Kanoe.cz

Týmy pro MS tvoří party lidí, které mají rafting jako koníček

BORJA (Ekvádor) - České raftařské týmy jsou tak kvalitní, že ani titul mistrů světa nestačil posádce klubu RK Troja k tomu, aby si vloni na podzim zajistila účast na letošním šampionátu v Ekvádoru.
Při loňské "domácí" kvalifikaci v dějišti MS na řece Quijos se musel mistrovský tým sklonit před mužstvem W&D Prostějov, jež letos bude obhajovat dva roky staré české zlato z Čertových proudů na Lipně. Spolu s prostějovskými mladíky budou v Ekvádoru obhajovat vlastní světové stříbro ženy z klubů RK Stan/RK Troja.
 Pravý háček David Lisický, levý háček Jan Vlček, pravý střed Jan Neset, levý střed Jan Krajc, pravý zadák Jan Hanuliak a levý zadák Pavel Šamánek. Tým je složený jen z reprezentantů ve sjezdu na divoké vodě. Od soboty v Ekvádoru piluje formu a chce útočit na nejvyšší posty. Jeho silnou stránkou jsou sjezd a sprint, největší slabinou pak slalom. "Ale i na tom kluci zapracovali," řekl ČTK ještě před odjezdem výpravy do Ekvádoru manažer týmu a náhradník Tomáš Slovák.
Jak to tak bývá, dohromady se dali v hospodě u piva. Řekli si, že to zkusí. "Ale když už něco dělají, tak pořádně," řekl Slovák, který rovněž patří mezi nejlepší světové sjezdaře. Tým spolu jezdí tři roky, jeden člen již pracuje, jinak se jedná o mladíky a studenty z Olomouce, Litovle a Brna. "Jsme taková moravská posádka," uvedl Slovák. "V Ekvádoru chceme zlato ze sjezdu a pak se uvidí."
Tým raftařek z klubů RK Stan/RK Troja, to je mix dravého mládí a zkušeností. Mezi nejmladší a nejstarší členkou je plných šestadvacet let rozdílu. Mistryně Evropy na MS na Lipně vyhrály slalom a v domácích vodách nemají konkurenci. "Ale umí se nad volbou trasy pořádně pohádat," smál se šéf klubu Stanislav Hájek a manžel nejzkušenější raftařky z posádky.
Právě pravému zadákovi Jaroslavě Hájkové je už padesát let, zatímco pravému středu Michaele Dvořákové je čtyřiadvacet. Tým doplňují levý střed Michaela Hodačová, pravý háček Renata Koehlerová, levý háček Petra Plavjaniková a levý zadák Šárka Znamenáčková. Náhradnicí je Karolína Ptáčková.
Starší zadáci řeší potíže, mladší háčkové přinášejí sílu. Pro většinu je rafting koníček, v týmu jsou i dvě studentky. "Prostě nás to baví. Pro čtyři z nás to je největší zábava," prohlásila Hájková. Prý oklegyním i ve svých letech stále stačí. "I když Míša je stejně stará jako můj mladší syn," upozornila s úsměvem. Koehlerová a Hodačová si stále udržují vysokou výkonnost i ve vodním slalomu.
 
Autor: Tibor "Alfi" Alfoldi

Mistrovství světa R4 - rafting

Mistrovství Evropy - rafting

Logo ERC 2015 BiH 300x225

 

Facebook IRF

 

Facebook SVoČR - Rafting