostal podle dosavadních výsledků nejhorší dráhu. "Ale ukázalo se, že byla nejlepší," smál se Lisický. "Moc chutná," ukazoval na pivo v ruce.

Ženy musely celou cestu sledovat zezadu Slovenky a Nový Zéland. "Už jsme v to vítězství ani nedoufaly, předjely jsme je až v poslední čtvrtině," řekla tahounka týmu Dvořáková. Třetí místo po startu nepovažovala za problém. "Vyplatí se jet rozvážně, klidně i pomalejší start, držet se své najeté stopy, nenechat se vyprovokovat," vykládala.

"Trvalo to strašně dlouho, ale po takovém úspěchu přestane všechno bolet. Super," hlásil v cíli Jan Hanuliak. "Chtěli jsme to hodně a je to tam!" hulákal. Dvakrát měl tým potíže, jedou velké. Najel na mělčinu a všichni museli z lodi. "Bylo míň vody, tam nás dojeli Rusové a pak to na klidné vodě bylo peklo, na morál," řekl k největší fyzické práci na trati. "Sjezdová loď jede, ale raft je hrozná dřina," pravil sjezdař na divoké vodě.

"Ještě nám to nedochází, ještě tomu ani nevěřím," povídala kapitánka ženského týmu Jaroslava Hájková. "Byla to dřina, navíc jsme jednou špatně najeli stopu, ale Michalka nás strašně povzbuzovala," poděkovala Dvořákové. "Musely jsme na konci dávat pozor, abychom nikoho před sebe nepustily. Pořádně pádlovat, ale také jim tam dávat zadek raftu," popsala taktiku.

Celý tým se chystá na velké oslavy. "To tedy jo!" křičel Hanuliak. "To bude úžasný, to bude velký," hlásila Dvořáková.

"Super, neuvěřitelný zážitek," přidal se Jan Krajc. "Asi nám to dojde až na vyhlášení," řekla Renata Koehlerová.

Když ženy vyhrály slalom, při vyhlášení sice dostaly medaile, ale hymnu jim nezahráli. Zazpívali ji tedy jejich reprezentační kolegové. Dnes se v Ekvádoru zpívalo třikrát.

Mistrovství světa R4 - rafting

Mistrovství Evropy - rafting

Logo ERC 2015 BiH 300x225

 

Facebook IRF

 

Facebook SVoČR - Rafting