Kanoe.cz

ME v kanoepolu 2005 Madrid

Na začátku září 2005 se družstvo mužů a žen ČR zúčastnilo VI. ME v kanoepolu, které se konalo ve španělském Madridu. V jednotlivých kategoriích se ho zúčastnilo 41 týmů z 15 zemí evropského kontinentu. Muži(14), ženy(13) junioři(10) a juniorky(4). Mezi muži byli jasnými favority Nizozemci, v ženách pak Němky.
Účast českého týmu na ME 2005 sponzorovali
  ´
 
 
 
 
Naši muži byli nalosováni do velmi těžké tříčlenné skupiny spolu s Nizozemci, Belgičany a Iry. Jak se v následujících dnech ukázalo, byly všechny tyto týmy nad naše síly. Muži postupně prohráli podle očekávání s Nizozemci 0:15 a rovněž nečekaně vysoko i s Belgií 1:11 a Irskem 1:9. Hned v úvodních dnech šampionátu se tak prokázala ztráta kontaktu s ostatními evropskými družstvy(zásluhou vysokých nákladů se Češi nemohli účastnit ME 2003 v Irsku ani MS 2004 v Japonsku) a malá členská základna tohoto sportu v ČR. Na tým mužů tedy zbyl pouze boj o 9-14 místo, ale ani v něm se mu příliš nedařilo. Nastoupil ve skupině s Maďary, kterým ve vyrovnaném zápase podlehl po osobních chybách 0:2 a poté i Dánům, se kterými v roce 2001 hrál na ME v Polsku vyrovnané zápasy, vysoko 0:10. V boji o 13. místo pak odevzdaný český tým podlehl Švédům 2:8, i když do poločasu vedl 2:1(i Švédy naši muži ještě na MS 2002 v Německu přehráli)
Ve finále se překvapivě utkaly týmy Velké Británie a Německa, zvítězili Němci, na 3.příčce se umístily Nizozemci. V juniorech pak bylo pořadí následující 1.Španělsko(k velké radosti domácího publika), 2.Francie a 3.Polsko, které tím dosáhlo vynikajícího úspěchu, když obětovalo účasti juniorského mužstva nominaci týmu mužů.
Ženy se ME soutěže na evropské či světové úrovni zúčastnily teprve poprvé a tým složený z minimálního možného počtu hráček(5) tak na postup ze skupiny nemohl myslet, zvláště když ho v ní čekaly favorizované Němky a dále kvalitní tým Belgie a družstvo Maďarska. Pouze asi s posledně zmíněnými Maďarkami mohla naše děvčata v případě podání excelentního výkonu sehrát alespoň poměrně vyrovnanou hru, zázrak se však nekonal.
Tým vysoko podlehl v prvním utkání Němkám 0:16 a dále Belgičankám 1:8. Nejvyrovnanější byl podle očekávání zápas s Maďarkami, se kterými se děvčata znají z turnajů v Praze a v Lipně, přesto podlehly 0:4. V dalším boji každý s každým o 9-13 místo podlehly bez odporu Irkám 1:10 a tentokrát jednoznačně i Maďarkám 0:9 a Švédkám po boji 0:5 V závěrečném zápase proti Portugalsku držely naše ženy ještě minutu před koncem stav 2:1, který by jim zaručil umístění na 12.příčce, ale Portugalkám, které střídaly 8 hráček a na závěr zápasu jim zbylo více sil, se i za vydatného přispění anglické rozhodčí podařilo srovnat na 2:2 a odsoudily tím naše ženy k poslednímu 13. místu
Pořadí nejlepších žen. 1.Anglie, 2.Německo, 3.Francie
V juniorkách 1.Německo, 2.Polsko, 3.Anglie
Podrobné výsledky najdete zde: Výsledky
V tomto roce se koná MS 2006 v Holandsku. Muži se na něj díky svým výkonům neprobojovali, respektive zatím čekají, zda některý z pozvaných týmu pozvání neodmítne a nepřijde jim dodatečná nominace. Ženy mají díky účasti na ME a nenaplněné kvótě 24 týmů na MS pozici na světovém šampionátu jistou.
Nezbývá než doufat, že se české kanoepolo vydá cestou dračích lodí, kde ČR reprezentují vynikající současní či bývalý kanoisté. I kanoepolu by prospěl příliv nových tváří z ostatním odvětví kanoistiky a pomohl mu tak k vyšším příčkám na světových soutěžích, vždyť například maďarské mužstvo je sestaveno převážně z bývalých rychlostních kanoistů
 
Na závěr bychom rádi jménem obou týmů ještě jednou poděkovali našim sponzorům, kteří účast obou týmů na ME umožnili. Jedná se zejména o firmu DM Expres(Geologistic) , která zdarma zajistila přepravu lodí z dějiště šampionátu do ČR, dále výrobcům sportovního vybavení Hiko , Galasport , HGsport ,kteří poskytli některé ze svých výrobků a firmě UAX která se sponzorsky podílela na vybavení reprezentace jednotným oblečením.
 

MS Syracusy - kanoepolo

logo kanoepolo ms2016

Rubriky kanoepolo

 

Facebook Kanoepolo CZ