Kanoe.cz

Extrémní a expediční rafting, to je zábava pro otrlé

PRAHA - Balancování na hraně mezi životem a smrtí. Tak lze s trochou nadsázky brát extrémní či expediční rafting, který přirostl k srdci mnoha adrenalinovým nadšencům. V gumovém člunu v peřejích se při něm dostávají do skutečně extrémních situací ohrožujících život a musejí je řešit zkušenostmi, schopnostmi a dovednostmi. Sebereflexe je nutná, jinak se raftaři mohou zařadit do dlouhého seznamu vodáků, kteří své síly přecenili a jejichž pomníčky lemují koryta veletoků.
Zní to lákavě. Výlet na africkou Zambezi, raftování na řekách na Aljašce či ve středoamerické Kostarice, dovolená v Amazonii v Ekvádoru, cesta po řece v americkém Grand Canyonu, "odpočinek" na velmi obtížných řekách na Sibiři či snad objevování nových řek z osmitisícových hor v Nepálu. Kdo z vyznavačů adrenalinu by odolal houpavé a rychlé jízdě v kaňonech širokých sotva na raft nebo slalomu mezi kameny v divoké přírodě desítky kilometrů od civilizace.
"Extrémní a expediční rafting je ale třeba rozlišovat," uvedl v rozhovoru s ČTK Robert Kazík, který organizuje raftařské zájezdy po celém světě a je jen málo řek, které v životě nesjel. Extrémní rafting znamená jízdu v korytu známé, ale obtížné řeky, která trvá jen den, dva. Naopak expediční rafting představuje například týdenní sjíždění neprobádaných toků daleko od civilizace, které ještě nikdy nikdo nejel.
Vyhlášené řeky jsou na Aljašce, Big Salmon v americkém Yukonu či Futaleufu v Chille, kde se nedobrovolně koupali dokonce čeští reprezentanti v roce 2000 při mistrovství světa. "Ani Ekvádor není špatný, ale objevují se stále nové a nové řeky," tvrdí Kazík, jenž si nemůže vynachválit třeba Argut v pohoří Altaj na Sibiři. "Ale tam, kde se už jezdí hodně často, to začíná být komerční, až příliš turistické," upozornil Kazík.
Hodně často jezdí do Nepálu a většinu řek, které chtěl vidět, už navštívil. "Hodně mě láká Modrý Nil v Africe," vyslovil přání, kam by se rád ještě podíval. V Evropě se jezdí hodně raftovat do severských zemí či do slovinských Julských Alp. "A mám přání se na Altaj v Rusku vydat s nějakou partou kajakářů. Na raftu totiž není při převrácení druhá šance, zatímco na kajaku se dá ještě eskymovat," vysvětlil Kazík.
Jestliže se při raftingu má důsledně dbát na bezpečí a klást důraz na prevenci, při extrémním a expedičním raftingu pravidlo platí dvojnásob. Smrtelný případ za svou kariéru zažil i Kazík. "Průšvih je vždy špatně řešitelný, důležitá je prevence. Vždy řeku prohlédnout a domluvit si řešení pro případ krizové situace či nouze," řekl. "Kvůli takovým, kteří to nedělají, jsou pak pomníčky. Argut je jimi doslova lemovaný," uvedl příklad.
O vlastních krizových chvílích vodáci neradi hovoří. Nikdo z nich nechce neštěstí přivolat. Balancují až příliš často na hraně. "Jednou jsme zůstali viset ve válci v nepřístupné soutěsce, ztratili jsme dvě pádla a dvě hodiny se lovili navzájem," zavzpomínal přeci jen Stanislav Hájek, šéf raftařů při Svazu vodáku ČR. "Jednou se kamarád bál jet po vodě, tak šel po břehu, upadl a zlomil si u toho ruku," snažil se s úsměvem odlehčit téma Kazík.
 
Autor: Tibor "Alfi" Alfoldi

Mistrovství světa R4 - rafting

Mistrovství Evropy - rafting

Logo ERC 2015 BiH 300x225

 

Facebook IRF

 

Facebook SVoČR - Rafting