Kanoe.cz

Mistrovství ČR v paddleboardingu na divoké vodě 2013

O uplynulém víkendu se ve Vodáckém areálu Lídy Polesné v Českém Vrbném konalo vůbec první Mistrovství ČR v tomto, u nás poměrně novém, sportu. Závodilo se celkem ve třech disciplínách, ve slalomu, sprintu a v boardcrossu. Akci pořádal českobudějovický RIVER Paddleboarding pod záštitou České Paddle-Boardové Asociace. Šampionátu se zúčastnilo celkem 15 odvážných závodníků, které doplnila jedna žena.
Vše odstartovalo v 10:00 závodem ve slalomu. Na závodníky čekalo celkem deset branek, za dotek inkasovali dvě trestné sekundy, za neprojetí branky padesát sekund. Každý závodník absolvoval dvě kola, přičemž lepší jízda ze dvou se počítala do výsledků. Nejlépe slalomovou trať projel domácí českobudějovický závodník Tomáš Vaněček s třinácti sekundovým náskokem před Davidem Stolínem z Trutnova. Třetí místo obsadili se shodným časem členové pražského klubu Jan Rott a Jakub Zíma.
 
Odpolední program zahájil závod ve sprintu. Jednalo se o jednu jízdu, ve které závodníci bojovali o co nejlepší pozici pro následující vyřazovací závod v boardcrossu. Závod ve sprintu je však také samostatnou disciplínou a tak nebyl prostor pro taktizování a závodilo se ostře od startu až do cíle. Nejrychlejší čas zajel opět domácí Tomáš Vaněček. Druhé a třetí místo patřilo nerozlučné dvojici Jan Rott a Jakub Zíma, kteří opět zajeli na vteřinu stejný čas.
 
Ihned po dojetí sprintu byli závodníci, podle předem stanoveného klíče, rozděleni do čtvrtfinálových čtyřčlenných skupin a začal divácky nejatraktivnější závod – boardcross. Postupový klíč byl jednoduchý, z každé jízdy postupují dva závodníci do dalších bojů a dva vypadávají. Tíhu okamžiku neunesl jeden z hlavních favoritů a do té doby neporažený Tomáš Vaněček, když ve své čtvrtfinálové rozjížďce spadl po průjezdu první vlny z prkna a nedokázal tak postoupit ani do semifinále. Ostatní favorité postupoval pavoukem bez větších problémů. Do velkého finále se dostali dva favorité z Prahy, Jan Rott a Jakub Zíma a dva českobudějovičtí borci Ondřej Pinkava a Tomáš Saiko. Po opravdu velice vyrovnaném a napínavém boji dokázal na cílové čáře zvítězit Jan Rott před svým parťákem Jakubem Zímou. Třetí místo dokázal vybojovat Tomáš Saiko a nepopulární čtvrtá příčka zbyla pro Ondru Pinkavu.
 
Po sečtení všech tří disciplín se absolutním mistrem České republiky v paddleboardingu na divoké vodě stal Jan Rott. Druhé místo, kvůli horšímu výsledku v boardcrossu, obsadil Jakub Zíma. Třetí místo, i přes výpadek v boardcrossu, vybojoval vítěz slalomu a sprintu Tomáš Vaněček.
 
Jediná žena startovního pole Gabriela Mrázová se statečně prala s nástrahami tratě i se svými soupeři z řad mužů. Gábina obsadila ve slalomu i sprintu šťastnou třináctou pozici mezi muži. Do boardcrossu kvůli rodinným povinnostem nenastoupila, ale i přesto obsadila celkově čtrnácté místo.
 
Historicky první šampionát v paddleboardingu na divoké vodě zná tedy své vítěze. Tento sport si nachází čím dál více příznivců mezi sportovci z různých vodáckých odvětví, ale také přicházejí lidé bez zkušeností s vodními sporty, které tento nový a zábavný sport láká. Dá se tedy očekávat, že závody v paddleboardingu budou stále populárnější. Souběžně se závody na divoké vodě probíhá také národní soutěž na klidné vodě pod názvem Czech Paddle-Board Cup. Společným podnikem pro závodníky z divoké i klidné vody bude mistrovský závod v říčním maratonu, který se uskuteční 12. října v rámci Krumlovského vodáckého maratonu 2013.
 
Výsledky
 
SLALOM
1. Tomáš Vaněček                RIVER Paddleboarding Č. Budějovice
2. David Stolín                        SUP CLUB Trutnov
3.- 4. Jan Rott                         Paddleboardshop Praha
3.- 4. Jakub Zíma                   Paddleboardshop Praha
 
SPRINT
1. Tomáš Vaněček                RIVER Paddle-boarding Č. Budějovice
2.- 3. Jan Rott                         Paddleboardshop Praha
2.- 3. Jakub Zíma                   Paddleboardshop Praha
 
BOARDCROSS
1. Jan Rott                               Paddleboardshop Praha
2. Jakub Zíma                         Paddleboardshop Praha
3. Tomáš Saiko                      RIVER Paddleboarding Č. Budějovice
 
 
OVERALL
1. Jan Rott, 2. Jakub Zíma, 3. Tomáš Vaněček, 4. David Stolín, 5.-6. Ondřej Pinkava a Artur Beier, 7. Tomáš Saiko, 8. Kamil Červenka, 9. Patrik Hrdina, 10. Jakub Rott, 11. Martin Peterka, 12. Tomáš Fara, 13. Jan Pischek, 14. Gabriela Mrázová, 15. Jan Šesták, 16. Tomáš Hájek

Rubriky paddle-boarding

 

Facebook CFSUP

 

Facebook SUPTHEMAG

 

Facebook SUPRACERR

 

Facebook PADDLEBOARDGURU.cz

 

Facebook PADDLELEAGUE.com

 

Facebook Padlleboardista.cz