Kanoe.cz

Rafting vznikl před 150 lety, závodní je však v plenkách

PRAHA - Když byl v polovině devatenáctého století v USA patentován první nafukovací člun, vznikl rafting, dnes populární zábava široké veřejnosti a také adrenalinový sport. Raft v překladu z angličtiny znamená prám nebo vor. Do dějin ježdění na divoké vodě v nafukovacím člunu, který se od devadesátých let těší velkému rozmachu, zasáhli i Čechoslováci.
Odolnější a komerční rafty se začaly vyrábět v roce 1950, o třicet let později vznikl zdokonalený samovylévací raft typu Colorado, mezi širokou veřejností dodnes velmi oblíbený. Takové čluny jsou k vidění na běžných českých řekách, usedají do nich vodní turisté i s celými rodinami.
Mezi špičkovými závodníky se však v dnešní době převážně užívají dobře ovladatelné čluny s uzavřenou konstrukcí o délce asi pěti metrů, z nichž voda vytéká dnem.
Do historie raftingu se českoslovenští vodáci za minulého režimu zapsali svými velkými a špatně řiditelnými kolosy zvanými Matylda. Tyto "lodě" svezly české vodáky na Uralu, po sibiřských tocích a vřící Indus zlákal průkopníky Jiřího Koudelu s novinářem Jaromírem Štětinou.
K poznávání pramenů veletoků se dnes vrací "expediční rafting". Mezi nejžádanější exotické destinace patří jižní a střední Amerika, Asie a africké veletoky. Cílem expedic je poznávání dosud neprobádaných toků.
Závodní rafting však byl ještě před deseti lety doslova v plenkách. Zastřešující organizace - Mezinárodní raftingová federace (IRF) - vznikla až v roce 1994 a profesionální status získala na svém prvním kongresu v Augsburgu o tři roky později.
Počátky organizovaného raftingu v Čechách se datují sotva patnáct let zpátky. "První závody byly v roce 1990 na Kamenici," říká předseda rady raftingu Svazu vodáků České republiky Stanislav Hájek.
Rafty zpočátku organizoval Český svaz kanoistiky (ČSK), později byl tento sport zařazen do Svazu vodáků ČR. "To bylo kolem roku 1996," vzpomínal Hájek. Teprve před pěti lety ČSK svou sekci zrušil a rafting se při vodáckém svazu zaregistroval u mezinárodní federace IRF.
Dnes jezdí na závody v tuzemsku přes 80 posádek. Rozmach soutěžního raftingu v Čechách začal.
 
Autor: Tibor "Alfi" Alfoldi

Mistrovství světa R4 - rafting

Mistrovství Evropy - rafting

Logo ERC 2015 BiH 300x225

 

Facebook IRF

 

Facebook SVoČR - Rafting